Opamp Entegre Seçimi

Merhaba, daha önce hiç opamp devresi yapmadım ancak şöyle bir devre tasarladım simülasyon programında. 100mv bir sinyali yaklaşık 2.5v a yükseltiyor sonrasında sinyalin negatif kısmını filtreliyor. Son çıkış sinyalini arduino benzeri bir kontrolcü ile okumayı planlıyorum bu yüzden pek akım çekmeyecek. Bu devreyi üretirken nasıl bir opamp entegresi kullanmalıyım ? Piyasada 10 lirayada opamp var 150 lirayada var. Bunun yanında entegreye kaç volt vermeliyim ?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    74.9 KB · Görüntüleme: 13
Bu konuda bende sıkı bir araştırma içerisindeyim

Min Max gerilim değerleri min 0 mı işinizi görür yoksa 0.2 v mu veya vcc 5 diyelim -1.5v olan Max gerilimi size high seviyesi için yeterlimi bir de bu işlem hassas bir gerilim ölçümü ise bu değerler minimum kayıplarda seçmek fayda olacağını söyleyebilirim.

Ayrıca besleme gerilimi ne göre input gerilim lerine dikkat edilmeli vcc altında kalması lazım diye hatırlıyorum örnek bir datasheet ekliyorum size

Ekli dosyalar

• Screenshot_2024-04-16-23-56-05-490_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_2024-04-16-23-56-05-490_com.google.android.apps.docs.jpg
    174 KB · Görüntüleme: 4
100kHze kadar olan frekanslarda 741, birkaç megaherz frekanslara olan frekanslarda ca3140 kullanabilirsin. her iki entegreyi de artı eksi 5Volt ila artı eksi 12 Volt aralığında simetrik besleme kaynağı ile besleyebilirsin. Daha fazlası için ilgili opampların bilgi sayfalarını inceleyin. Opampların verebileceği en büyük çıkış voltajının besleme gerilimden yaklaışık 2 volt kadar daha küçük olabileceğini unutmaayıp ona göre besleyin. Elde edeceğiniz max çıkış voltajı 2 volt ise minimum artı eksi simetrik 5 voltla besleyebilirsiniz.

Devreyi 741 ile oluşturup geri dönüş yapacağım. Cevaplar için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,002
Son üye
enginyayl

Yeni konular

Geri