Onay alınamayan ödevim

gazi1669

Üye
Yapmak istediğim ödev endüstriyel otomasyon sistemleri ile alakalıdır. Dövizin yüksek olmasından dolayı PLC, İnverter, Power Supply gibi ekipmanlarını temin etmek çok zor o yüzden bu ödevde Arduino uno veya mega kullanılacaktır. Servo ve DC motorlar yardımı ile el ile yapılan konveyörler sürülecek, üzerinde ürünler taşınılacaktır. Amacım bu ürünleri birbirinden ayırt etmektir. Ayrılan ürünler farklı konveyörlere aktarılarak devam edecektir. Ayrılan ürünler ayrıldığı konveyörün üzerine düştüğü zaman konveyör hareket edecektir eğer ürün gelmez ise konveyör çalışmayacaktır. Ayrıca konveyörlerde hız kontrolüde sağlanacaktır. Ayrılacak ürün sayısı olarak 3 adet birbirinden farklı ürün düşündüm. Daha fazlası maliyetli olacağını düşündüğüm için 3 yeterli geldi. Ayırıcı kol olarak başlangıçta pnömatik silindirleri, selenoid valfler yardımıyla kullanmayı düşündüm fakat maliyet açısından zor olacağını düşünüyorum. Bunun yerine yine DC motor veya servo motor kullanarak ayırma işlemini gerçekleştireceğim. Ürünleri ayırmak için proximity endüktif ve kapasitif sensörler kullanılacaktır. Bahsi geçen sensörler 12v ile çalışıtığı ve Arduino giriş çıkışları 3.3v olduğu için optocoupler veya röle çektirerek kullanılaraktır. Eğer ödev bu şekilde kabul edilmez ise ekstra olarak bu ürünleri boyutlarına göre ayıran bir konveyör ve ayırıcı kol ekleyebilirim.

hocama bitirme tezi olarak bu ödevi sundum ekstra yenilikler eklersen kabul ederim dedi sizce ne eklenebilir.(öğrenciyim bütcem kısıtlı)

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim illa plc demiyor kendileri, yenilik yap diyor. Sanki pantent alıcaz. HMI ekliyim, üzerinde motorlerın hız göstergesi, start stop vb bir sürü şey olur dedim. Olmaz dedi Daha farklı bişiler yap. En son striptiz yapan dansçı kadın yaparım heralde otomasyon olarak. Farklı bir fikriniz varsa duymak isterim.

Konveyöre küp şeklinde 6 yüzüde farklı renkte ürünler koy ve üst (yada seçeceğin herhangi bir yön) renge göre ayrı ayrı istiflesin/paketlesin yada konveyörü Küplerin tüm renkleri aynı yönde olacak pozisyona çevirecek şekilde mekanik olarak modifiye et.Mekanik olarak kabul görmüyorsa robot kol çevirsin (kamera ile izleme gibi extralar girer) küpleri.

Extra yenilik denince aklıma ancak bu geldi.

2. fikriniz olan hem konveyör ile çevirmek hemde robot kolu fikirlerş çok iyi fakat mekanik kısımları ikisi içinde gerçekten zor yinede şansımı deniyeceği. teşekkürler

Projeyi arduino ile degilde raspbery-pi ile uygulamayı,open cv ve kamera kullanarak ürünleri,renklerine ve boyutlarına göre ayırt etmeyi,hmi ekran üzerinden kalibrasyon ve ayarları yapabilmeyi,sonucları bir veritabanına kaydetmeyi veya web üzerinden takip edebilmeyi vs teklif et.
Benimde aklıma bunlar geldi.

hocama bitirme tezi olarak bu ödevi sundum ekstra yenilikler eklersen kabul ederim dedi sizce ne eklenebilir.(öğrenciyim bütcem kısıtlı)
Konudan bağımsız ama işleri güçleri zorluk çıkarmak zamanında ges panelleri hakkında projem vardı uygulayıp sonuçları göstermen lazım gereksiz bir iş kimse uğraşmaz dedi . Hangi para hangi imkan ile? Siz panelleri verin ben uygulayayım dedim onada itiraz etti. Sonuçta bir konuda tez yazayım dedim maketi yok dedi. En son o zamanın parasıyla 700-800 dolarlık bir maliyetle maket yaptık hiçbir işede yaramadı ve mezun olduk . İşin kötü tarafı benim fikrimi uygulamaya koymaya başladılar.

Konveyöre küp şeklinde 6 yüzüde farklı renkte ürünler koy ve üst (yada seçeceğin herhangi bir yön) renge göre ayrı ayrı istiflesin/paketlesin yada konveyörü Küplerin tüm renkleri aynı yönde olacak pozisyona çevirecek şekilde mekanik olarak modifiye et.Mekanik olarak kabul görmüyorsa robot kol çevirsin (kamera ile izleme gibi extralar girer) küpleri.

Extra yenilik denince aklıma ancak bu geldi.
6 yüzlü boyaı küpün üst yüzündeki renge gçre ayırt eden projeyi kabul etti verdiğiniz fikir için teşekkür ederim. Bi sorum daha var en az 5 renk ayırt eden sensör varmı tcs serileri genelde 3 renk ayırt ediyor.

6 yüzlü boyaı küpün üst yüzündeki renge gçre ayırt eden projeyi kabul etti verdiğiniz fikir için teşekkür ederim. Bi sorum daha var en az 5 renk ayırt eden sensör varmı tcs serileri genelde 3 renk ayırt ediyor.
Sensör meselesini piyasaya ve otomasyona hakim bir arkadaşa sormak lazım. Benim piyasa ve ürünlere hakimiyetim sıfır.

Ek olarak bu işlevi kamera ile yapabilirsiniz. Zan ederim arduino/Raspery ile yapılmış kamera tabanlı projeler vardı.

Sensör çıkışlarını arduino girişlerine bağlamak için röle kullanmaya gerek yok. 2 adet gerilim bölücü dirençle 12 voltluk çıkış 4 - 5 Volt civarına düşürülerek arduino girişlerine bağlanabilir. Röleden daha ucuza gelir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri