On-grid inverter secimi

papalina

Üye
Selam herkese,
on-grid sistemler ile ilgili bir konuda bilginize basvurmak istiyorum.
on-grid inverter secimini nasil yapmaliyiz?
ornegin 5kw bir on-grid inverter max 5kw'si gunes panellerinden olmak uzere anlik 7-8kw veya daha uzeri tuketimleri karsilayabiliyor mu?
ya da ben on-grid bir inverter secerken evimde anlik tuketebilecegim max guc veya ondan daha guclu bir inverter mi secmeliyim?tesekkur ederim simdiden.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hangi şartlarda olursa olsun, kullanacağınız invertor evirici, maksimum kullanım gücünün en az iki katı olmasında fayda var. Senin 5000 watt dediğin aslında, 5000 watta kadardır. Elektronik te hiç bir cihaz maksimum kapasite de çalışmaz (yani uzun süreli)

ilginiz isin tesekkur ederim sn paskomya,
iki kati derken tuketimimin iki katinimi baz almaliyim yoksa kullanmayi planladigim panellerin mi?
evimde anlik tuketimim max 10kw kadardir diye dusunuyorum.
bunun bir kismini olsun on-grid bir sistemle karsilama dusuncesindeydim (mesela deye marka 5kw bir inverter ile ).
bu durumda 20kw bir inverter secmeliyim diye anliyorum dogru mu?
ki onlarinda monofaze'leri yok, trifaze'leri var, ve fiyatlari ucuk :(
saygilar.

ilginiz isin tesekkur ederim sn paskomya,
iki kati derken tuketimimin iki katinimi baz almaliyim yoksa kullanmayi planladigim panellerin mi?
evimde anlik tuketimim max 10kw kadardir diye dusunuyorum.
bunun bir kismini olsun on-grid bir sistemle karsilama dusuncesindeydim (mesela deye marka 5kw bir inverter ile ).
bu durumda 20kw bir inverter secmeliyim diye anliyorum dogru mu?
ki onlarinda monofaze'leri yok, trifaze'leri var, ve fiyatlari ucuk :(
saygilar.
Paneller ve depolama farklı bir olay, tüketim ayrı olay. Varsayalım tüketim maximum 10 kW, senin invertor de 10 kW, evde anlık olarak maximum kullanıma geçerseniz, cihazınız lamba olur yani iflas eder.ama cihazınız 20 kW olursa yorulsa bile dayanır kaldırır. Aslında gerçek olanı yüzde 30 dur. Bu arada elektrikli su ısıtıcısı ve süpürge ütü gibi 220 voltta çalışan cihazları kullanmadiginizi var sayıyorum. Çünkü bu cihazlar invertor ün ölüm sebebidir. 1800 watt lik bir ısıtıcınin 5000 lik invertoru yaktığını bilirim.

Bütçen ve yerin iki önemli faktör. Ancak güzel yerden başlamışsın
Şurayı Burayı ve şurayı da okumanı öneririm.
  • Grid Tie Inverterler genellikle bataryasız çalışıyor. (Hibrit batarya desteklileri saymazsak)
  • Görece olarak daha ucuz. (Aynı P mppt'li off grid'e göre(Tabi Türk Lira'sının durumu malum))
  • Çoğu overpanel'i destekliyor ve fansız (konveksiyonel soğutma ile çalışıyor)

Merhaba, on-grid inverterlerde kapasitenin bir önemi yoktur.
On-grid inverter kullanımı 2 ye ayrılır.
1. ürettiğinizi şebekeye gönderebildiğiniz satışlı sistemler.
2. ürettiğinizi kullanırsınız fazlasını şebekeye göndermezsiniz. inverter panellerin üretimini durdurur ve şebekeye enerji göndermez.

Bu şartlar altında 2. seçenekteki gibi satış olmadığı varsayılırsa;
-5 kw Ac output kapasitesi olan inverter kullandınız ve 15 kw tüketiminiz var. Varsa eğer 5 kw solar panellerden yani on-grid inverterden tüketirsiniz. Eksik kalan 9 kw yı şebekeden alırsınız.
-Yine aynı durumda 5 kw Ac output kapasitesi olan inverter ve 5 kw solar panel kapasiteniz olduğunu varsayalım. 3 kw tüketiminiz olursa inverter 3 kw solar sistemden enerji verir. kalan 2 kw kapasitede üretim durur.

Kapasite olayı off-grid yada hybrid çalışan inverter modelleri için geçerlidir.

https://www.solarfirsat.com/sebeke-elektrigim-var-pmk72

bu linkte on-grid yada hybrid inverter modelleri ile kurulmuş sistemler var. açıklamalar kısmı sizi daha net bilgilendirecektir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri