omron plc sorunu

xoro

Üye
omron cs1gh cpu ile birlikte MAD44 Analog I/o kullanıyorum. Bu i/o üzerindeki bir çıkışı -/+10V olarak konfigure ettim. + referans gönderirken bir sorunum yok aynı değeri gönderiyorum. fakat - referans gönderceğim zaman işler karışıyor. hesaplanan referans değerini - ile çarparak gönderilecek - referansı hesaplıyorum. fakat bu - refransı MOV ederken işler karışıyor. burada anladığım kadarıyla HEX sayı sistemini kulanmam gerekecek ama bunun içinde herhangi bir dönüştürme komutu yok. bu konu hakkında fikir verirseniz sevinirim.

teşekkürler

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
xoro ' Alıntı:
omron cs1gh cpu ile birlikte MAD44 Analog I/o kullanıyorum. Bu i/o üzerindeki bir çıkışı -/+10V olarak konfigure ettim. + referans gönderirken bir sorunum yok aynı değeri gönderiyorum. fakat - referans gönderceğim zaman işler karışıyor. hesaplanan referans değerini - ile çarparak gönderilecek - referansı hesaplıyorum. fakat bu - refransı MOV ederken işler karışıyor. burada anladığım kadarıyla HEX sayı sistemini kulanmam gerekecek ama bunun içinde herhangi bir dönüştürme komutu yok. bu konu hakkında fikir verirseniz sevinirim.

teşekkürler

- (eksi) değerini değerini ne gönderiyorsun..daha doğrusu analog çıkışa gönderdiğin değer aralığı ne.
aslında -+10 volt seçmen durumnunda ..çıkışın 14 bitse. 0----3fff sayısını analog çıkış wördüne

0 da -10 volt
1fff de 0 volt
3fff de +10 volt

alırsın
14 bit =16382=3fff dir

BIN KOMUTU bcd to binary dir
BCD KOMUTU binary to bcd dir..
analog çıkışa göndereceğin değer hex olmak zorundadır.

budurmda şayet analog değerin bcd ise bunu BIN komutu ile hex e çevirmen gerekiyor

MOV komutu yerine BIN komutu kullan
birinci operantın analog değerinin wördü ikincisi ise analog çıkış wördü olsun
o şekilde halledersin

Ekli dosyalar

• adsız.jpg
    adsız.jpg
    87.9 KB · Görüntüleme: 50
Moderatör tarafında düzenlendi:
battaldirican ' Alıntı:
xoro ' Alıntı:

teşekkürler

- (eksi) değerini değerini ne gönderiyorsun..daha doğrusu analog çıkışa gönderdiğin değer aralığı ne.
aslında -+10 volt seçmen durumnunda ..çıkışın 14 bitse. 0----3fff sayısını analog çıkış wördüne

0 da -10 volt
1fff de 0 volt
3fff de +10 volt

alırsın
14 bit =16382=3fff dir

budurmda şayet analog değerin bcd ise bunu BIN komutu ile hex e çevirmen gerekiyor

o şekilde halledersin

burda şöyle bir problem var benim refrans değerim + değerler için var zaten ben aynı değeri sadece - ile çarparak yine kullanmak istiyorum. hesaplamalarımın sonucuda BCD değil. örneğin hesaplama sonucu D100. ben servoyu terse döndürmek için - referans göndermem gerekiyor. d100 değerini -1 ile çarpıp bu değeri göndermek istiyorum. burdaki çevirme işlemini nasılş yapabilirim

xoro ' Alıntı:
battaldirican ' Alıntı:
xoro ' Alıntı:

teşekkürler

0 da -10 volt
1fff de 0 volt
3fff de +10 volt

alırsın
14 bit =16382=3fff dir

o şekilde halledersin

burda şöyle bir problem var benim refrans değerim + değerler için var zaten ben aynı değeri sadece - ile çarparak yine kullanmak istiyorum. hesaplamalarımın sonucuda BCD değil. örneğin hesaplama sonucu D100. ben servoyu terse döndürmek için - referans göndermem gerekiyor. d100 değerini -1 ile çarpıp bu değeri göndermek istiyorum. burdaki çevirme işlemini nasılş yapabilirim

sevgili xoro

analog çıkış modülünden çıkacak olan gerilim bizi ilgilendirmiyor..sen analog çıkışını -+10 volt olarak ayarladıysan..
analog çıkışına verdiğin sayısal değere göre çıkış - veya + olarak zaten değişir.simetrik çıkışlarda örneğin -+ 10 volt neticede potansiyel olarak 20 volttur.0 (sıfır) noktasına görede simetriktir.
toparlamak gerekirse analog çıkış wordon örnek:3fff ise bu değerin yarısında çıkışın sıfır volt tur.0 voltta -10 volt maksimumda ise yani 3fff de +10 volt alırsın..
plc de - data diye birşey yoktur (çıkış olarak)...yani memory nin değerini -1 ile çarpmak veonuda analog çıkışa vererek servoyu sürme diye bir şey yoktur.
Analog çıkış derkibana 0 ile 3fff arasında bir değer gönderirsen ve ben 4-20 mA ayarlı isem min max değerler arasında bu çıkışı veririm der.aynı şekilde çıkış simetrikse 0...3fff arasında -10..0..+10 lineer olarak verir...
yine yazdığın programı gönderirisen bir inceleyip bakalım ..
kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,274
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Yeni konular

Geri