Omron PLC ile Sıcaklık Okuyup DM ye Yazma ?

iibrahimc

Üye
Arkadaşlar omron plc ile analog giriş kullanarak termocouple veya ptc kullanarak
-50, +150 C sıcaklık okumak istiyorum....Ve bu sıcaklık değerini plc deki herhangi bir DM bölgesine yazdırmak istiyorum...Bununla ilgi yardımcı olursanız çok sevinirim...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bunu yapabilmen için tc kartı kullanman gerekiyor tc002 de 4 termokupl tc004 de 2 termokupl kulanarak ölçüm yaptırabilirsin hatta tc kartı ile PID ölçümde yaptırabilirsin

Kullanacağınız plc tipi gerekiyor örneğin CP1H kullanıyorsanız ölçme işlemi sandığınızdan biraz daha zahmetli olacak.

Omron CJ1M PLC de TC002 modeli kullanacağım ve daha önce bu tür proje hiç yapmadım, hep dijital olarak çalıştım...Bunun için projede nasıl bir komut kullanacağımı bilmiyorum...TC002 nin kullanıldığı bir örnek çalışma gönderirseniz çok sevinirim....İlgilendiğiniz çok teşekkür ediyorum...

arkadaşım bunun için sıcaklık modülü gerekir. bunların üzerinde ayrıca dip switch ayarı var. bu değerleri okumak için aslında özel bir komuta ihtiyacın yok gelen değeri taşıma komutu ile istediğin alana atabilirsin.

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlara bir sorum var analog bir veriyi okumak için gerekli donanımı plc modül olarak eklediğimizi varsayıyorum.Bu modülleri hızlı sayıcı fonksiyonu için configüre ettiğimiz gibi configüremi ediyoruz?Yoksa arkadaşın biri sadece mov komutu ile değişkene taşımak yeterli olacaktır demiş.Muhtemelen sabit ayrılmış özel değişkenden bu bilgiyi okuyacaksak mov komutu bu bilgiyi değişkene aktarmamızı sağlayabiliyor.Bu durumda sorum şu olacak bu özel değişkenlerin adresleri nedir nereden bu değişken adreslerine ulaşabiliriz yardımcı olursanız sevinirim.

Omron plc kullanıyorsanız zaten data bölgeleri var..Sol tarafta "memory" menüsü var..Oradan data bölgelerini görebilirsiniz...

Forum istatistikleri

Konular
128,273
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31
Geri