Omron plc ' de haberleşmeyi başaramadım

merhaba ben soner
bir makinanın plc arızalandı... makinanın ikizi var ordaki plc yi diğerine taktım çalıştı şimdi bu makinanın plcsini kopyalamak istedim fakat haberleşmeyi başaramadım plc omron (cpm1a) öncelikle yedekteki boş cpm1a ya bağlanamadım arada CIF01 var.Kablo bağlantısından şüpheleniyorum internette aradığımda farklı farklı şemalar çıkıyor bu sistemleri yapan başka bir arkadaşımda bana ayrı bir kablo şeması verdi yine olmadı sizin daha önce başka bir arkadaşla yazışmanızı inceledim onu deneyeceğim fakat orda cif01 den bahsetmemişsiniz ondan dolalayı biraz tereddütüm var bana yardımcı olabilirmisiniz
saylılarımla soner arslan

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
cpm1a için bilgisayar bağlantı kablosu tty rs232 konverteri ile yapılmaktadır bu kabloyu satın almalısınız

sonerarslan ' Alıntı:
merhaba ben soner
bir makinanın plc arızalandı... makinanın ikizi var ordaki plc yi diğerine taktım çalıştı şimdi bu makinanın plcsini kopyalamak istedim fakat haberleşmeyi başaramadım plc omron (cpm1a) öncelikle yedekteki boş cpm1a ya bağlanamadım arada CIF01 var.Kablo bağlantısından şüpheleniyorum internette aradığımda farklı farklı şemalar çıkıyor bu sistemleri yapan başka bir arkadaşımda bana ayrı bir kablo şeması verdi yine olmadı sizin daha önce başka bir arkadaşla yazışmanızı inceledim onu deneyeceğim fakat orda cif01 den bahsetmemişsiniz ondan dolalayı biraz tereddütüm var bana yardımcı olabilirmisiniz
saylılarımla soner arslan

selamlar ..
geç cevap verdiğim için kusura bakma..
öncelikle sunu söyleyim..omron marka plc ler üzerinde pc ile haberleşebileceğin 2 adet haberleşme portu bulursun.bu portlar rs232 c ve peripheral ttl dir.plc ler üzerinden her ikisi veya en az biri mutlaka vardır.rs232 c portu d sub9 pin olup haberleşme kablosunu buraya doğrudan bağlayabilirsin.Peripheral port a ise cif 01 veya cn111 ,cn221 tipi dönüştürücü kullanmak durumundasın.hanfi porttan bağlanırsan bağlan haberleşme kablosu aynı dır.başka topc lerde verdim ama yine vereyim..

pc(f) plc(m)
2-----------------2
3-----------------3
5-----------------9
bu kablo doğru kablodur.şayet ısrarla bağlanmıyorsan haberleşme protocolunde sorun olabilir.onuda
9600 7 even 2 olarak dene

kolay gelsin

sayın kontrolkalemi forum katılanları konu ile ilgilendiginiz için çok teşekkür ederim özellikle battaldirican ve redplayer konu ile ilgilenip cevap yazdıkları için ,
konuyu çözdüm cif01 arızalı çıktı değiştirince haberleşmeye başladı ilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim
soner arslan

Sn battaldirican omron konusunda fazla bilgim yok. C200H ile ilgili biraz çalışmam olmuştu oda sadece deneme amaçlı. Omronların hepsinde rs232 bağlantı portu bulunuyormu C200H da vardı.. birde peripheral ttl portundan bahsetmişsiniz. Bu portla bağlanmak için dönüştürücünün diğer girişi pc ye com a mı bağlanılıyor. Bu portların farkı nedir? Kullanım amacı farklımıdır. Teşekkür ederim.

erolgke ' Alıntı:
Sn battaldirican omron konusunda fazla bilgim yok. C200H ile ilgili biraz çalışmam olmuştu oda sadece deneme amaçlı. Omronların hepsinde rs232 bağlantı portu bulunuyormu C200H da vardı.. birde peripheral ttl portundan bahsetmişsiniz. Bu portla bağlanmak için dönüştürücünün diğer girişi pc ye com a mı bağlanılıyor. Bu portların farkı nedir? Kullanım amacı farklımıdır. Teşekkür ederim.

aslında her ikiside aynı şeydir..ttl ve cmos seviyelerinde
biz pc den rs232 c seviyesinde çıkış yaparız ..bunu ttl seviyeye peripheral dönüştürücü ler ile sağlarız..omronda cıf01 birimi veya cn226 kablosu dur.pc ile plc arasında kullanmış olduğunuz haberleşme kablosuna bu dönüştürücülerden birini bağlayarak plc ye bağlanabilirsin..kullanım amaçları aynıdır. yanlız;
bir operatör paneli veya Scada veya rs232 seviyesinde haberleşme sağlayan herhangi bir cihaz plc ile haberleşme sağlarken plc ye bağlantı olayını peripheral porttan sağlayabiliriz. şayet her iki portta plc de varsa..

Teşekkür ederim açıklamaların için. Benim anladığım kadarıyla her iki portta PLC de bulunuyorsa bız OP,Scada ve PC bağlantısının ttl portundan yapmak zorundayız. Bunun içinde RS232 bağlantısının ttl ye çevirmek için çeviriciye ihtiyaç duyacağız. Her iki port varsa ttl portunu kullanıyoruz. RS232 portunu ne amaçlı kullanıyoruz.

erolgke ' Alıntı:
Teşekkür ederim açıklamaların için. Benim anladığım kadarıyla her iki portta PLC de bulunuyorsa bız OP,Scada ve PC bağlantısının ttl portundan yapmak zorundayız. Bunun içinde RS232 bağlantısının ttl ye çevirmek için çeviriciye ihtiyaç duyacağız. Her iki port varsa ttl portunu kullanıyoruz. RS232 portunu ne amaçlı kullanıyoruz.
her iki portta plc de bulunuyorsa OP,Scada ve PC bağlantısını rs232 c portundan yapmakta fayda var ..zorunluluk yok..bunun nedeni plc op ile haberleşirken sizinde plc programına bağlanmanız gerekirsen ttl porttan bağlanarak işlem yapabilirisn..genelde op,pc veya scada ların bulunduğu cihazlar ın geneli rs232 c seviyesinde haberleşme sağlar..ben hiç ttl seviyede haberlşen operatör paneli görmedim..dolyısıyla sizin plc nin rs232 portu bu cihazlardan herhangi birine bağlama amaçlıdır.şayet ttl port yok ise ve plc programına bağlanmanız gerekirse mevcut haberleşme yapan bağlantıyı söküp oradan plc ye bağlanmanız gerekecek..ttl port varsa direk buradan bağlanarak plc ye ulaşabilirisniz.bu durumda plc hem panel scada vs. ile haberleşirken hemde siz plc ye pc den ulaşmış oluyorsunuz..şayet
tek portsa;
rs232 portu tek se yapacak bir şey yok..hem plc programınızı buradan yazıp hemde paneli buradan habeleştirmek durumundasınız..yani program bitene kadar kabloyu bir panele bir plc programına bağlama durumunda kalacaksınız.
aynı seşilde ttl port içinde şayet tek prepiral ttl port varsa zaten mecbur rs232 ttl çevirici kullanmak zorundasınız.yanı şekilde buradan hem plc programını yazıp hemde panelle haberlşetireceksiniz..

Teşekkür ederim sabrınız :) ve güzel açıklamalarınız için + pop

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri