omron plc cmp2a error haberleşme hatası

mustis

Üye
çalıştığım okulda omron plc cmp2a model var.cx programmer ve syswn 3.4 programım var yaptığım en küçük programı bile plc ye gönderemedim plc ye 24 volt dc verdiğimde baştan power yeşil error kırmızı olmak üzere hata veriyor.rs232 kablom var onu plc nin com portuna diğerini plc nin rs232 portuna takıyorum ama hep connect bağlantı hatası veriyor.seçeneklerden cmp2a yı seçiyorum plc setuptan ama bir türlüü iletişim sağlayamadım. rs232 kablosu ile haberleşme yapabilirmiyim yoksa başka bir kablomu almam lazım.teşekkürler....

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadaşım sen galiba plc ye modüllerini tanıtmamışsın.

mustis ' Alıntı:
çalıştığım okulda omron plc cmp2a model var.cx programmer ve syswn 3.4 programım var yaptığım en küçük programı bile plc ye gönderemedim plc ye 24 volt dc verdiğimde baştan power yeşil error kırmızı olmak üzere hata veriyor.rs232 kablom var onu plc nin com portuna diğerini plc nin rs232 portuna takıyorum ama hep connect bağlantı hatası veriyor.seçeneklerden cmp2a yı seçiyorum plc setuptan ama bir türlüü iletişim sağlayamadım. rs232 kablosu ile haberleşme yapabilirmiyim yoksa başka bir kablomu almam lazım.teşekkürler....

öncelikle rs232 kablosu dediğin standart kablo ise 2----2 3-----3 5------5 gibisinden ise olmaz
2-----2 3-----3 5------9 olması lazım.ayrıca haberleşme protocolunu doğru yapman lazım.
yeni bir plc ise erorr vermesi normal.yani içinde daha önce hiç program yüklenmemişse error hatası verir.haberleşme protocolunu 9600 7 even 2 yap.pc nin com portuna dikkat et.online olduktan sonra I/O tabeleden create yaparsan hata düzelebilir.veya bir şeyler yazdıktan sonra download yapınca düzelir.bir de cx programmerde de auto online seçeneği var onla bir dene

tamam bu 2-2 3-3 5-9 haberleşme kablosunu nerden bulurum.piyasada satılıyor mu acaba.şu haberleşmeyi çözersem programlama konusunda teorik bilgim var bunu uygulamada daha da geliştirmek istiyorum.herkese çok teşekkür ediyorum.cevap verdiğiniz için.

piyasadan bulmana gerek yok..dsub 9 bir dişi bir tanede erkek soket alacaksın 2 metrede blendajlı kablo..havya lehim vs..kendin yapacan.. sonra kabloyu hazırlayacaksın..

kolay gelsin

pc plc
2-----------------2
3-----------------3
5-----------------9

dişi erkek

peki sadece 2-3-5 ve 2-3-9 uçlarınımı bağlamam gerekiyor diğer uçları boşta bırakıp kesiyini.

Arkadaşlar CPM2A'da I/O table yok, ek modül takarsanız otomatik olarak tanıyor, ayrıca haberleşme portunun yanında bir switch vardır, oradan portun fabrika ayarlarına göre mi, yoksa programcının ayarladığı şekilde mi çalışacağını seçiyorusunuz, PLC'nin portu başka bir protokole ayarlanmış olabilir, belki ondan dolayı haberleşemiyorsunuzdur

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri