og motor acil yardım edebilirmisiniz?

ikaz

Üye
işletmemizde 630kw 6,3kv 2 adet farklı fiderden beslenen og motoru mevcut.motorların etiket değerleri aynı ve boşta çalışırlarken aynı akımı çekiyolar fakat güçleri farklı olduğu görülüyor.bakıldığında 1, fiderden beslenen motorun boşta cosQ si 0,11 2, fiderden beslenen motorun boşta cosQ si 0,91 olduğu görülüyor.buda gücü etkiliyor doğal olarak.sorum şu boş çalışan etiket değerleri aynı olan iki motorun cosQ si neden değisik oluyor?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Devrelerinde, münferit kompanzasyon varsa,0,11 olanın kondansatörü devreye girmiyor olabilir.

Devrelerinde, münferit kompanzasyon varsa,0,11 olanın kondansatörü devreye girmiyor olabilir.
sayın fahri bey iki fideride besleyen 154/6,3 kv trafo çıkışında og kompanzasyon (harmonik filtre) mevcut ve devrede.Birde bu gün 2nolu fiderin gerilimlerinin RS=6150 RT=5640 TS=5980volt olduğunu , aynı anda 1nolu fiderin gerilimlerinin RS=6250 RT=6240 TS=6280 volt olduğunu fark ettim.Fakat buna anlam veremedim.Aynı trafodan beslenen fiderlerin arasında gerilim düşümü neden bu kadar çok olur?(Kablo metrajları arasında yaklaşık 50 m fark var kesitleri aynı.)

Sizin güç ölçdüğünüz koruma röelsi; akım, gerilim, güç, reaktif gibi bir çok ölçümü yapabilmektedir.Eger, gerilim ve akım uclarından birisi rölede yanlıs sırada ise COSQİ yanlış görmeniz mümkündür. Birde bu yönden bakarmısınız..

Zeybek arkadaşıma katılıyorum. 0,11 cos Qı olması mümkündeğil. Röle ayarlarında problem olabilir. Gerilimlerde salınım görünüyor. Motor rotoru sargılı ( bilezikli ) asenkron motorsa kömürlerini kontrol etmeni öneririm problem olabilir. Yani iki motordada sorun var sanırım. Birde fider diye yazmışsın. Umarım koruma rölen motor içindir. Fider koruma röleleri. Motor koruma rölelerinden daha farklı çünkü.

Sizin güç ölçdüğünüz koruma röelsi; akım, gerilim, güç, reaktif gibi bir çok ölçümü yapabilmektedir.Eger, gerilim ve akım uclarından birisi rölede yanlıs sırada ise COSQİ yanlış görmeniz mümkündür. Birde bu yönden bakarmısınız..
sayın zeybek motor kablolarından pensampermetre ile akım ölçtüm.gerilimide gerilim trafosundan kontrol ettim.ve güç formülünden cosQ yi buldum.rölenin ve DırıA40 socomec güç analizatörunun doğru olduğunu gördum.röle DT3000 cutler hummer saygılarımla.

Son düzenleme:
Zeybek arkadaşıma katılıyorum. 0,11 cos Qı olması mümkündeğil. Röle ayarlarında problem olabilir. Gerilimlerde salınım görünüyor. Motor rotoru sargılı ( bilezikli ) asenkron motorsa kömürlerini kontrol etmeni öneririm problem olabilir. Yani iki motordada sorun var sanırım. Birde fider diye yazmışsın. Umarım koruma rölen motor içindir. Fider koruma röleleri. Motor koruma rölelerinden daha farklı çünkü.
sayın oorioon rölemiz cutler hummer DT3000 koruma rölesi trafo ve motor korumaları bu röle tarafından yapılıyor.ayrıca ölçüm için yine cutler hummerın ıQ200 rolesi e DIRIS A40 socomec güç analizatörü kullanıyoruz.saygılarımla.

Siz, Og kablosu üzerınden pens ampermetse ıle sıhhatlı ve güvenlıkli ölçüm yapabiliyormusunuz. motora ait OG akım trafosunun sekonderınden ölçüm yapmış olmıyasınız. Ben, röleye giren akım ve gerilim uclarının sıralamsının kontrolunden söz etmişdim..

Siz, Og kablosu üzerınden pens ampermetse ıle sıhhatlı ve güvenlıkli ölçüm yapabiliyormusunuz. motora ait OG akım trafosunun sekonderınden ölçüm yapmış olmıyasınız. Ben, röleye giren akım ve gerilim uclarının sıralamsının kontrolunden söz etmişdim..
Sn zeybek kesici arkasındaki og kablosından pens ampermetre ile ölçüm almıştım. ama sizin dediğiniz gibi röleye giren akım ve gerilim uclarının sıralamasının kontrolunüde yapayım.teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri