Og de akım taşıma hesabı hakkında

etkga

Üye
Arkadaşlar merhaba örneğin bir trafoda xlpe kablo kullanılacak bunun kesit hesabı yapılırken sadece gerilim düşümü ve kısa devre hesabı mı yapılıyor, ag deki gibi akım kontrolü yapılıyor mu(yg de akım düşük ama yinede kafama takıldı bu)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
selam hocam
yanlış bilmiyorsam trafo ile hücre arasındaki kablo kısa devre akımına göre seçiliyor.
minimum 1X50 Bakır veya 1X95 Alüminyum XLPE kullanılıyor. Dediğiniz gibi akım taşıma kapasitesinin üzerinde kablo kullanılıyor.

selam hocam
yanlış bilmiyorsam trafo ile hücre arasındaki kablo kısa devre akımına göre seçiliyor.
minimum 1X50 Bakır veya 1X95 Alüminyum XLPE kullanılıyor. Dediğiniz gibi akım taşıma kapasitesinin üzerinde kablo kullanılıyor.
Benım gördüğüm projeler olsun hesap evrakları olsun hep kısa devre kapasitesi ve gerilim düşümü hesabı ile seçim yapılmış, ama şöyle birşeyde var örneğin direkt tipi trafo var yada seksiyoner direği olsun orada xlpe kablolar sigortalı yük ayırıcıya giriyor gerilim yüksek akım düşük olduğu için ayırıcı sigortaları hep 16a 20a falan oluyor bunun seçimini yaparken akım kontrolü bulunuyor mu ve bu o xlpe kablo seçimine etki etmiyor mudur? Çünkü projelerde yg de hiç akım hesabı yapan görmesim kd ve gerilim düşümü, belki ben görmemişimdir diye soruyorum

Normal'de kısa mesafede akım kontrol
uzun mesafede gerilim düşümüne bakılıyor.
OG'de kısa devre akımına göre de XLPE kablo seçim yapılıyor.
Seksiyonerdeki sigorta trafo ve için uygun amperajde seçiliyor diye biliyorum.
Sn.Sami İNCİ ve diğer hocalarım ayrıntılı bilgi vereceklerini düşünüyorum.

Zaten gerilim arttıkça iş çetrefilli oluyor :) Hep ag işleriyle uğraştığımızdan bunları boşladık ara sıra çevremden gördüğüm duyduğum şeyler merak uyandırıyor, tüm bu gibi tehlikeli işlerde çalışan meslektaşlarımıza Allah kolaylık versin

Normal'de kısa mesafede akım kontrol
uzun mesafede gerilim düşümüne bakılıyor.
OG'de kısa devre akımına göre de XLPE kablo seçim yapılıyor.
Seksiyonerdeki sigorta trafo ve için uygun amperajde seçiliyor diye biliyorum.
Sn.Sami İNCİ ve diğer hocalarım ayrıntılı bilgi vereceklerini düşünüyorum.
hocam bugun bir projede gördüm sigorta akım hesabı proje üzerinde yapılmış,herhalde diğer hesaplar excel ile sunulduğundan görememişim,şöyleki 630kva trafo 1000 /1,73x36=16.05 A çıkıyor 40a sigorta konmuş

oVaVzX.jpg

TEDAŞ el kitabı 5'e göre fazla sigorta seçilmiş gibi gözüküyor.

Doğru işte 1000kva için 40amper seçmiş benım hesapta gerilim 36kv ben seçmedim projeyi yapanın yalancısıyım :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri