Oda termostati & petek kapatmak

erolalper

Üye
Merhaba, yogusmasiz bir kombimle kablosuz oda termostati kullanıyorum. Doğalgaz tesisatım da mobil sistem. Termostati koyduğum oda set değerinde tutulurken diğer birkaç oda fazla isiniyor. Bu durumda fazla ısındığını düşündüğüm odaların vanalarını (termostatik vana yok) kismamin tüketime olumlu bir etkisi olur mu yoksa hicbirsey değişmez mi? Bunu merak ediyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
vana ya kapalı olmalı ya da açık. vanayı kısarak enerji tasarrufu yapamazsınız. kombide üretilen örn55 derecelik su peteklerde dolaşırken ısı kaybı yaşayacak ve alt seviyelere düşüp kobiye döndugunde, tekrar ısıtılmak için dogalgaz harcanacaktır. sizin burada yapmanız gereken şey termostatik vana kullanmanızdır. hatta eğer elektronik termostatik vana kullanmanız sizin faydanıza olacaktır.

vana ya kapalı olmalı ya da açık. vanayı kısarak enerji tasarrufu yapamazsınız. kombide üretilen örn55 derecelik su peteklerde dolaşırken ısı kaybı yaşayacak ve alt seviyelere düşüp kobiye döndugunde, tekrar ısıtılmak için dogalgaz harcanacaktır. sizin burada yapmanız gereken şey termostatik vana kullanmanızdır. hatta eğer elektronik termostatik vana kullanmanız sizin faydanıza olacaktır.

Mobil sistem ve oda termostati olması durumunda da böyle mi hocam?

mobil dediğiniz telefonlardan kontrol edilen cihazlrı bahsediyorsunuz sanırım. onlar bulunduğu odanın ısısını ölçer. arka odadaki ısıdan etkilenmez. örn 30 mt2 lik salonu 22 dereceye ayarladınız. salon ısısı 22 olana kadar kombi durmadan çalışacaktır. arkadaki 10 m2 lik oda daha cabuk ısınacagı için salon 22 olana kadar, kucuk odalar 25 26 olabilir. bunu önlemek için termostatik vana kullanmalısınız. her odanın ısısı birbirinden bagımsız olmalı.

• Beğen
Tepkiler: huh
mobil dediğiniz telefonlardan kontrol edilen cihazlrı bahsediyorsunuz sanırım. onlar bulunduğu odanın ısısını ölçer. arka odadaki ısıdan etkilenmez. örn 30 mt2 lik salonu 22 dereceye ayarladınız. salon ısısı 22 olana kadar kombi durmadan çalışacaktır. arkadaki 10 m2 lik oda daha cabuk ısınacagı için salon 22 olana kadar, kucuk odalar 25 26 olabilir. bunu önlemek için termostatik vana kullanmalısınız. her odanın ısısı birbirinden bagımsız olmalı.

Yok mobil sistemden kastım her radyatore ayrı boruların gitmesi, kollektorlu de diyorlar sanirim.

Isıtmada tasarruf için en etkili yöntem, ortamın yalıtımıdır. Ben de mekanik termostat kullanıyorum. Evin ortasına denk gelen holde konumlandırdım, en uygun yer orasıydı. Her oda için ayrı bir sıcaklık elde edilmek istenirse her radyatöre termostatik vana takmak faydalı olabilir. Ben kullanmadığım salonun her iki radyatörünü de kapattım. Aslında tamamen kapatmamak lazım. Çünkü iç duvarların yalıtımları nispeten olmadığından (gaz beton olanlar daha yalıtımlı) neticede oraya diğer sıcak odalardan ısı kaçışı olmaktadır. Buradaki mantık dışarıya göre bir tampon bölge oluşturup bir nebze sıcağın kaçışı önlenebilir (sıcağın kaçışı iç sıcaklık ile dış sıcaklık farkının yalıtım katsayısı ile çarpımı kadardır). Çok fazla radyatörün kapatılması/devre dışı bırakılması ise tasarruf edeyim derken kombinin verimini düşürecektir. En uygun olan tüm ortamın sıcaklıklarını birbirine yakın tutmaktır. Böylece evin bir tarafından diğer tarafına ısı-sıcaklık kaçması önlenebilir. Yatak odalarının geceleyin 16-18 derece sıcaklıkta kalmaları öneriliyor. Yaşam ortamları 21-22 derece olunca gündüz bu odalara da ısı kaçması kaçınılmaz olur. O yüzden gündüzleri 18 derecenin üzerine çıkartmamak açısından mümkünse kapıları kapalı tutulabilir. Yatma saatinde evin ısısını kaybetmesine göre kombi ya kapatılabilir ya da en düşük ayara getirilebilir. Oda termostatı varsa 18 dereceye düşürülmesi sağlık ve konfor için yeterlidir.

Fırın üstü daire
daire üstünde de çok yakıt yakan daire sahibi olursa kış süper
yaz ?

Soru aslında çok basit, bütün değişkenleri verdim, mobil sistem(kollektor), bir odada termostat var, sıcak olan odalarin radyatörleri çok az açarsam tasarruf eder miyim etmez miyim? Rabi ki termostatik vana kullanırsam ederim, ama sorum o değil.

Soru aslında çok basit, bütün değişkenleri verdim, mobil sistem(kollektor), bir odada termostat var, sıcak olan odalarin radyatörleri çok az açarsam tasarruf eder miyim etmez miyim? Rabi ki termostatik vana kullanırsam ederim, ama sorum o değil.
Termostat vananın yarı işlemi gibi düşünebilirsiniz
Termostatsız vana olmadan
vanayı az açarsanız ( kısarsanız) petege az sıcak su girişi olacak ısı düşecek petege giriş yapmayan artan sıcak su sistemde dolaşacak bu da doğalgaz harcamız azalacak tabiki termostat vana gibi tasarruf olmaz.
Diğer açıklama petegi kapattınız farz edin düşünün sorunuz cevabn buradan çözümleyebilirsiniz
( gaz harcaması düşer )

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri