Oda Aydınlatma Linyesi Kaçak Akım Rölesini Attırıyor.

mcali66

Üye
Üst 2+1 ve alt 2+1 omak üzere dubleks bir dairede oturuyorum. Alt ve üst oda yerleşimleri aynı. Banyolar ve odalar üst üste yani. 3 hafta öne üst kat banyosundan spiral su hortumu patlaması sonucu su basması meydana geldi. Banyonun yanındaki oda ve banyo zemini suyla doluydu. Su tesisatını düzelttik. Üst kat yan odanın zemininden su alt kattaki odanın tavanını ıslatmıştı. Alt kattaki odanın lambasını açınca kaçak akım rölesi hem daireden hem bina içersinden atıyor. Odadaki herhangi bir prizde sorun yok. Gayet güzel çalışıyor. Fakat odanın ışığını açınca anında hem daire içi hem de bina girişinde panodan kaçak akım rölesi atıyor. Tavanın kuruması sorunu giderir diye düşündük fakat 3 hafta olmasına ramen halen sorun aynı şekil devam etmekte. Duy kablo bağlantı yerleri, odadaki buvat kabloları ve odadaki prizler kuru olmasına ramen bir çözüm bulamadım. Fikri olan, yardımcı olabilecek olan var mı?

Üst 2+1 ve alt 2+1 omak üzere dubleks bir dairede oturuyorum. Alt ve üst oda yerleşimleri aynı. Banyolar ve odalar üst üste yani. 3 hafta öne üst kat banyosundan spiral su hortumu patlaması sonucu su basması meydana geldi. Banyonun yanındaki oda ve banyo zemini suyla doluydu. Su tesisatını düzelttik. Üst kat yan odanın zemininden su alt kattaki odanın tavanını ıslatmıştı. Alt kattaki odanın lambasını açınca kaçak akım rölesi hem daireden hem bina içersinden atıyor. Odadaki herhangi bir prizde sorun yok. Gayet güzel çalışıyor. Fakat odanın ışığını açınca anında hem daire içi hem de bina girişinde panodan kaçak akım rölesi atıyor. Tavanın kuruması sorunu giderir diye düşündük fakat 3 hafta olmasına ramen halen sorun aynı şekil devam etmekte. Duy kablo bağlantı yerleri, odadaki buvat kabloları ve odadaki prizler kuru olmasına ramen bir çözüm bulamadım. Fikri olan, yardımcı olabilecek olan var mı?
Su basan yerden kaynaklı kabloda, duy yerlerinin su ile elektrik temasının bulunduğu yerden, nem kaynaklı olabilme ihtimali var gibi duruyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Üst 2+1 ve alt 2+1 omak üzere dubleks bir dairede oturuyorum. Alt ve üst oda yerleşimleri aynı.
Banyolar ve odalar üst üste yani. 3 hafta öne üst kat banyosundan spiral su hortumu patlaması sonucu su basması meydana geldi.
Banyonun yanındaki oda ve banyo zemini suyla doluydu.
Su tesisatını düzelttik.
Üst kat yan odanın zemininden su alt kattaki odanın tavanını ıslatmıştı.
Alt kattaki odanın lambasını açınca kaçak akım rölesi hem daireden hem bina içersinden atıyor.
Odadaki herhangi bir prizde sorun yok.
Gayet güzel çalışıyor.
Fakat odanın ışığını açınca anında hem daire içi hem de bina girişinde panodan kaçak akım rölesi atıyor.

Tavanın kuruması sorunu giderir diye düşündük fakat 3 hafta olmasına rağmen halen sorun aynı şekil devam etmekte. Duy kablo bağlantı yerleri, odadaki buat kabloları ve odadaki prizler kuru olmasına rağmen bir çözüm bulamadım.
Fikri olan, yardımcı olabilecek olan var mı?

Muhtemelen kablo ek veya bağlantı yerlerinde sorun olur ( buat / anahtar / duy / lamba )
Ama her ihtimale karşı .
Boru içinde kabloları çıkarın !!!
Dikkat : boru içinde çıkarırken kablolar ( geriye alma işlemi )
Boru çapına yakın ıslaklığı emecek ip çekin hem kılavuzunuz olur .
Diğer borudan hava verilip ? nem varsa giderilmesi .
Boru içindeki kabloda sorun olabilir ( erime , ekli kablo çekilmiştir vs gibi )

Buattan kabloları iptal edin geçici lamba devresi yapın .
Foto devre fikir verecektir .

Adi-Anahtar-Tesisatı-Uygulama-Devresi-Açık-Şeması.jpg

'' Fakat odanın ışığını açınca anında hem daire içi hem de bina girişinde panodan kaçak akım rölesi atıyor. ''

Aynı anda atmaması için .

https://www.elektrikhaber.com/2020/03/21/kacak-akim-rolesi-secimi-nasil-yapilir/

Son düzenleme:
Su basan yerden kaynaklı kabloda, duy yerlerinin su ile elektrik temasının bulunduğu yerden, nem kaynaklı olabilme ihtimali var gibi duruyor.
Su kalmamış olsa bile nem kaynaklı olabilir mi yani.
Muhtemelen kablo ek veya bağlantı yerlerinde sorun olur ( buat / anahtar / duy / lamba )
Ama her ihtimale karşı .
Boru içinde kabloları çıkarın !!!
Dikkat : boru içinde çıkarırken kablolar ( geriye alma işlemi )
Boru çapına yakın ıslaklığı emecek ip çekin hem kılavuzunuz olur .
Diğer borudan hava verilip ? nem varsa giderilmesi .
Boru içindeki kabloda sorun olabilir ( erime , ekli kablo çekilmiştir vs gibi )

Buattan kabloları iptal edin geçici lamba devresi yapın .
Foto devre fikir verecektir .

Ekli dosyayı görüntüle 90393

'' Fakat odanın ışığını açınca anında hem daire içi hem de bina girişinde panodan kaçak akım rölesi atıyor. ''

Aynı anda atmaması için .

https://www.elektrikhaber.com/2020/03/21/kacak-akim-rolesi-secimi-nasil-yapilir/

Videoların ikisini de izledim. Emeğiniz için teşekkürler. Buat,duy ve lamba içerisinde gözle görülür bir ıslaklık yok. Kupkuru yani. Tavanda sıva altından geçen kablolarda ek yok açıklık yok ise yinede kablo yalıtkanının nemli olması kaçak akım rölesini açtırır mı?

Son düzenleme:
Su kalmamış olsa bile nem kaynaklı olabilir mi yani.

Videoların ikisini de izledim. Emeğiniz için teşekkürler. Buat,duy ve lamba içerisinde gözle görülür bir ıslaklık yok. Kupkuru yani. Tavanda sıva altından geçen kablolarda ek yok açıklık yok ise yinede kablo yalıtkanının nemli olması kaçak akım rölesini açtırır mı?

Mantık olarak ek ve bağlantı olan yerlerde sorun olabilir .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri