Ob,sfc,sfb yardım

selam arkadaşlar elimdeki bir s7300 projesinde ekte verdiğim gibi OB 85 bloğu ve içine yazılmış bir program var.
ne anlama geldiğini anlayamadım.
bu blok ve içinde program neişe yarıyor.
ob1 haricinde başka OB,SFC,SFB kullanmasak olmazmı bunların içine ne yazacağımı, nerede hangisini kullanacağımı bilmiyorum. içine yazılanlar standart mı?
yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.. tam PLC yi hallettim derken bunlar çıktı hiç bişey anladım..
lütfen yardımcı olun..

Ekli dosyalar

• OB85.rar
    5 KB · Görüntüleme: 9
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Selamlar..

Eger siemens kullaniyorsan organization blocks , sfc ve sfb lerin sistemin ayrilmaz bir parcasi oldugunu bilmek zorundasin.. Ve is hayatinda program yazarken surekli kullandigimiz blocklardir..

Burda OB85 icerisine yazilmis bir programdan bahsetmissin OB85 oncelikli hata organizasyonlarinin yapildigi blocktur. Bu blogu kullanmadigin zaman asagida yazacagim hatalardan birisi olustugu zaman CPU direk stop konumuna gecer.

1. Organizasyon block yuklenemedigi zaman
2. Isletim sistemi module erisim sirasinda hata meydana gelirse
3. Input Output erisim hatasi meydana gelirse

Umarim fikir verici olmustur.. Sormak istedigin seyler olursa bu konu altinda devam edebiliriz ..

Calismalarinda basarilar

Hangi bloğun hangi işe yaradığını gösteren, başvurabileceğimiz bir kaynak mevcut mudur ?

tonightsthenight ' Alıntı:
Hangi bloğun hangi işe yaradığını gösteren, başvurabileceğimiz bir kaynak mevcut mudur ?

Turkce bir kaynak olmasada boyle bir kaynak var..

Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• SFC_e.pdf.rar
    4.3 MB · Görüntüleme: 31
peki bu OB85 i sadece eklesek içine herhangi birşey yazmasak yinede işe yarar mı?
veya içine yazdığımız programı neye göre yazarız. açıklayabilir misiniz?

Selamlar..

Tabiki bos gonderdigin zaman bir ise yaramayacaktir..

Program yazma konusunda fikir olusmasi acisindan senin elindeki programla yukardaki pdf dosyasinda 54. sayfada kullanilan hata kodlarinin kullanimini karsilastirarak bir sonuca ulasabilecegini dusunuyorum..

Kolay gelsin

Hocam dediğin gibi baktım ama pek birşey anlayamadım.

bu hatalar için standart birşey yokmu hep aynısı yapılacak, bana baya zor geldi.
veya açıklayarak yapılmış örnekler olması lazım. hocam yardımcı olabilirsen çok sevinirim, şuan baya zorbir durumdayım kafam çok karıştı..
teşekkür ederim..

hocam bide bunu gönderiyorum OB82,83,86 da aynen böyle yapmış daha farklı..
bu programı yazan kişinin çapı bunları anlamaya yetmez. sanki oda birisinden direk almış koymuş gibime geliyor
bir fikrin varmı bunun için

Ekli dosyalar

• OB82.rar
    5.3 KB · Görüntüleme: 3
merhabalar arkadaşlar sfb 47 hakkında bilgisi olan varsa yardım edebilirmi.. sfb 47 yi sıfır geçiş devresinde kullanabilirmiym

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri