Nrf24l01+pa ve pıc

erden43

Üye
ÖNCELİKLE MERHABALAR BENİM SORUM ELİMDE NRF24L01+PA ALICI VERİCİ MODÜL VAR VE BUNUN YOUTUBE DA 1 KM ÇEKİM YAPTIĞINI GÖRMÜŞTÜM AMA BEN HABERLEŞMESİNİ ARDUİNO İLE SAĞLAYAMADIM BUNUN ÜZERİNE PIC İLE YAPMAYA KARAR VERDİM AMA BUNUN İÇİN YETERLİ DENEYİMİM YOK. PIC İLE BU MODÜLÜ YAKLAŞIK 800M MESAFE HABERLEŞTİREBİLİRMİYİZ. YAPABİLİRSEK NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR YADA YAPAN ARKADAŞLAR VAR MI ARANIZDA. BU MODÜL YERİNE UYGUN MALİYETLİ BAŞKA ÖNEREBİLECEĞİNİZ MODÜL VAR MI? YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

peugeot98

Usta Üye
Ben pek anlamam fakat arduino ile yapamadıysan pic ile hiç yapamazsın çünkü daha zordur bilgi ister.

peugeot98

Usta Üye
Nrf modüllerinin sorunlu olduğunu duymuştum.Başka birşey kullan bence.

tyildizak

Paylaşımcı üye
PIC İLE BU MODÜLÜ YAKLAŞIK 800M MESAFE HABERLEŞTİREBİLİRMİYİZ. YAPABİLİRSEK NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR
Yapılır fakat şu hususlara dikkat etmek gerekir

-Besleme önemli, modül veri yollarken akımın göçmemesi gerekir. Mesela beslemeyi arduino 5v pininden almak performansı düşürür, harici adaptör kullanmak arttırır.

-Bu modüllerin yanında verilen ucuz antenlerin performansı berbat, hiç takmasan da pek farketmiyor, uzun mesafe hedefleniyorsa daha kaliteli anten kullanılmalı

-800 metre açık alanda cihazlar birbirini görüyorsa haberleşme mümkün olur fakat arada binalar vs varsa çok zor.

Son düzenleme:

tyildizak

Paylaşımcı üye
kusura bakmayın ben bunu düşünerek büyük harfle yazmadım sadece okunuş bakımından daha rahat olması açısından böyle yazdım zaten yinede özür dilerim böyle birşeye sebep olduğum için
Estf. özürlük bir durum değil, zaten siz yazmadan önce mesajı düzenleyip o yazım uslubu tavsiye kısmını fazla katı bulup kaldırmıştım, sıkıntı yok.

Konu Sah
erden43

erden43

Üye
Yapılır fakat şu hususlara dikkat etmek gerekir

-Besleme önemli, modül veri yollarken akımın göçmemesi gerekir. Mesdela beslemeyi arduino 5v pininden almak performansı düşürür, harici adaptör kullanmak arttırır.

-Bu modüllerin yanında verilen ucuz antenlerin performansı berbat, hiç takmasan da pek farketmiyor, uzun mesafe hedefleniyorsa daha kaliteli anten kullanılmalı

-800 metre açık alanda cihazlar birbirini görüyorsa haberleşme mümkün olur fakat arada binalar vs varsa çok zor.
Bunun için önerebiliceginiz sağlam bir alıcı verici varmıdır pıc ile uyumlu çalışan

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
108,144
Kullanıcılar
401,617
Son üye
pepuk

Yeni konular