Nokta Vuruşlu Yazıcı ve Kopya Kağıdı İle Baskı Devre (PCB)

Nokta vuruşluları müzeye gömmekten kurtaran tek iş kopyalı kağıtlar için vuracaksınki arkasındakine ... arkasındakine... geçsin mantığıdır.
Fatura basmıyoruz , pcb basıyoruz.
Nokta vuruşluların eski daktilolardan pek farkı yok.
Mürekkepli bir şerit , vur ki kağıda bulaşsın.
Mürekkep olmasada olur çivi yazısı sanki .

Cnc ile ilgili bölümlerde yeteri kadar açıklamalar var !

Nokta vuruşluları müzeye gömmekten kurtaran tek iş kopyalı kağıtlar için vuracaksınki arkasındakine ... arkasındakine... geçsin mantığıdır.
Fatura basmıyoruz , pcb basıyoruz.
Nokta vuruşluların eski daktilolardan pek farkı yok.
Mürekkepli bir şerit , vur ki kağıda bulaşsın.
Mürekkep olmasada olur çivi yazısı sanki .

Cnc ile ilgili bölümlerde yeteri kadar açıklamalar var !
nokta vuruşlu yazıcıların çalışma prensibi hakkında yeterli teknik bilgim var öncelikle teşekkürler. fatura basmak istesem konuyu zaten buraya açmam. uslubunuzdan dolayı, nokta vuruşlu yazıcı mürekkebi hakkında yeterli teknik bilginiz olduğunu düşünmüyorum. bilen insan akıl vermez bilgi verir. bilmeyen insan da bilgi vermez, akıl verir.
cnc ile ilgili yeterli kaynak olduğunu düşünmüyorum. madem size göre yeterli kaynak var, o zaman cnc üretecek kapasitedesiniz demektir. portatif amaçlı bir tane yapıp ayrıntısıyla anlatın da biz de sizin gibi üstatlardan faydalanalım

nokta vuruşlu yazıcıların çalışma prensibi hakkında yeterli teknik bilgim var öncelikle teşekkürler. fatura basmak istesem konuyu zaten buraya açmam. uslubunuzdan dolayı, nokta vuruşlu yazıcı mürekkebi hakkında yeterli teknik bilginiz olduğunu düşünmüyorum. bilen insan akıl vermez bilgi verir. bilmeyen insan da bilgi vermez, akıl verir.
cnc ile ilgili yeterli kaynak olduğunu düşünmüyorum. madem size göre yeterli kaynak var, o zaman cnc üretecek kapasitedesiniz demektir. portatif amaçlı bir tane yapıp ayrıntısıyla anlatın da biz de sizin gibi üstatlardan faydalanalım

Neden bu kadar uzatıyorsunuz ? Kesin şeridin ucundan 1 santim, atın çözeltinin içine, dağılıyor mu dağılmıyor mu bakın.

Araya karbon kağıdı koyacaksanız, karbon kağıdının bıraktığı iz çözünmez, inkjet çıktısının üzerinden -altta karbon kağıdı ve bakırlı plaket-kurşunkalemle bastıra bastıra geçip işi halledenler de var.

Bir parça bakırlı plaketin üstüne karbon kağıdı üzerinden atın bir çizik, deneyin. Böyle basit şeyler için bu kadar ince eleyip sık dokumaya gerek yok

Cnc yapmayı düşünürseniz, cnc bölümümüzde güzel bilgiler var, orada özellikle @kazımuğur hocamın çeşitli püf noktaları içeren mesajlarını da okumanızı tavsiye ederim.

:)burada bende bişeyler yazma mecburıyetım doğdu sayın closek kazimuugur yaş 56 yaşitım benım kendısınıde tanımıyorum iki veya üç yorumuna katıldım :)birincisi yaşina saygınız yok nokta vuruşlu yazıcılardakı murekkebı 5 yaşindakı çocuğa sorsan bılır suya dayanıksız murekkep olduğunu sanırım kazim usta gerek gormedığı için yazmadı CNC tezgahtan bahsedıyorsun biraz sitemkar olacağım kusura bakma yaşiniz 24 herşeyı araştırıp tasarlayıp yapacak zamanınız bizler emeklıyız:)tabiri caizse beyın (harddisk dolu)bizlerden faydalanmalısınız evet ama dedığın gıbı değıl ben CNC yapacağım tasarlıyacağım ben yemesını bılmıyorum buyur sen ye dıyeceğım:) kusura bakmayın ıllada CNC ıstıyorsan mekanık kismi kaldı iki uç ay sonra sistem tamam paintte çizdiğin resımı aynen kopyalıyacak bir sistem ole proğramla parça işleme fılan yok :)kusura bakma biraz ağır konuştum ama bu konuşma sızın gıbı gençlerı tasarım ve iş konusunda ateşlıyecektır :)bana kızıyorsun şu an ama ıyıkı boyle yazmiş dıyeceksın ilerde emınım kolay gelsın ha bizden yardım ıstersen hazır ısteme yukarda kazim ustadan yardım ıstedım kullandığı bıldığı yontemıde esırgemedı yazdı cnc tezgahında başla takıldığın bölüm olursa o zaman bizlerden faydalan biliyorsak:)genç arkadaşlar bizlerden bır adım önde ben bunuda peşinen kabul edıyorum:)

kusura bakmayın, saygısızlık yaptıysam affedin fakat burada benim hakkım istediğim soruyu sorabilmektir. isteyen yardım eder isteyen yardım etmez o ayrı konu yani kimseyi yardım etmedi diye suçlayamam. fakat sorduğum bir soru üzerine tersleyici bir cevap alınca o an öyle yazma gereği duydum. bilgi konusunda şüphem yok eminim tecrübe ve bilgi olarak siz hocalarım benden çok yukarıdasınız, öncelikle bunu belirteyim.

şuan değişik pcb basma yöntemleri arıyorum,az maliyetli, kaliteli hangisi olur diye deneyip fikir almak istiyorum. bunun için cnc ve direk yazıcı çıktısı almakla ilgili değişik kaynakları uzun uzun inceledim.

bir projeye başlayınca bu uzun süren ufak adımlarla başlanan bir iş oluyor genelde. amacım kimseye saygısızlık etmek değil ama internette şu tarz konuşmalarla karşılaşınca, insanın bu uzun süre boyunca uğraşacağı projeye olan şevki kaçıyor. mesala birisi diyor ki "şunu şöyle şöyle nasıl yaparız?", alta 30 tane cevap yazılmış bunların 25 i "onla uğraşma git hazırını al şurada satılıyor yapamazsın beceremezsin vs". ben şunu diyorum, eğer bana, dolayısıyla bu tarz bir projeyle ilgilenip bu konuyu okuyan herkese yararım dokunsun diyorsanız bilgi verin. yani ben bu konuyu açıyorsam eğer bu demektir ki ben böyle bir proje yapmak istiyorum, bu yapılamaz diye alaycı bir üslupla eleştirmek asıl saygısızlıktır bence.

cnc konusuna gelince; ben uzun süre bilgisayar yazılımlarıyla uğraştım. birşey yapıp başardığımda bunu internete dağıtırım herşeyiyle, isteyen alıp faydalansın. ben bunu yapıyorum, diğer insanlardan da aynılarını bekliyorum. tabi kimse emeğini paylaşmak zorunda değil ama yapılmak istenen şey bütünüyle ortada olmayınca bu konuyla ilgisi olmayanlara zor görünüyor ben bunu yaşadım, kendim başardığımda da hep paylaştım bu yüzden. yani cnc ile ilgili sürücü devresi şöyle, mekanik katı şöyle vs diye kaynak var evet. ama şunu sormak lazım bu kadar kaynak var demek ki çok insan bunu yapmış. kaç tanesi nasıl yapıldığını adım adım herşeyiyle anlatmış? bunu yapan kişinin en fazla yarım saatini alır böyle bir tam kaynak sunmak diğer insanlara. adım adım izlenecek yollar olsa şuan başlarım cnc yapmaya. bana engel sadece maliyet çünkü ne yapacağınızı bilmediğiniz zaman, kesin yapabileceğinizi de bilmiyorsunuz. türkiye şartları malum, yeri geliyor 2-3tl ye kıyıp almıyoruz birşey. en az 200-300tl gibi bir maliyet isteyen bir projeye gideceğin yolu bilmeden girmek herkesin harcı değil, maddi kaynak isteyen bir yol bu.

son olarak amacım saygısızlık etmek değil gerçekten, sadece ortaya birşeyler çıksın amacıyla zamanınızı alıyorum. yabancı sitelere bakıyorum adamlar neler neler yapıyor bizim ülkemizde hiçbirşey yok onlara kıyasla. yapılmıyor mu? yapılıyor hem de neler yapılıyor türkiyede ama böyle paylaşılmadığı gibi bir de engel olununca sert tepki gösteriyorum istemeden. kazımuğur hocam kusuruma bakma sert eleştirim için

ayrıca tyildizak kopya kağıdının asite dayanıklı olduğunu söylediğin için sağol bu gerçekten işime yarayacak. yazım biraz uzun oldu, bilgisayarla çok uğraştığımdan farkına varmadan böyle çok yazıyorum, okuyacak arkadaşlara sabırlar :)

herkese saygılar

Yazılanların nezaketinden çok içerisindeki bilgilere bakarım.
Yazdıklarını hiç takmadım çünki bilgi yok.
Laser yazıcılardaki 600 dpi bile pcb uygulamalarının bazılarında az gelirken nokta vuruşlunun bastığı ile pcb yapmayı düşünmek gale alınacak bir durum değil.

Bir çok şeyi ya yanlış biliyorsun ya da bilmiyorsun ve bilmediğinide bilmiyorsun.
Sana her şeye rağmen yol gösterdim , cnc bölümünde yeterli bilgi var dedim.
Yok dedin , saklıyorlar dedin örnek yok dedin vsvsvs...

Açılan başlıkların tarihlerine bir bak.
Yurtdışında göreceklerinin çoğundan eskidir.
Burada ve başka forumlarda yıllardır en ince ayrıntısına kadar anlatırım ve anlattıklarımla yol alanlar şimdilerde cnc yapıp satar durumdalar.
Sadece ben değil bir kaç kıymetli kardeşimizde burada hiç sakınmadan paylaşımda bulunuyorlar.

Buradan çok rahat görülürki izlememişsin.
İşte bu gale alınacak ve üzülecek bir durumdur...

Yazılanların nezaketinden çok içerisindeki bilgilere bakarım.
Yazdıklarını hiç takmadım çünki bilgi yok.
Laser yazıcılardaki 600 dpi bile pcb uygulamalarının bazılarında az gelirken nokta vuruşlunun bastığı ile pcb yapmayı düşünmek gale alınacak bir durum değil.

Bir çok şeyi ya yanlış biliyorsun ya da bilmiyorsun ve bilmediğinide bilmiyorsun.
Sana her şeye rağmen yol gösterdim , cnc bölümünde yeterli bilgi var dedim.
Yok dedin , saklıyorlar dedin örnek yok dedin vsvsvs...

Açılan başlıkların tarihlerine bir bak.
Yurtdışında göreceklerinin çoğundan eskidir.
Burada ve başka forumlarda yıllardır en ince ayrıntısına kadar anlatırım ve anlattıklarımla yol alanlar şimdilerde cnc yapıp satar durumdalar.
Sadece ben değil bir kaç kıymetli kardeşimizde burada hiç sakınmadan paylaşımda bulunuyorlar.

Buradan çok rahat görülürki izlememişsin.
İşte bu gale alınacak ve üzülecek bir durumdur...

ben cnc konusunda birşey bildiğimi idda etmedim yanlış anlaşıldıysam kusuruma bakmayın, bilsem zaten size sormam yapar, anlatırım nasıl yaptığımı da. cnc yapımıyla ilgili baştan sona tek bir tane kaynak varsa gösterin. yapanlar ya resimlerini atmış ya video koymuş. bu işe nasıl girişileceğini, ne adımlar izleneceğini anlatmamış. bunda kasıt var mıdır yok mudur bilemem ama yapılan birşeyi paylaşmak çok zor değil, paylaşmak derken tüm bilgileri yayınlamayı kastediyorum. mesala güzel bir pic projesi yapıp sadece makina dili kodlarını paylaşan çok insan var, bunun yazılım kodlarını paylaşsa ne zararı olur ona? paylaşmıyor işte. cnc'de de kaynak yok derken bu tarz birşeyi kastettim. bu sitenin de, diğer sitelerin de cnc ile ilgili bölümlerini inceledim. pcb delme ve köpük gibi bir maddeyi eriterek kesme var sadece baştan sona anlatılmış. plaket kazımayla ilgili baştan sona proje doysalarını yayınlayan göremedim, varsa öyle bir konu ben göremedim. yurtdışından kastım sadece cnc ile ilgili değil genel anlamda elektronik ile ilgili. ki örnek vermek gerekirse youtube da homemade pcb cnc şeklinde arama yapıldığında çok ilginç projeler çıkıyor. adamlar normal freze kazımayı geçmiş lazerlisini yapmış.

sayın kazımuğur hocam ben bu konuyu sizlerden bilgi almak için açtım. Bir çok şeyi ya yanlış biliyorsun ya da bilmiyorsun ve bilmediğinide bilmiyorsun diyorsunuz. cnc konusunda bilgim yok haklısınız, fakat elektronik ve bilgisayar yazılımı konusunda ortalamanın üzerinde bir bilgim olduğunu belirteyim. ben bu işle küçüklüğümden beri ilgiliyim.hem eğitimini aldım hem uygulamasını yaptım. lisede de elektronik okudum, üniversitede de elektronik okudum, mezun oldum. belli ki elektronik konusunda benden tecrübelisiniz ama bu benim birşey bilmediğim anlamına gelmez. yani bu iş ben senden çok biliyorum tartışmasına dönecekse siz benden çok biliyorsunuz haklısınız bunu zaten söylemiştim. ama yeterli kaynak konusunda size cnc hakkında yeterli kaynak var görülebilir, önemli olan sizin için yeterli kaynak olup olmaması değil, benim gibi bu işe girişmeye çalışanlar için yeterli kaynak olup olmaması. kimseyi de zorlayacak değiliz "sen şunu yaptın niye anlatmıyorsun herşeyiyle" diye ama bu konuda internette çok bilgi var diyorsanız, yanılıyorsunuz.

benim düşüncem budur. nokta vuruşlu yazıcı konusunda bilgi veren arkadaşlar sağolsun, yakın zamanda yazıcımı modifiye edip kopya kağıdı ile baskı alacağım. ilgili konuda fikirlerinize açığım, gelişmeleri bildireceğim

Elektronik okudun da hiç mi ares kullanmadın,eagle-altium-diptrace ... hiç mi kullanmadın ?
Bir sefer olsun menülerini kurcalayıp nedir bu gerber ayakları ne var içinde hiç merak edip bakmadınmı ?
Yazıcılarda bir cnc ne fark eder ?
Step motor nasıl sürülür ?
Makineci olmaya gerek yok elektronikciler alanı.
Motora encoder bağlayıp konumunu doğrulamak sıradan elektronikci konusu.

Cad-cam yazılımları ne yapar hangi alanlarda hangileri kullanılır ?
Bunların örnekleri varmıdır ?
Bu forumda nasıl aradında bulamadın ?
Elektroniğinden civatasına kadar satanlar var nasıl yapılacağını anlatanlar var örnek verenler var .
Olmadığı yerde meslek sırrı ben bunları satıyom gel al demek yerine en ince ayrıntısına kadar anlatan var.
Diğer arkadaşlar olduğu konusunda yazdılar.
Hala yok diyorsan sana diyeceğim kalmıyor.

Bütün bu satırlar seninle yarışmak için değil her şeye rağmen yol göstermek için , anahtar kelimeler vermek içindir.
Sen olmasan bile bir çok okuyucu olacaktır.
Umulurki yurdum insanlarının işine yarar.

İnkjet modifiyesi ve deneyleri internette ilk @volkan kardeşimize ait çalışmalardır.
En az 8 yıllık çalışma.
Tüm internet bilir.
Ülkemizin insanın küçük görülmesinden hiç haz etmiyorum , hatta çok gıcık oluyorum.

Bazı forumlar devre şeması verir lty verir hex verir , doğru.
Ama çoğu şemaları tam verir kodları verir açıklamalar vardır olmadı yardım eder.
Kullanılacak yazılımları verir.
Sonsivri elektronik konularında tüm internetce tanınır ve matah sandığın yabancılar gelir oraladan alır kullanır.
İngilizce sayfalarına bakıp aldanma Manisa lı bir mak müh.

Sen bu forumda kodların verildiğini hiç görmedin mi , neden paylaşılmıyor diye ısrar ediyorsun ?

Elektronik okudun da hiç mi ares kullanmadın,eagle-altium-diptrace ... hiç mi kullanmadın ?
Bir sefer olsun menülerini kurcalayıp nedir bu gerber ayakları ne var içinde hiç merak edip bakmadınmı ?
Yazıcılarda bir cnc ne fark eder ?
Step motor nasıl sürülür ?
Makineci olmaya gerek yok elektronikciler alanı.
Motora encoder bağlayıp konumunu doğrulamak sıradan elektronikci konusu.

Cad-cam yazılımları ne yapar hangi alanlarda hangileri kullanılır ?
Bunların örnekleri varmıdır ?
Bu forumda nasıl aradında bulamadın ?
Elektroniğinden civatasına kadar satanlar var nasıl yapılacağını anlatanlar var örnek verenler var .
Olmadığı yerde meslek sırrı ben bunları satıyom gel al demek yerine en ince ayrıntısına kadar anlatan var.
Diğer arkadaşlar olduğu konusunda yazdılar.
Hala yok diyorsan sana diyeceğim kalmıyor.

Bütün bu satırlar seninle yarışmak için değil her şeye rağmen yol göstermek için , anahtar kelimeler vermek içindir.
Sen olmasan bile bir çok okuyucu olacaktır.
Umulurki yurdum insanlarının işine yarar.

İnkjet modifiyesi ve deneyleri internette ilk @volkan kardeşimize ait çalışmalardır.
En az 8 yıllık çalışma.
Tüm internet bilir.
Ülkemizin insanın küçük görülmesinden hiç haz etmiyorum , hatta çok gıcık oluyorum.

Bazı forumlar devre şeması verir lty verir hex verir , doğru.
Ama çoğu şemaları tam verir kodları verir açıklamalar vardır olmadı yardım eder.
Kullanılacak yazılımları verir.
Sonsivri elektronik konularında tüm internetce tanınır ve matah sandığın yabancılar gelir oraladan alır kullanır.
İngilizce sayfalarına bakıp aldanma Manisa lı bir mak müh.

Sen bu forumda kodların verildiğini hiç görmedin mi , neden paylaşılmıyor diye ısrar ediyorsun ?
sayın hocam gerber i baştan söyleseydiniz hiç tartışmayacaktık, verdiğiniz bilgiler işime yaradı.yardım ediyorsunuz ama bunu hakaret ederek yapıyorsunuz, daha düzgün bir şekilde anlatsaydınız tartışmayacaktık. bir de ülkemizin insanlarını küçük görmüyorum aksine bir projeyi sıfırdan var edip de kendine saklayanlara kızıyorum

Ben sana daha önce öğretmedim mi ?
Ares in nasıl kullanılacağı hakkında internette bulabileceğin en derli toplu ve özlü konuların anlatımlarını videolarını linklerini vermedim mi ?
Ben sana demedim mi " Okuyup öğrenmeyene kafadan sıkarım ona göre ! " demedim mi ?
Şimdi ağlama hakkın var mı , bütün bu satırlara hala hakaret diyorsan , benden , nokta .

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri