Nokta Vuruşlu Yazıcı ve Kopya Kağıdı İle Baskı Devre (PCB)

closek

Üye
Arkadaşlar elimde panasonic kx-p1150 nokta vuruşlu yazıcısı var. bunu plaketi sürecek şekilde modifiye edip, plaketin üzerine kopya kağıdı, onun üzerinde de ince bir kağıt koyup bunu yazıcıya bastırsam kopya kağıdı üzerindeki mürekkep baskı devreye geçecektir. acaba bu mürekkep asite dayanıklı mıdır? kaliteli çizim verir mi bu yöntem? fikirlerinizi bekliyorum

Yazıcıyı plaketi sürecek şekilde modifiye edebilirseniz doğrudan üzerine yazdırabilirsiniz zaten. Bunu yapanlar var ama kartuşlara da farklı tipte mürekkep doldurmak gerekiyor ki bakırı indirmeden önce sıvıda dağılmasın.

Nokta vuruşlu yazıcı ile olmaz.
İnkjetler çok sorunlu.
Asitte dağılmayan mürekkep + plakette yayılmadan kuruması için bir sürü uğraş + fırınla ....
Laser printer ( tercihen HP + orijinal toner) + ütü ( tercihen 4 merdaneli laminatör - kimlik kaplama) = kesin sonuç...

selam usta bende laser yazıcı orıjınal toner dıyelım çunku orıjınal samsung tonerı aldım kendım dolduruyorum onda sorun yok orıjınalden farksız bendekı sorun :) kağit fotoğraf kağıdı A4 ebadında 500 adet kağıt bulmuştum uzun suredır işimi gordu örnek 0.15 mm pcb de yol çıkartıyordum hatta siemens tc 35 i gsm modulunun konnektorlerını çok rahat çıkartıyordum aradan uzun sure geçınce kağidın markası modelı kayboldu almadığım fotoğraf kağıdı kalmadı:) sonunda bıraktım şimdı deneme devrelerımı istanbulda numune bastırıyorum sağolsun arkadaşım var bir adette olsa basıp gonderıyor kağit ne kullanıyorsunuz? kolay gelsın

Nokta vuruşlu yazıcı ile olmaz.
İnkjetler çok sorunlu.
Asitte dağılmayan mürekkep + plakette yayılmadan kuruması için bir sürü uğraş + fırınla ....
Laser printer ( tercihen HP + orijinal toner) + ütü ( tercihen 4 merdaneli laminatör - kimlik kaplama) = kesin sonuç...

Kağıt bedava , almayanı dövüyorlar.
Reklamcıların kullandığı yapıştırmaların arkasından çıkan yağlı gibi bir kağıt var.
Kağıt hurdacıları bile onu almıyormuş yağlı diye , çöpe atıyorlar.
Toner , kağıdı bırakmak için bahaneye bakıyor.
Suyun altında yıka filan gerekmez.
Laminatörden çıkar , 1 dakika kadar bekle kağıt kendiliğinden çıkıyor neredeyse.
Bulunamadığında acil işler için kırtasiyeden etiket kağıdı...

Bakırın üzerini 400 numara gibi zımpara ile ovuşturun , toner daha rahat tutunur.
Sonra güzelce deterjan filan , yıkayın ve yüzeye dokunmadan kurutun , kağıt havlu gibi şeyler serbest.
Çift yüz baskıda kolay.
Çerçeveli basın.
Her iki kağıdı köşelerden iğne ille delin.
Karşılıklı iğne deliklerinden oturtun.
Plaketten az uzak şekilde zımbalayın.
Bant olmaz laminatörün silindirlerine yapışır.
Ütü yapıyorsanız olur üstüne birer kağıt tamamdır .
3 kenarı zımbaladıktan sonra araya dikkatlice plaketi yerleştirin.
Laminatöre hafif köşeli şekilde vermek yakalamasını kolaylaştırır.
190-200 derece gerekiyor.
Laminatörü azıcık gıdıklamak gerek .

Son düzenleme:
bahsettığın kağit yuzunden fotoğraf kağidına dönmuştum usta benım yazıcıyı bozdu plastık karışımlıymış arkadaşlarda onu tavsıye edıyor cesaret edemıyorum doğrusu:)

Forumlarda pek çok arkadaş kullandığını yazıyor .
Senin dediğin sorundan bahseden yok.
Lakin çok farklı bir kağıda denk gitmiş olabilirsin.
Asetat benzeri şeylerde drum üzerine yapıştıranlar var.
Bazıları kağıt geçirerk kurtulabilirken bazılarında drum soyuluyor ve işe yaramaz hale gelebiliyor.
Buna rağmen asetat kullandım oluyor diyende çok.
Asetat ütüde uzayıp kısaldığı için sorun oluyor.
Etiket kağıdı ve ya transfer kağıdı favorimiz.
Basit kağıtlarla da olur lakin toner kağıdın girinti çıkıntısına tutunduğu için ancak su ile eriterek kurtulunabiliyor.
Gazete kağıdı (adisinden ) kullanıp oldu diyenler var...

Kağıt hakkında korkun olursa deneme yap.
Kağıdı ütü ile ısıt bak , eriyen yapışan yeri var mı ?....

Arkadaşlar nokta vuruşlu yazıcı mürekkebinin asitten etkileneceğıne emin misiniz? su bazlı olmayabilir basılır basılmaz kuruyor çünkü kağıda. ek olarak üstünde kağıdın kalınlığı için uzun bi derinlik ayarı var yani plaketi hiç ayar yapmadan sadece arka kısmını çıkarıp da sürebilirim. eğer nokta vuruşlu yazıcı ile pcb çıkarılırsa lazer yazıcıdan çok daha az maliyetli olur çünkü en fazla 100-120 ye satılıyor 2. el sağlam nokta vuruşlu yazıcılar. diğer bir nedense lazer yazıcım yok 150tl yazıcı + bir o kadar da toner parası vermek masraflı bayağı çünkü yazıcılarla ilk gelen toner zaten çeyrek dolum oluyor. ben hala olabilir düşüncesindeyim nokta vuruşlu hatta deneyeceğim hemen de şuan malzemelerim tükendi resmen ne lehim ne plaket kaldı, sipariş eder etmez deneyeceğim

Denemek serbest elbette.
Kim tutar seni.

Laserler senin sandığın kadar değil.
HP P1102 hem toner dolumuna uygundur (chip ayakları yok) hemde 2000 sayfa tam dolu tonerle birlikte gelir , 170TL gibi....
Bu işde kullanıcı söylemlerine göre en uygun toner hp tonerleridir.

Denemek serbest elbette.
Kim tutar seni.

Laserler senin sandığın kadar değil.
HP P1102 hem toner dolumuna uygundur (chip ayakları yok) hemde 2000 sayfa tam dolu tonerle birlikte gelir , 170TL gibi....
Bu işde kullanıcı söylemlerine göre en uygun toner hp tonerleridir.
bunu bildiğim iyi oldu, şuan değil ama bir kaç ay içinde sadece pcb basımı için lazer yazıcı almayı düşünüyordum o yuzden bu süre içinde diğer pcb basma yöntemleri hakkında bilgi toplamak denemek istedim. hatta pcb kazıma için cnc yapımına baktım biraz çok bilgi var bu konuda ama nasıl yapılacağını anlatan düzgün bir yol yok. ben nokta vuruşlu yazıcı üzerine biraz da şundan duruyorum. bu yazıcı kağıda baskı yaparken kafa kısmı çok ısınıyor, özellikle ısınıyor sanırım. yani lazer yazıcıdaki toneri eritme işlemi gibi nokta vuruşlu yazıcı da şerit mürekkebini eritiyor olabilir diye düşündüm, eğer böyleyse asite karşı dayanıklı olacaktır. zaten elektroniğin en büyük hamallığı baskı devre hazırlamak, kart tasarımı ve eleman montajı zevkli işler bence, bu dertten kurtulursam çok daha hızlı deneyebileceğim proteus tasarımlarımı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri