Nikola Tesla Kimdir?

güneşte bizden ne kadar çok uzakta ama biz onun enerjisine muhtacız sonuçta buda bir tür uzaktan enerji transferi dimi,güneşin yaydığı enerjinin milyonda biri dünyaya yansıyor.aslında güneş dev bir verici anlatmaya çalıştığım şey buydu
eğer odaklamassan tüm evrene enerji yayarsan kaynağın gücü çok yüksek olmalı
yada kablosuz transferin etki alanı düşük olmalı.cep telefonu yada şarz cihazı falan en fazla 1m öteye denetimli biçimde bir ampül yakarsın.bu işin kuralları belli
lazerle uzak mesafelere enerji transferi daha mümkün nede olsa odaklama mümkün.ama elektromanyetik yolla ancak lokal olur.prestij filmini izlediysen orda hayal gücünün doukları zorlanıyor.imkansızın ötesi.kısaca yok böyle şeyler.
ben eminim.şu gemilerin ve askerlerin denizden çöle transfer olması deneyinede inanmıyorum açıkcası,yada tüm okuduklarımız atmasyon.

anlaşılamamış dahi nikola tesla kitabı vardır ayrıca merak edenler için tavisye edrim ben okudum bu gün bile daha bir çok kuramını anlayamadım roman niteliğinde margaret cheney tarafından yazılmış serhat akıncı tarafından çevisi yapılmıştır.

Tesla bence gelmiş geçmiş en büyük bilim adamıdır.Diğer bilim adamlarına bakarsak bazı fikirlerin üstüne kendi fikirlerini inşa ediyorlar ama tesla öyle değil bu yönüyle bence diğer bilim adamlarından ayrılır.Zaten o olmasaydı şu an biz a.c. akımı konuşuyor olamazadık çünkü böle bir şey olmazdı.

o teslanın elinde ampül yanarken çektirdiği bi foto var..ben hala o fotosuna hayretle bakarım...

gerçekten tesla gerçek bir dahi ama şu da bir gerçek ki onun tanınmamasının asıl nedeni teslanın halka edisonun paraya ihtimam gçstermesidir.edison teslayı her fırsatta kötülemiştir.sn wiplex bir de milyonlarca volt elektrik akımı odanını içinde sakin sakin not aldığı bir resmi var .tesla elektriğie bu kadar hakim bir insandı ama arkasında uygulamaya koyamadığı ve not aldığı binlerce not defteri bıraktı

portre2.jpg

10 Temmuz 1856 gününün gece yarısı Hırvatistan’ın küçük
köyü Smiljan’da doğdu. Hani tanıdığımız, elektriği ve ampulü icat
eden Thomas Edison yaklaşık 1.5 km ötede bulunan bir ampulü
elektrik kablosu ile bağlı olmasına rağmen yakamazken, Tesla
bir başka şehirde kilometrelerce uzakta olan yüzlerce ampulü
kablo kullanmadan yakmıştır. Evet inanması güç ama Tesla bu
derece dahi birisi, Tesla’nın ana amacı elektriği kablosuz olarak
bir noktadan çok uzak noktalara yaymaktı enerji kaynağını da
Niagara Şelalesi olarak düşünüyordu ama önünde bir çok engel
bulunuyordu bu engellerden en büyüğü de bizim Edison’du.

Tesla 1884 yılında Edison ile birlikte çalışmak için Prag’da üniversiteyi bitirip mühendis
olduktan sonra Amerika’ya gitti, Edison’un Tesla’yı işe alması için Edison’un dostu olan
Charles Batchelor’un bir mektubunu Edison’a iletti ve mektupta şöyle bir not vardı; “İki
büyük deha tanıyorum biri sen diğeri de bu genç” bu mektup üzerine Tesla Edison’un
yanında çalışmaya başladı. Edison o yıllarda Doğru Akımı bulmuş ve onun üzerinde
çalışmaktaydı fakat Tesla doğru akımın kullanılmasının yanlış olduğunu onun yerine
Alternatif Akım kullanılması gerektiğini savunuyordu. Tesla zaten daha önceki çalışmalarında
Alternatif Akım’ı nasıl üreteceğini bulmuş ve deneyini çalıştırmıştı. Edison’un bulduğu
DC (doğru akım) hem çok fazla sorun çıkartıyor üstelik 2 mil ötede bulunan akkor
telli bir ampulü yakamıyordu, Edison Tesla’ya bu sorunları gidermesi karşılığında 50 Bin
USD vereceğini vaat etti, Tesla sistemi yeniden tasarlayarak sorunsuz bir hale getirdi
ama Edison vaad ettiği 50.000 USD’yi Tesla’ya ödemedi. Bu durum karşısında Tesla
ile Edison yollarını ayırdılar. Tesla’nın çok ilginç teorileri bulunuyordu; mesela bir elmayı
bıçak ile iki parçaya ayırır gibi dünyayı da iki parçaya ayırabileceğini, 400km uzaklıktan
10.000 tane uçağı yok edebileceğini ve başka gezegenlerden sinyaller aldığını söyleyince
halk ve hükümet ona artık deli gözüyle bakmaya başlamıştı.
1889 yılında Tesla New York’ta Alternatif Akımı muazzam bir şekilde tanıttı, çalışmaları
inceleyen George Westinghouse (şu anda büyük beyaz eşya devi olan Westinghouse’un
ta kendisi) laboratuarına giderek Tesla ile tanıştı ve alternatif akımın patentleri için 1
Milyon Dolar nakit artı olarak satışından pay vemeyi Nikola’ya teklif etti. Edison’un şirketi
General Electric (GE) Westinghouse’dan patent almak zorunda kaldı.

Amerikan Ordusuna elektrik gücü gerekiyordu fakat Edison elektriği uzak mesafelere
iletemiyordu. Bu yüzden Tesla & Westinghouse Niaga şelelesine bir santral kurarak
Alternatif Akımı ürettiler. Aslında Nikola Tesla hakkında yazılacak o kadar çok şeyler var
ki; astronomi bilimi henüz yokken uzaydan sinyaller aldığını söylediği için deli sanılması,
günümüzde kullandığımız akımı ve ampülü o icat etmişken herkesin Edison olarak
bilmesi, daha yeni yeni kullanmaya başladığımız Neon lambaları onun yıllar önce ismini
bilmeden kullanıyor olması, radyo frekansını bulması, telsiz’i icat etmesi ve onlarca icatları
ama bu icatlara baktığınızda bir çoğunda Nikola Tesla ismini göremezsiniz. Çünkü

Nikola Tesla Tüccar değil gerçek bir bilim adamıydı. Bulduğu bir çok buluşu patentlettirmediğinden
dolayı başkaları tarafından patentlendi. Tesla öyle büyük bir bilim adamı
idi ki dünya fluoresan ampulle tanışmadan 40 sene önce kendi laboratuarını fluoresan
ampullerle aydınlatıyordu. Çeşitli dünya fuarlarında ve sergilerde cam tüpleri alıp ünlü
bilim adamlarının adını oluşturan ampuller yapıyordu. Günümüzdeki neon ampullerin ilk
örnekleriydi bunlar.
Tesla hidroelektrik santralinin de mucidiydi. Niagara Şelalesi’nin üzerinde kurulu olan ilk hidroelektrik
santral, “Tesla” imzasını taşıyordu. Otomobillerde kullanılan ilk hızölçeri de Tesla
icat etti. İşte bu unutulan dahi bugün birçoğumuzun tükettiği ürünlerin enerji kaynağına yön
veren dahidir.
Tarih bu insanları asla unutmaz…

Çağının ötesinde bir dahi. Bana kalırsa şu andaki çağın da ötesinde , zira kablosuz 26 mil öteye enerji iletebilmiş. 900 civarı patenti var bazıları hala günümüzde kullandığımız şeyler. Kendisinin çalışma prensibi de ; yapmak istediği şeyi düşünüyor , gözlerini kapatınca sistem aklına geliyor.(kendisinin anlattığına göre) Hakkında baya döküman okuduğunu söyleyebilirim. Ama işte zekasına o kadar çok güveniyor ki , pek fazla yazılı not tutmamış 120 yaşıma gelince kağıda dökerim diyerekten . Fikirlerini daha iyi anlayabilseydik , dünya şu anda çok farklı bir şekilde olurdu.

babasından dolayı olayın biraz manevi yönü var sanki, öyle ayrıntıları görmüşki sanki yukardan yardım edilmiş gibi

Bir Allah'ın Olduğundan Emin Olmasaydım,Hergün İbadet Edeceğim Eşsiz İnsan...

Bence yeryüzüne gelmiş olan en zeki insandır en değerli beyindir. Ama ne yazıkki bu dahinin değerini dünya hala anlayamadı.

Forum istatistikleri

Konular
128,352
Kullanıcılar
450,206
Son üye
elektronom111

Yeni konular

Geri