Ni-Cd Pil şarz süresi

2000 mah 3 volt pil için sizce 14 saat uygun olur mu ?
şarj cihazı 3 volt 800ma
1000 mah için 800 ma dolum yapıyor şarj cihazı
2 saat te 1600 mah dolum yapar bu hesap piller tam boş olduğunda yapılan bir hesaptır.
Aslında sonradan farkettiğim bir şey var var. Pillerin üzerinde Standart charge 15 hours at 100mA yazıyor

@LUTFiBEY e katiliyorum. Sarj suresi uzun olmali. Cihazin icinde saej akimini sinirlayan devre yada en azindan direnc olmali. Bunun nedeni ne derseniz pil uzerindeki sarj akimini asarsaniz pilin kimyasal yapisi bozulmaya baslar. Bu pil 600 dongu yapacaksa 60 donguye duser.

Yani pilleriniz zarar gorur. Oyle bir kac saatte sarj olmaz.

Eger icerde direnc yoksa bu urunun kalitesizligi demektir. Pillerin sarj akimini olcmekte fayda var. Yoksa eger direnc takmakta fayda var. Pilleriniz asiri akimla sarj edilmesi isinmasina da neden olur.

En ideali pil uzerindeki degerlerle saej edilmesidir.

İlk ni-cad pillerim aselsan 500ma idi. (30yıl önceki aa teknolojisi)
Aspilsan markası ile satılırdı.
Bir de orjinal mini trafolu şarj adaptörü vardı.
Boşta çıkjş 30 volt.
Akım yükte 50ma
İçini açtım
■Mini trafo
■Redredör
■3 bacaklı 50ma akım limitörü (plastik bf199 kılıflı) olan bir çip.
◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆
BİR DAHA BÖYLE BİR ÇİP ARADIM VE HALEN ARARIM YOK.
3 bacaklı akım limitleyici ( bu adaptördeki 50ma) başka değer de olabilir farketmez.
《《BU YARIİLETKEN ÇİP YADA BENZER İNİN ADINI MARKASINI BİLEN VARSA 》》
★★★LÜTFEN YAZSIN★★★

İlk ni-cad pillerim aselsan 500ma idi. (30yıl önceki aa teknolojisi)
Aspilsan markası ile satılırdı.
Bir de orjinal mini trafolu şarj adaptörü vardı.
Boşta çıkjş 30 volt.
Akım yükte 50ma
İçini açtım
■Mini trafo
■Redredör
■3 bacaklı 50ma akım limitörü (plastik bf199 kılıflı) olan bir çip.
◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆◆
BİR DAHA BÖYLE BİR ÇİP ARADIM VE HALEN ARARIM YOK.
3 bacaklı akım limitleyici ( bu adaptördeki 50ma) başka değer de olabilir farketmez.
《《BU YARIİLETKEN ÇİP YADA BENZER İNİN ADINI MARKASINI BİLEN VARSA 》》
★★★LÜTFEN YAZSIN★★★

Abi,

Lm317 kullan. Hatta bunun l serisi var kilifi daha kucuk. Ondanda kullanabilirsin.

50 ma i rahatlikla verecektir.

@LUTFiBEY e katiliyorum. Sarj suresi uzun olmali. Cihazin icinde saej akimini sinirlayan devre yada en azindan direnc olmali. Bunun nedeni ne derseniz pil uzerindeki sarj akimini asarsaniz pilin kimyasal yapisi bozulmaya baslar. Bu pil 600 dongu yapacaksa 60 donguye duser.

Yani pilleriniz zarar gorur. Oyle bir kac saatte sarj olmaz.

Eger icerde direnc yoksa bu urunun kalitesizligi demektir. Pillerin sarj akimini olcmekte fayda var. Yoksa eger direnc takmakta fayda var. Pilleriniz asiri akimla sarj edilmesi isinmasina da neden olur.

En ideali pil uzerindeki degerlerle saej edilmesidir.
Evet üstadım, pil takılı olan bölmede küçük bir devre var üzerinde direnç vs var.Cevabınız için teşekkür ederim

Abi,

Lm317 kullan. Hatta bunun l serisi var kilifi daha kucuk. Ondanda kullanabilirsin.

50 ma i rahatlikla verecektir.
Abim, bu parça yan birim, parça vs. olmadan sadece 50ma için yapılmış.
Üzerin de 50ma yazıyordu sanırım.
Bu dünyada yarı iletken üreten firmalar, her şeyi üretirler de, ASELSAN'ın yaptığı böyle minnacık bir parçayı neden yapmazlar anlamadım.
Voltaj sınırlamak için Örneğin 7805 var. 7809 var. Ama akım sınırlamak için neden böyle bir şey yok?
Tuhaf

Abim, bu parça yan birim, parça vs. olmadan sadece 50ma için yapılmış.
Üzerin de 50ma yazıyordu sanırım.
Bu dünyada yarı iletken üreten firmalar, her şeyi üretirler de, ASELSAN'ın yaptığı böyle minnacık bir parçayı neden yapmazlar anlamadım.
Voltaj sınırlamak için Örneğin 7805 var. 7809 var. Ama akım sınırlamak için neden böyle bir şey yok?
Tuhaf

50 ma için sadece 24 ohm bir adet yan eleman lazım. Başkada bir elemana ihtiyaç yok.

evet imal edilmemesi soru işareti ama bu yöntemde gayet kolay bir yöntem.

A-Constant-Current-Battery-Charger-Schematic-LM317.png

1576846842714287407517.jpg

Kullandigim sarj bu uzerinde UM3 1-4 AA 4-8 saat sarj diyor pilin uzerinde yazan sure sarj ediyorum icinde diyod ve direnç var galiba 94 yilinda aldim onu.

Forum istatistikleri

Konular
128,226
Kullanıcılar
450,018
Son üye
nuranselimov93

Yeni konular

Geri