Neden Kompanzasyon kontaktörü?

Peki koptuğu zaman yerine nasıl bir kablo bağlıyorsunuz ?

Benimde aklımdan geçen konu buydu çalıştığım firmada bu tip bir kontaktör var deşarj bobinleri komple gitmiş, yerine nasıl bir kablo bağlasam olur ? 2 ohmluk dirençten bahsediliyor ama bu tel ne olmalı ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Benim bir sorum var kapasitif kontaktörlerin üzerlerindeki direnç değerleri aynımı bu direnç değeri neye göre hesaplanıyor ?Çalışma prensibinde ilk olarak geçiş bloğunun kontakları kapanır diyor bu kontaklar kontaktöre akuple değilmi ilk anda akım paralel olarak kontaktörün ve geçiş bloğunun üzerinden geçip sınırlanmaz mı ?

bende bu dırenc olayını merak edıyorum koptugunda uygun kesıtte bır kablo baglayabılırmıyız yoksa kontaktorumu degıstırmelıyız?

Kompanzasyon kontaktörü yerine normal kontaktör kullanılması durumunda,devreye,10 cm
çapında 8 turlu bir bobinde sarılabileceği şeklinde,Epcos dokümanlarında bilgi bulunmaktadır
Doküman ektedir ( altı çizilidir ).

Ekli dosyalar

• DOC260210.rar
    91.5 KB · Görüntüleme: 173
kontaktörü degiştir

2010 Win fuarında bugün firma satış temsilcileriyle görüşmem neticesi durum;
Siemens yetkilisi: ''Direnç ve kontak bloğu listemizde yok ayrıca satmıyoruz ancak elimizde var talebiniz doğrultusunda gönderebiliriz.(Yönetim kararı bu tip durumlarda komple değişimi uygun görüyor o yüzden ayrıca satmıyoruz)''
Schneider yetkilisi:'' Talebiniz doğrultusunda göndeririz.''
Federal yetkilisi: ''Efendim fiyat listemizde tel dirençte,kontak bloğuda mevcut bu konu problem olmaz bizde...''

Bilginize...

Siemens yetkilisi: ''Direnç ve kontak bloğu listemizde yok ayrıca satmıyoruz ancak elimizde var talebiniz doğrultusunda gönderebiliriz.(Yönetim kararı bu tip durumlarda komple değişimi uygun görüyor o yüzden ayrıca satmıyoruz)''
Federal yetkilisi: ''Efendim fiyat listemizde tel dirençte,kontak bloğuda mevcut bu konu problem olmaz bizde...''

Bilginize...

O halde mevcut kontaktörler için federalin deşarj dirençlerini kullanabiliriz.
Şimdi firmayla görüştüm 10 tane direnç getirecekler. Siemense uyar diye düşünüyorum.

Bilginize...

ben hala değiştir diyorum

Ana kontakların hasar görme ihtmali yok denecek kadar azdır çünkü yardımcı kontak bloğu dirençler üzerinden kondansatörü devreye alır akabinde ana kontaklar kapar ardından yardımcı kontaklar devreden çıkar çalışması bu şekildedir. Kondansatörün ilk çalışma akımına maruz kalan yardımcı kontaklar ve dirençlerdir ana kontaklar bu devreye paralel ve gecikmeyle girdiğinden deformasyon söz konusu olamaz. Yardımcı kontak bloğu ve direnç değişimi ile sorununuz ortadan kalkacaktır. Ana kontakların durumunu gözlemlemek kontak direncini ölçmek zor değil neticede. Çok istisnayi bir durum oluşmuş yani ana kontaklarda hasar görmüşse tabiiki değiştirmek gerekir.

şok bobini olan bir kondansatöre kompanzasyon kontaktörü kullanmamız gerekirmi yoksa yinede kompanzasyon kontaktörümü kullanmalıyız ?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri