Nötr kabloya elektrik gelmesi sorunu

borris1986

Üye
İyi günler. İlk once termosifonun calismamasiyla başlayan sorunumu diger konuda açtığım başlıkla aslinda termosifondan olmadığını anladım.

Termosifonu sigortasindan çektim. elektrik kablolarını kontrol ettiğimde nötr de de elektrik oldugunu farkettim ve çalışmama sebebeni buldum.

İlk fotografta kahverengi faz elektrik olan sarı yeşil toprak mavide elektrik olmaması gereken ama olan kablo var. Çalışmama sorunumda bu kablo sanırım.

Bu neden olur acaba ayrica elektrik kaçağı dedikleri bu mudur?

İkinci fotograftada sigorta kutumu çektim. Elektrik bilmeyen biri için basitçe bu sigorta kutusunu anlatir misiniz? Hangileri faz nötr hangileri ne işe yarar gibi... Sorunum burdan da kaynaklı olabilir mi?
Mesela soldan ilk sigortanin termosifonun oldugunu anladim ama nötr nerede olur onu anlamadım sorularimi cevaplarsaniz çok sevinirim...

Fotograflar bunlar ilki termosifon sigortasi anlattığım gibi. Diğerleri sigorta kutum

a47065f3dcce248d5262e22038ba82dc.webp
829ff12c82eaf509e6758c8506006b27.webp
5e3ca91ce21f655bd2360d43a978f4f7.webp
f0ce67eab7315c0e12a8bbe959fad212.webp

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Öncelikle tesisatınızın renk standartlarına uygun olmadığını belirtmek isterim, bu sizi yanıltmasın kazaya sebep olmasın. Sizin sorununuz nötr kopukluğu, cihaz üzerinden dönen faz devresini tamamlayamadığı için nötr olması gereken kabloda da faz görüyorsunuz. Yanlışım yoksa panoda en sağda arka taraftan yukarı doğru çıkan kırmızı kablo nötr kablosudur. Bu kablo tesisattan gelen diğer nötr kabloları ile birleşiyor olması gerekli bu noktada kontrol yapabilirsiniz. Ayrıca tesisatınız üç fazlı gibi .Acemi iseniz bulaşmayın yetkili bir elektrikçiden destek alın.

Eğer cihazı prizden ayırmanıza rağmen mavi kabloda da faz görüyorsanız ya kahverengi ve mavi de aynı faz olduğu için çalışmıyor ya da daha tehlikelisi 380 Volt geliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
2014 den bu yana foruma uyesınız,sadece buradakı tavsiyeleri okusanız, sorunu çyaptırınene özerdiniz. En iyisi siz işi bir bilene yaptırın.
Hem çektiğin kablo ince gibi görünüyor.2.5 mm. den aşağı kablo çekmemen gerekir.esafe uzaksaq, 4 mm de gerekebilir.

merhaba

acilen : işten anlayan usta bulun panonuzu düzenleyin !!!

kablo renkler , bağlantılar , siğortalar tümü , kaçak akım dahil ( , siğorta amperleri ) ( siğorta tipi ) , siğorta panosunu büyütün , 8 siğorta fazlalaştırın 11 siğorta çıkarın . siğma siğortaları tümü 25 amper olmaz ,
chnt siğortayı çinden mi ? getirdiniz diyecektim ,
Türkiye de zaten varmış . http://www.chint.com.tr/tr ( reklamınıda yaptık bu arada )
örnek : siğorta panonuz var

Termosifonunuz kaç watt ?
gücüne göre kaç amper siğorta ( b tipi ) olacağı hesabı !!!
ve
bu durumun karşılığında kaç mm2 lık kablo olacağı ?
panodan direk hat çekilmesi gerektiği .
vs gibi

Son düzenleme:
Öncelikle tesisatınızın renk standartlarına uygun olmadığını belirtmek isterim, bu sizi yanıltmasın kazaya sebep olmasın. Sizin sorununuz nötr kopukluğu, cihaz üzerinden dönen faz devresini tamamlayamadığı için nötr olması gereken kabloda da faz görüyorsunuz. Yanlışım yoksa panoda en sağda arka taraftan yukarı doğru çıkan kırmızı kablo nötr kablosudur. Bu kablo tesisattan gelen diğer nötr kabloları ile birleşiyor olması gerekli bu noktada kontrol yapabilirsiniz. Ayrıca tesisatınız üç fazlı gibi .Acemi iseniz bulaşmayın yetkili bir elektrikçiden destek alın.

Eğer cihazı prizden ayırmanıza rağmen mavi kabloda da faz görüyorsanız ya kahverengi ve mavi de aynı faz olduğu için çalışmıyor ya da daha tehlikelisi 380 Volt geliyor.
Doğrudur hiç anlamadığım için burdan danışmak istedim. İşin ehli bir ustaya danisicam ama bende ogrenmek istedim sağolun cevabiniz icin

2014 den bu yana foruma uyesınız,sadece buradakı tavsiyeleri okusanız, sorunu çyaptırınene özerdiniz. En iyisi siz işi bir bilene yaptırın.
Hem çektiğin kablo ince gibi görünüyor.2.5 mm. den aşağı kablo çekmemen gerekir.esafe uzaksaq, 4 mm de gerekebilir.
Ev benim değil lojman ben yaptirmadim tesisatini ama yeni. Yeni olmasına rağmen ozensiz yapılmış gibi geldi. Hazır bu sorun sizlere danisirken bi yandan da öğrenmek istedim.

Mesela sigorta kutusunun altindaki kırmızılar ana hattan gelen elektrik kablolari mi? En sagda bulunan ayri grup nedir oda mı sigorta.

Onun uzerindeki grafikte en sağı nötr diyor. Ama dediginiz gibi kablo renkleri hepsi aynı veya tutmuyor. Yani çok baştan sagma yapmışlar sanırım

merhaba

acilen : işten anlayan usta bulun panonuzu düzenleyin !!!

kablo renkler , bağlantılar , siğortalar tümü , kaçak akım dahil ( , siğorta amperleri ) ( siğorta tipi ) , siğorta panosunu büyütün , 8 siğorta fazlalaştırın 11 siğorta çıkarın . siğma siğortaları tümü 25 amper olmaz ,
chnt siğortayı çinden mi ? getirdiniz diyecektim ,
Türkiye de zaten varmış . http://www.chint.com.tr/tr ( reklamınıda yaptık bu arada )
örnek : siğorta panonuz var

Termosifonunuz kaç watt ?
gücüne göre kaç amper siğorta ( b tipi ) olacağı hesabı !!!
ve
bu durumun karşılığında kaç mm2 lık kablo olacağı ?
panodan direk hat çekilmesi gerektiği .
vs gibi
Termosifonum 2000w 8.7 amper yazıyor. Bulunduğumuz yer kucuk bir şehir hatta köy sayılır. İyi bir elektrikci bulmak zor. İlk çektiğim fotodaki ayri giden hat duvarin icine giriyor dışında degil. Bende sigorta kutusundan bakarak anlamaya çalışayım dedim sonucta oraya kadar ayri cekmislerdir deyip.
Ama hiç bişey anlamadim.

Tek bildiğim en soldaki sigortayi kapattigimda termosifonla beraber banyodaki prizlerinde elektriginin gittigi yani sigortaya kadar ayrı hat çekmemişler sanırım

Moderatör tarafında düzenlendi:
İlk yüklediğiniz fotoğrafta sigortanın yanındaki kısım yanmış gibi duruyor. Orada nötr hattı ek yapılmış olmalı. Yani termosifona nötr hattı gelmiyor gibi görünüyor. Eğer gözüm yanılmıyorsa.:)

Başka bir prizden çalışıyor mu termosifon?

Saygılar....

İlk yüklediğiniz fotoğrafta sigortanın yanındaki kısım yanmış gibi duruyor. Orada nötr hattı ek yapılmış olmalı. Yani termosifona nötr hattı gelmiyor gibi görünüyor. Eğer gözüm yanılmıyorsa.:)

Başka bir prizden çalışıyor mu termosifon?

Saygılar....
Evet çalışıyor uzatma kablosuyla termosifonun kablosunu taktım çalıştı sigortada sorun yokta. Nötr kesin sıkıntı çünkü elektrik geliyor

Evet çalışıyor uzatma kablosuyla termosifonun kablosunu taktım çalıştı sigortada sorun yokta. Nötr kesin sıkıntı çünkü elektrik geliyor
kontrol kalemi faz ve nötrde nasıl ışık veriyor? Fazda güçlü nötrde de güçlü yanmamalı.

Termosifon başka kablo ile çalışıyor ve ana sigorta kutusu tarafında bağlantı hatası yoksa kabloya bakın.

Kablolar boştayken faz ve nötr hattının ikisinde de enerji varsa kablonun hasarlı olma ihtimali çok çok yüksek.

Bu iki uca basit bir duy ile lamba bağlasanız o da çalışmayacaktır.

Kablonun diğer taraftaki uçlarını da sigortalardan ayırıp bir ölçü aleti ile tüm uçlar ayrık iken faz ve nötr arası direnci ölçün.

Açık devre veya sonsuz direnç göstermeli. Bir direnç değeri okuyorsanız kablo değişecek demektir.

Son düzenleme:
Fotoğrafta gösterilmiş olan ok işaretli ( alttan orta fazda ) karartı var .
1 - gevşek bağlantı olabilir
2 - kısa devre , patlama olmuş gibi .

kontrol edilmesi .

1.png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31