mV'tan V'a yükseltecek devresi yardım?

Merhaba arkadaşlar. Elimde işlemem gereken bir bir sinyal var. 29mV ile 35 mV arasında gidip geliyor. Ben bunu pıc ile adc yardımıyla okuyup bunu 0-255 arası skala etmek istiyorum. Yani gerilim 29mV iken deger 0 olacak. 35mV iken de 255 olacak. Aradaki degerler de lineer bir şekilde değişecek. En iyi yöntem işlemeden önce bu mV seviyesindeki gerilimi V düzeyine çekmek gibi görünuyor.mesela 2,9 V ile 3,5 VOLT arası olsa yani değer 100 kat arttırılsa işlemek daha kolay olacak. Bununla ilgili bir opamp devresi tavsiye edebilecek biri var mı acaba? Daha önce kullanan veya bu iyi ve stabil çalışıyor diyebileceğiniz bir devre çok çok iyi olurdu. Cevap için simdiden teskereler :)

Termokupl içinse hazır kartı piyasada vardı.

Saygılar...

Termokupl içinse hazır kartı piyasada vardı.

Saygılar...
Benim işlemek istediğim bir ppm sinyal var. Bunu rc filtre ile dc çevirmeye çalışıyorum. Min değerde 29mV ve Max değerde 35 mV arası oluyor. Arada 6mV gibi küçük bi fark var. Bunu kullanamıyorum. Onun için bi opamp devresi arıyorum. Kendim normal datasetten bakarak yapayım dedim. Hani teori filan da tamm ama bir türlü olmuyor. Dirençleri veri girişe bu sinyali uyguluyorum çıkış 0. Hiçbir tepki yok. Lm393 ile yapmaya çalıştım. Olmuyor. Opamp konusunda bu ilk deneyimimve nerde hata yapıyorum anlamadım.

Cevap için teşekkürler.yalniz bunun fiyatı uzun vadede sıkıntı çıkaracak gibi :) uV düzeyine bir hassasiyet olmasa da olur. Sadece şu 6mV tu 600 mV yapabilen bir opamp iyi olurdu :) bu Aralık rahatlıkla izlenebilecek bi değer. lm386n gibi bir opamp ise yarar mi acaba? Proteus ta denedim. 29mV yazınca 30mV olarak algıladı.ve 100 kat arttırınca da 3.3V gibi bir değer oldu. Henüz devreyi kurup aynı sonucu veriyor mu diye bakmadım ama deniycem. Bir de mesela ben girişe direk gerilim verince yukseltec oldu. Ama bir pot ile gerilimi bölerek elde ettiğim gerilim ucunu girince o zaman da karşılaştirci olarak çalıştı sanki. Çünkü giriş gerilimi sifirken 0.15 gösteriyordu.sifir dışında da 3.7 V gibi bir değer gösteriyor sürekli olarak. Bi türlü tam oturtamadim olayı. (üniversitede teori içinde boğulmuş ve bize gram faydası olmayan hocalarimizi burdan anıyorum!!!)

bir tek pamp ile ortalama 30 kat yükseltme güvenlidir. Daha fazlası için yani 100 kat için iki opampı onar kat yükselteç olarak yapabilirsin. Eğer bahsettiğin 6 mv eğer şase referansına göre 6 mv ise iki pampla yapabilirsin (örneğin lm324) fakat atıyorum uçların biri 1volt diğeri 1006 mv ise linkteki ins. amp. kullanmalısın veya 4 tane opamp alıp alttaki pdf deki gibi bağlamalısın.
http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/LM324-D.PDF
pdf nin 8. sayfasında figüre 13. devre senin işini görür gibi.
not : lm324 çok ucuzdur. her yerde bulunur fakat ina128 kadar hassas değildir fakat işini görür tahmin ediyorum.

bir tek pamp ile ortalama 30 kat yükseltme güvenlidir. Daha fazlası için yani 100 kat için iki opampı onar kat yükselteç olarak yapabilirsin. Eğer bahsettiğin 6 mv eğer şase referansına göre 6 mv ise iki pampla yapabilirsin (örneğin lm324) fakat atıyorum uçların biri 1volt diğeri 1006 mv ise linkteki ins. amp. kullanmalısın veya 4 tane opamp alıp alttaki pdf deki gibi bağlamalısın.
http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/LM324-D.PDF
pdf nin 8. sayfasında figüre 13. devre senin işini görür gibi.
not : lm324 çok ucuzdur. her yerde bulunur fakat ina128 kadar hassas değildir fakat işini görür tahmin ediyorum.
Bu entegreye de bakicam. Ancak şunu belirteyim. Benim tek bir sinyal ucum var. Bunu bir rc filtreden geçirip dc olarak opampa girip çıkışta yükseltilmis olarak pic e giricem. Bu sinyal bir kumandadan kontrol ediliyor. Sinyal bazen artıp bazen yükseliyor. Min 29mV ve Max 35mV. Hani ben bu aralığa gore çıkış vericem. Pwm bi çıkış olacak diyelim. 29mV iken %0 pwm verecek 35mV iken de %100 pwm verecek. Ara degerler ise de lineer olarak değişecek. Hani elimde iki farkli sinyal pini olsa dediğiniz fark alıcı devre işe yarar ancak bendeki tek bir sinyal. (anladığım kararıyla verdiğiniz devre fark alıcı. Yanlış anlamadiysam eğer tabi :) )
Tek opamp ile Max 30 kat uygun demişsiniz. Aslında 30 kat da ise yarayabilir.6x30=180mV da işlenebilir sanki. (bu işlenebilir dediğim olay da şu. Sinyal min. degerdeyken sabit bir 29mV vermiyor. 29 ve 30 mV arası gidip geliyor. Onun için ben bunu işlerken zaten belli bi tolerans ile işliycem. Bu 29-30mV adc ile okunduğunda 50-65 arası gidip geliyor 35mV da 65-75 arası gidip geliyor. Kısacası degerler yakın çıkıyor. Hatta sinyal girişim de yapıyor bazen. Min değer ani olarak 65 gösterebiliyor ve Max değerde de 64 gösterebiliyor. Hani arası 6mV değil de 6x30 dan 180 mV olsa bu girişim olayı olmaz herhalde. Aradaki değerleri de ben artık 0-100 arası pwm ayarı için bir kat sayı ile çarparim.)

mcp3550-3553 22bit adc araştır derim
Valla bunlarla ilgili pek bi bilgim yok. Ben şuana kadar direk pıc teki adc ucu ile islem yapıyordum. Bu da harici adc entegre galiba değil mi? Benim sorunum değerleri adc ile okumada değil de okuduğum değerlerin birbirine yakın olması. Hatta girişim yapmisi. Onun için önce aradaki farkı açmam lazım. Bu verdiginize daha ayrıntılı bakıcam. Kısaca bakma şansım oldu. Cevabıniza geri dönüt amaçlı yazayım dedim :) cevabiniz için teşekkürler :)

x100.asc dosyası 6mv ile 36 mv arasında çalışan ve ters çevirmeden 100 kat gerilim yükselten yükselteçdir. giriş voltajı şasi pot. göredir. Çıkışta şaseye göredir. çıkışta 0,6 vol ile 3,6 volt arasında değerler üretiliyor.
bu dosyayı indirip ltspice4 ücretsiz ve küçük bir similatör ile çalıştırabilirsin. Kurduktan sonra koşan adam butonuna bas ve görmek istediğin hatta tıkla. sadece son sinyali görmek istiyorsan çift tıkla.
http://www.linear.com/designtools/software/#LTSpice
buradan indirebilirsin.

Ekli dosyalar

• x100.asc.zip
    1.2 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366