Mutfak için dolap altı tezgah aydınlatma led tavsiyesi

kimkidük

Üye
Merhabalar.
Mutfağımız için dolap altı tezgah aydınlatma ledi takmayı düşünüyoruz. İnternetten biraz araştırdığımda bir hayli bilgi kirliliği mevcut. Kimi şerit ledin çok ısındığını alüminyum profilli alınması gerektiğini yazmış, kimi gerek yok demiş bizimki 1 senedir sorunsuz çalışıyor. Kimi mutfakta buhar ve ısıdan şerit ledler düşüyor vs vs. Şimdi benim istediğim, taktıktan sonra sorun yaratmayacak, kaliteli led ve buna uygun kaliteli trafo. Tavsiye edeceğiniz, güvendiğiniz marka led ve trafoyu bana link olarak atarsanız da yeterli. Ve aklımda ayrı bir anahtar yerine direkt davlumbaz lambasından kontaklamak var. Bu mümkün mü? Herhangi bir sakıncası olur mu bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bende dusunuyordum,

1.led floresant amrmaturler var, nem buhardan etkılenmez,
2.davlunbaz içindekı ampul duyuna paralel baglıyabilirsiniz, ama kabloyu cıkarırken delık delmek gerekir. Zevkıne keder vermesin.

@kimkidük, led konusunda herhangi bir önerim yok. Ben de bir zamandır aklımda olan ve 2 gün önce teşebbüste bulunduğum tezgah altı led döşeme işinde, öncelikle dokunmatik bir anahtar ile aç kapa işini hallederim dedim. Sonrasında ıslak alan (dc12volt da olsa) bir tehlike olmasın diye elimde olan ipli anahtarlardan düşündüm. Ondan sonra da dediğin olay aklıma geldi. Trafonun girişini davlumbazın lamba çıkışına bağlamayı düşünüyorum. Ben de şerit led kullanacağım. Soğutma işini düşünmedim. Sürekli kullanılmayacağından sorun olmaz diye düşünüyorum. Aslında 2-3 cm parlak metal bir şerit olsa fena olmaz. Hem de ışığı bir miktar yansıtır.

Bende dusunuyordum,

1.led floresant amrmaturler var, nem buhardan etkılenmez,
2.davlunbaz içindekı ampul duyuna paralel baglıyabilirsiniz, ama kabloyu cıkarırken delık delmek gerekir. Zevkıne keder vermesin.
Delik işine bakarım. Baca kısmında muhafazadan mutfak dolabının üstüne kablo çekip, trafoyu mutfak dolabı üzerine koyup ordan dağıtmayı düşünüyorum. henüz fikir aşamasında. Floresan armatürler biraz kaba görünebiliyor. Dolap altında kötü gözüksün istemem (fırça yeriz).
@kimkidük, led konusunda herhangi bir önerim yok. Ben de bir zamandır aklımda olan ve 2 gün önce teşebbüste bulunduğum tezgah altı led döşeme işinde, öncelikle dokunmatik bir anahtar ile aç kapa işini hallederim dedim. Sonrasında ıslak alan (dc12volt da olsa) bir tehlike olmasın diye elimde olan ipli anahtarlardan düşündüm. Ondan sonra da dediğin olay aklıma geldi. Trafonun girişini davlumbazın lamba çıkışına bağlamayı düşünüyorum. Ben de şerit led kullanacağım. Soğutma işini düşünmedim. Sürekli kullanılmayacağından sorun olmaz diye düşünüyorum. Aslında 2-3 cm parlak metal bir şerit olsa fena olmaz. Hem de ışığı bir miktar yansıtır.
Valla davlumbazdan kontrol çok mantıklı geliyor bana da uygulamada ne olur bilemiyorum artık :) Yalnız led seçme kısmı sıkıntılı. Bi karar veremedim. Özellikle no name trafo ve led olmasın istiyorum. Onun için buradan tavsiye istedim. Umarım bizlere birilerinin yardımı dokunur bu konuda.

mutfağımda iki senedir- belki üç senedir kullanıyorum. sadece adaptör zayıf geldi onu da yüksek amperli olan ile değiştirdim şimdi hiç sıkıntım yok. dış mekan silikon kendinden yapıştırmalı ( arkasına derby sürüp daha sağlam hale getirdim) kablo sıkıntı değil azcık işi biliyorsan gizlersin. anahtar dış mekan aç kapa onu da davlumbazın içine gizledim adaptörde davlumbazın içinde şerit led dolap alt çerçevesinin içinde kaldığı için görünmüyor ışıkta epey estetik. metal olanı tevsiye etmiyorum. sış mekan silikonlu su buharından nemden etkilenmiyor. yine de siz bilirsiniz.

T5 Led armatürler uc uca eklenebiliyor,sıvı teması, korozyon,ısınma problemi,led sürücü derdi yok.
Göz zevkimi bozar derseniz silikonlu 24 volt led önericem bulabilirseniz.Buna yakın şöyle ürün var.
https://www.ledayled.com/urun/24v-led-bar/
Şerit ledleri hızlı yapıştırıcı ile yapıştırıyorum ,sıcak silikonla destek veriyorum bir kaç yerde sıcaktan düşüyor yoksa,ısınmaz dayanır mobilyaya zarar vermesin derseniz kendi bantına fazla el sürmeden yapıştırıp deneyin sıcak silikonla destek verin ,sıcak silikon sökülebilir zarar vermez fazla ,kolay gelsin.
Not :12 voltun ışığı zayıf kalıyor bu tür uygulamada bence, 24 voltu onun için önerdim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-02-08-20-29-09-760.jpeg
    Screenshot_2021-02-08-20-29-09-760.jpeg
    206 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
ben daha önce şerit led aldım saglıklı olmadı en sonunda bunu yaptım tavsiye ederim. yanda açma kapama dügmesi yoktu ben taktım.

Ekli dosyalar

• IMG_20210208_204054.jpg
    IMG_20210208_204054.jpg
    148.4 KB · Görüntüleme: 182
mutfağımda iki senedir- belki üç senedir kullanıyorum. sadece adaptör zayıf geldi onu da yüksek amperli olan ile değiştirdim şimdi hiç sıkıntım yok. dış mekan silikon kendinden yapıştırmalı ( arkasına derby sürüp daha sağlam hale getirdim) kablo sıkıntı değil azcık işi biliyorsan gizlersin. anahtar dış mekan aç kapa onu da davlumbazın içine gizledim adaptörde davlumbazın içinde şerit led dolap alt çerçevesinin içinde kaldığı için görünmüyor ışıkta epey estetik. metal olanı tevsiye etmiyorum. sış mekan silikonlu su buharından nemden etkilenmiyor. yine de siz bilirsiniz.
Ben direkt anahtarsız, davlumbaz ışığı ile anahtarlamak istiyorum. (siyah eğimli cam davlumbaz) Isınma problemi olmadı mı hocam? önerebileceğiniz kaliteli marka var mı ?
T5 Led armatürler uc uca eklenebiliyor,sıvı teması, korozyon,ısınma problemi,led sürücü derdi yok.
Göz zevkimi bozar derseniz silikonlu 24 volt led önericem bulabilirseniz.Buna yakın şöyle ürün var.
https://www.ledayled.com/urun/24v-led-bar/
Şerit ledleri hızlı yapıştırıcı ile yapıştırıyorum ,sıcak silikonla destek veriyorum bir kaç yerde sıcaktan düşüyor yoksa,ısınmaz dayanır mobilyaya zarar vermesin derseniz kendi bantına fazla el sürmeden yapıştırıp deneyin sıcak silikonla destek verin ,sıcak silikon sökülebilir zarar vermez fazla ,kolay gelsin.
Not :12 voltun ışığı zayıf kalıyor bu tür uygulamada bence, 24 voltu onun için önerdim.
T5 leri düşündüm de hem kaba geldi gözüme hem de 2 3 ayrı t5in birleşim boşlukları ışık sürekliliğini bozarsa hoş durmaz. Şerit ledlerin güzelliği o. Tek çizgi ışık oluyor. 12 volt benim için yeterli. Çok ışık istemiyoruz zaten. Maksat biraz estetik görüntü. Eğer vidalı montaja uygun led bulabilirsem, dolaplara alttan vidalayabilirim de. Onu sorun etmiyorum.
ben daha önce şerit led aldım saglıklı olmadı en sonunda bunu yaptım tavsiye ederim. yanda açma kapama dügmesi yoktu ben taktım.
Evet hocam bu tipler aklıma geldi fakat yukarıda belirttiğim gibi. işlevsellikten çok estetik açıdan tek çizgi ışık vermek istiyoruz.

Ben direkt anahtarsız, davlumbaz ışığı ile anahtarlamak istiyorum. (siyah eğimli cam davlumbaz) Isınma problemi olmadı mı hocam? önerebileceğiniz kaliteli marka var mı ?
şimdi var mı bilmiyorum powelux diye bir marka, hem dış mekan hem 12 volt anahtarı da nereye istersen bağla. ısınma sorumu yok bazen unutuyorum sabaha kadar yanıyor. ( ister abi de istersen usta tavsiyesi çektiği amperden en az 2-3 kat yüksek amperde adaptör kullan)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri