Multimetre ve Pensampermetre Seçimi

Cevabınız için teşekkür ederim. Yanlış anlaşılmak istemem sadece öğrenmek için soruyorum. Giriş seviyesi ürünler diyebilir miyiz bu iki ürün için ?
yazdığım 2 üründe bütçeyi yormayan, işlerinizi rahatlıkla görebileceğiniz ürünlerdir.

Kıymetli cevaplarınız çok teşekkür ederim. Bana öyle bi anlatıldı ki fluke ve fluke kalitesinde bir ürün almazsan paranı çöpe atmış olursun. Hele ki Uni-T hiç alma gibi cümleler havada uçuşuyordu. Bu işi bilse bilse kontrolkalemi ustaları bilir dedim. :) :) Cevabımı fazlasıyla aldım.

Kıymetli cevaplarınız çok teşekkür ederim. Bana öyle bi anlatıldı ki fluke ve fluke kalitesinde bir ürün almazsan paranı çöpe atmış olursun. Hele ki Uni-T hiç alma gibi cümleler havada uçuşuyordu. Bu işi bilse bilse kontrolkalemi ustaları bilir dedim. :) :) Cevabımı fazlasıyla aldım.

Fluke'lar gaddar olcu aletleridir. Soguk, sıcak, nem, toz, carpma ve dusmelerrden kolay kolay etkilenmezler. Hor kullanimda bile saglikli olcum vermeye devam ederler. Fluke kalitesiyle unit arasinda kiyas kabul etmez bi fark var ama bu unit marka olcu aletlerinin hic kullanilamayacak kadar kotu ve bunlari almanin parayi sokaga atmak oldugunu dillendirmekte cok dogru bi yaklasim degil. Butce, calisma alani ve sartlari size almaniz gerekeni aldirir zaten. Bunlari fluke ve unit olcu aletlerini uzun yillardir kullanan biri olarak yazdim.

illa da mercedese bin demiyoruz, sonuçta fiat ta otomobil, mercedes te otomobil. ikisi de senin ayağını yerden keser istediğin yere götürür. yani ihtiyacına göre araç ikisinde onlarca modeli var. benim elimde çinden aldığım adını telaffuz edemediğim bir tane digital var. gittiğim her yere götürüyorum. voltajı ölçüyor, diyot testini yapıyor. direnç te ölçüyor. daha ne isteyeyim. ha olurda düşer kırılır filan, kötü yola düşer kesinlikle arkasından ağlamam. sadece işim aksadığı için küfrederim. haa AC özürlü ben de birde unit ut201 var pensampermetre olarak. yanımda onu da taşırım. gerçi özürlü ben doğru düreüt kullanmasını bilmediğim için sesimi pek çıkarmam. ama tamire gittiğim yerde havası oluyor. adama bak 2 tane ölçü aletiyle çalışıyor diyorlar. (peh peh peh ben neymişim be abi) ikisinlen de voltaj ölçüyom bazen de amper filan her ne kadar anlamasam da. eee ee ne oldu? fluke olsaydı bana madalya mı takacaklardı? yada daha fazlamı ödeme yapacaklardı? sonuçta. ac- dc doğruluk testini yaptım giriş ac çıkış dc. kaç amper çektiğini çekemediğini gördüm. çorbamı kaynattım. ama arızayı orada değil de atölyede yaparken öteki ölçü aletleriyle daha ayrıntılı hassas ölçümleri de atölyede yaparım. yani beni taşıyan ayağımı yerden kesen mercedes olmasa da oluyormuş.

Ustaların söylediği altın değerindedir, size şu marka model iyi diyorlarsa güvenin, alabileceğiniz ve onların tavsiye ettiği ölçü laetlerini alın, sonra daha iyisini alabilirsiniz ancak kötüyü kesinlikle almayın.
35 Yıl kadar önce Fluke ölçü aleti aldım, hala kullanıyorum, diğer ölçü aletlerinin önce komütatörü bozuldu sonra display'i

Benim aklıma takılan PLC ve otomasyon ile uğraşacağım diyorsunuz.
Bunun için multimetreler neredeyse işe yaramaz, bu tür cihazlar için multimetre boyutlarında osilaskoplar var.
Mesela pwm ile sürülen bir motorda veya stepper motorda problem varsa veya haberleşmede RS232 veya RS485 veya benzerlerinde , osilaskop sizin için kutarıcı olacaktır.
Ortalama 1500-3300 TL arasında aşağıda resimleri olan osilaskoplara bakabilirsiniz.

scope1.jpg

scope2.jpg

scope3.jpg

Ustaların söylediği altın değerindedir, size şu marka model iyi diyorlarsa güvenin, alabileceğiniz ve onların tavsiye ettiği ölçü laetlerini alın, sonra daha iyisini alabilirsiniz ancak kötüyü kesinlikle almayın.
35 Yıl kadar önce Fluke ölçü aleti aldım, hala kullanıyorum, diğer ölçü aletlerinin önce komütatörü bozuldu sonra display'i

Benim aklıma takılan PLC ve otomasyon ile uğraşacağım diyorsunuz.
Bunun için multimetreler neredeyse işe yaramaz, bu tür cihazlar için multimetre boyutlarında osilaskoplar var.
Mesela pwm ile sürülen bir motorda veya stepper motorda problem varsa veya haberleşmede RS232 veya RS485 veya benzerlerinde , osilaskop sizin için kutarıcı olacaktır.
Ortalama 1500-3300 TL arasında aşağıda resimleri olan osilaskoplara bakabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 93300

Ekli dosyayı görüntüle 93301

Ekli dosyayı görüntüle 93302
Evet tam merak ettiğim konulardan birisiydi aslında osiloskoplar ama osiloskop için bir kaç yüz fırın ekmek yemem lazım diye düşündüm. 😄😄

Ustaların söylediği şüphesiz altın değerindedir. Onlar bizlere yol gösterecek ki bizde onlardan devralacağımız bayrağı daha iyi ve daha ileri noktalara taşıyabilelim 😊😊😊

Evet tam merak ettiğim konulardan birisiydi aslında osiloskoplar ama osiloskop için bir kaç yüz fırın ekmek yemem lazım diye düşündüm. 😄😄
Osilaskop için bir tane doğru "ekmek" yeseniz yeter, gözünüzde fazla büyütmeyin. Eğer size Lojik Analizor deseydim o zaman hak verirdim, data analizi yapmak gerçekten bilgi ister, ancak siz daha önce çalışan ancak arıza sebebi ile dalga şekli bozulan veya tamamen ortadan kalkan sinyaller için kullanacaksınız. Kendinize güvenin, mali durumunuz müsaitse, osilaskop almaktan çekinmeyin, başarırsınız.

Osilaskop için bir tane doğru "ekmek" yeseniz yeter, gözünüzde fazla büyütmeyin. Eğer size Lojik Analizor deseydim o zaman hak verirdim, data analizi yapmak gerçekten bilgi ister, ancak siz daha önce çalışan ancak arıza sebebi ile dalga şekli bozulan veya tamamen ortadan kalkan sinyaller için kullanacaksınız. Kendinize güvenin, mali durumunuz müsaitse, osilaskop almaktan çekinmeyin, başarırsınız.
Desteğiniz ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz osiloskop tavsiyelerini inceleyip mutlaka araştırıp bir tane osiloskop sahibi olacağım.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri