Multimetre Arızası

karadvt

Katılımcı Üye
Merhaba ustalar. Kullanmakta olduğum. Ucuz olmasina rağmen işlevselliğini sevdiğim multumetremi. Riske girerek bir deneme sonucunda bozdum.

AliExpressten aldığım şok cihazınızın voltajını ölçmek için multumetremi 750 volt AC ye alıp problara şok verdim. 719 ve 919 sayılarını gördüm. Üst sınır 750 ama 919 yazdı. Bozuldu dememe kalmadı.

DC voltaj testi yaptım. 4.14 voltu 2 volt olarak ölçüyor su anda. İçini açıp ayar kısmına yakin yerdeki dirençlere baktım. Saglam gibi. Kondansatörler de saglam görünüyor. Pili de değiştirdim denedim. Sonuç aynı. Ölçümler bozuldu.

Sizce neden olabilir? Ucuz bir multimetre zaten. Olmazsa bir tane daha alırım. Sadece merak ettim. Kendim bir şeyleri yapınca mutlu oluyorum.

IMAG1356.jpg

Ben de benim ölçü aletimi yakmıştım. Osiloskopumu tamir ederken yüksek gerilim hattına dokunmuştum.
DM.jpeg

Arıza sonucunda tüm ölçümler sapıtmış, hiçbir değeri doğru olarak ölçmemişti.
Kartı incelediğimde ise gözle görülebilir hiçbir yanık parça olmadığı da görüldü.
Ama service manuali arayıp ta eleman değerlerini ölçtüğümde yanık olan elamanları anında tespit ettim.
Bu elemanlar 100 ohm ve 47 ohmluk hemen prob girişlerindeki ETALON dirençler idi.
Bu dirençlerden sonra şaseye bağlı bir eleman daha vardı ki, bu eleman yüksek gerilimlerde direk kendisi kısa devre görevi yapıyordu. Bu sayede yüksek voltaj diğer elemanlara ulaşmadan bir koruma sağlanıyordu.
Etalon direnç olmasa da normal metal film dirençlerle değiştirdiğimde ölçü aletim kendine geldi ve şu anda hizmet vermeye devam etmektedir.
Senin ölçü aletinin service manulaini bulmak ve temel bir prensiple arıza aramak, bence arızanın tespitinde çok önemlidir.

malzemelerde (direnç kondansatör vs) bozukluk yoksa ölçümü yapan entegre değiştirilebilir şekilde ise onu değiştir derim ICL7106 olabilir mesela ama entegre döküm şeklindeyse sanırım yapacak bişey kalmıyor.saygılar.

2 adet direnc değiştirdim. 1 adet kondansatör değiştirdim. Düzelmedi. Dediğiniz gibi entegreden olabilir. Tüm ölçümlerde kafayı yedi cihaz. Ben bir tane alayim en iyisi. Parça bulmak mesele.

Teşekkür ederim ilginiz için.

Cihazin ic resimlerini eklememissiniz neyle karsi karsiyayiz bilemiyoruz.

Bazi olcu aletlerinde bu genelde ucuz modellerde arkadaslarimizin bahsettigi koruma elemanları olmayabiliyor.

Bir semada gormustum 7106 ve 7107 ile yapilan olcu aletlerinde entegrenin giris uclarina iki adet diyotu cift yonlu takip yuksek voltaj korumasi yapmislar. Bu diyotlar yuksek voltaj geldiginde kisa devre oluyorlar.

Var ise bu iki diyot kontrol edilmelidir.

Bahsettiğiniz trafolar 3 - 5 bin volt verebildikleri icin o olcu aletinden pek umitlenmemenizi oneririm.

Gecmis olsun

Son düzenleme:
Moderatör tarafında düzenlendi:
V3 ve V4 zenerlere bakarmisiniz kisa devremi degilmi.

Ayrica olcumu yapan ve goruntulemeyi saglayan dvm entegresi pcb tipi takilmis yani o yandi ise degistirme sansinizda yok malesef.

Aldığım şuydu:
http://s.aliexpress.com/JF3mi2Ir?fromSns=Copy to Clipboard
(from AliExpress Android)

Birds bu aldiginiz yuksek voltaj trafosu ark mesafesi nedir iki kablo kac milimetre mesafeden atlama yapiyor?

Ayrica olcumu yapan ve goruntulemeyi saglayan dvm entegresi pcb tipi takilmis yani o yandi ise degistirme sansinizda yok malesef.

Tamamdır hocam onları bir kontrol edeyim.

Birds bu aldiginiz yuksek voltaj trafosu ark mesafesi nedir iki kablo kac milimetre mesafeden atlama yapiyor?

Hocam ben bunu sabit sekilde yaptim. 18650 pil ile besledim. Şok aletimsi bir sey oldu. 13 mm den atlama yapıyor şu anda. Fakat yaparken denediğim kadarıyla bundan biraz daha fazla mesafeden de çalışıyordu. Tam uzaklık hatırlamıyorum ama.

Hocam v2 ve v6 diyotlarda iki yönlü de ölçüm yapılıyor. Yani arızalı. Değiştirdim ama düzelmedi yine. Duruma göre yüksek voltajla entegreyi harcadık.

Sizin dediğiniz ve diger diyotlar saglam.

aliexpress, freeship yazmışlar sadece 2 dolar mı ödeniyor yani başka vergisi falan olmuyor mu alışveriş yaparken, birde kapıya kadar getiriyorlar mı, gidip bir yerden almak mı gerekiyor ?..

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri