Motosikletimin dinamosunu elektrik vererek motor hareketi alabilirmiyim?

Öncelikle selamun aleyküm arkadaşlar
Sorun şu ki scooterımın marş sistemini değiştirmek istiyorum
Şuan üzerindeki sistem bir marş
marş motoruna bağlı bir redüktör var
Ve redüktör marşa basınca motora hareketi vermek için merkezkaç kuvvetine yakın bi teknikle yuvasından çıkıyor ve motorun dişlisine temas ediyor
Ve bu işlem bazen tam yerine gelmiyor ve dişliler birbirine temas etmediği için marş kaçırıyor ve bu normal birşey olsa da (çünkü fabrikadan yeni çıkmış olsa da aynı işlemi yapıyor çünkü sistemin olacağı o kadar .
Sıfır aldığım motordan biliyorum)
Benim aklımdaki projeye uymuyor
Aklımda şöyle birşey var
Normalde benim motosikletimde start stop teknolojisi yok ama ben bunu yapmak istiyorum sizde hak verirsiniz ki böyle bir motorla start stop sadece hayal olur çünkü düşünsenize kırmızı ışıkta bekliyorsunuz motor 3 sn sonra stop etti sonra yeşile 5 sn kaldı gazı çevirdiniz aman ya rabbi o ses marş kaçırıyor ve maalesef arkada daha sarı ışıkta kornaya basan kütükler
Neyse şimdi bizim motorlarda şarj sistemi şöyle
Motora sabitlenmiş bir statör (sargı)
Ve kranka bağlı bir mıknatıs tası
Şimdi ben bu sargıya ne yapabilirim ki elektrik verdiğimde motora hareket sağlasın
Cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum fikir fikirdir büyük küçük demeyin olur olmaz demeyin lütfen paylaşın belki farklı yollar buluruz.

Resimler bunlar

Ekli dosyalar

• images-5.jpg
    images-5.jpg
    4.7 KB · Görüntüleme: 29
  • images-4.jpg
    images-4.jpg
    12.9 KB · Görüntüleme: 28
  • images-3.jpg
    images-3.jpg
    24.8 KB · Görüntüleme: 27
  • images-2.jpg
    images-2.jpg
    28.3 KB · Görüntüleme: 27
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Olay maliyetli 5 liralık malzeme koyarım biter değil! Şu elk bisikletleri düşün, akü motor kontrolcüsü ve motor var, yeri gelir hareket verir yeri gelir motordaki hareketi aküye verir, senin istediğin gibi. Senin sistemle bu tarz motoru birleştirmek gerek.

Resimdekiler örnekti şimdi benim motorun statörüne baktım 18 kollu
Olur mu?

6 ve 9 örneği özellikle verdim bunlar 3 faz 3 bölünebilmeli simetrik olmalı.

3 Faz olarak sarılmış ise RC mağazalarından 12V luk 3S, yüksek amperli bir ESC alıp denenebilir.
Bu esc ler in çeşit çeşit güvenlik vs. önlemleri olanı, programlananı vs. var.
Bu tip şeylere ihtiyaç yok. En basiti sizin işinizi görür. Akımı yeterli olsun yeter.

3 Faz olarak sarılmış ise RC mağazalarından 12V luk 3S, yüksek amperli bir ESC alıp denenebilir.
Bu esc ler in çeşit çeşit güvenlik vs. önlemleri olanı, programlananı vs. var.
Bu tip şeylere ihtiyaç yok. En basiti sizin işinizi görür. Akımı yeterli olsun yeter.
Yüksek amperli ?
motorun aküsü 7 amper
7 amperlik bişey mi gerek

O marş motoru niyetine kullanacağınız stator ne kadar çekecekse. ?

Statorun 18 kollu olması tamam. Ama sargıların bağlantısı nasıl, kaç kablo çıkıyor statordan?
Dikkat edin. 3 faz bağlı ise bu tip esc ile çalışır.

ISMAILY kardeş elektronikten siz kadar anlamıyorum
Şimdi ben bu statöre direk elektrik versem çalışmaz mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri