Motorlu Bal Süzme Makinesi yapımı

ertsen

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Amatör olarak arıcılık yapıyorum. Elimde manuel bir bal süzme makinesi var. Bunu otomatik yapmak istiyorum.

Makineye aynı anda dört bal çerçevesi yerleştiriliyor. Çerçevelerin merkez milinden uzaklığı 35cm ve yaklaşık olarak her biri 3kg.

Arazide kullanmak için araba aküsünden enerji almak istiyorum. Yani pwm ile dc motorkullanacağım. 200-250 rpm dönüşhızı yeterli olacaktır.

Bu bilgiler doğrultusunda nasıl birmotor seçmeliyim?

Aliexpress te 24v scootermotorlarını gördüm. İşime yarar mı? Önerilerinizi bekliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bence işe yarar. Gücü ortalama 200 watt olmalı. 200 - 250 rpm için refüktörlü olanından almalışın.

Ankara'da hurdacılar sitesinden 24v luk bir dc motor aldım. Ölçümümüzde yaklaşık 200rpm devir okuduk.
12v aküye bağladığımda 120rpm ye düşüyor ancak torku işimi görür.
Bu bağlamda bir kaç ihtimal düşünüyorum.
1- aliexpressten 12-24v 10A dönüştürücü almak.
20$ maliyeti var ancak uzun süre kullanımda ısınma sorunu yaşayabilirim
2-tam sinüs bir invertör ile 12v'u 220ye dönüştürüp bir transformatör (elimde mevcut) ile 24v dc'ye dönüştürmek.
3- arabanın aküsüne seri bir küçük akü bağlayarak 24v almak. Ancak küçük akü bağlamak ne gibi sorunlar oluşturur bilemiyorum.

Sizce en makul çözüm ne olabilir?

Keşke bir silecek motoru alsaydın.

Yapanın eline sağlı tek beğenmediğim tarafı 220vac ve 12 volt dc girişlerinin aynı sokete sahip olması. 220 fişi 12 volt girişine yanlışlıkla bağlanabilir.

Yapanın eline sağlı tek beğenmediğim tarafı 220vac ve 12 volt dc girişlerinin aynı sokete sahip olması. 220 fişi 12 volt girişine yanlışlıkla bağlanabilir.
220V ve 12V girişleri farklı. Ayrıca onların soket yapıları da farklı. Teki dişi Teki erkek.

Son düzenleme:
Fth_74 cihazınızı beğendim. Elinize sağlık. Bugün sizle telefonla görüşmüştük.
60A tam dolu akü ile cihazı nekadar süre kullandınız?

Fth_74 cihazınızı beğendim. Elinize sağlık. Bugün sizle telefonla görüşmüştük.
60A tam dolu akü ile cihazı nekadar süre kullandınız?

Sağolun. Açıkcası çok uzun süreli bir test yapmadık. Ama bunun belli bir hesabı var. Diyelim ki ortalama 5A çekse(bence çekmez) 60Ah akü ile 12 saat kullanılabilir. Ama bu hesap Akünün sağlam olmasına cihaza ne kadar yük bindirileceğine göre değişir. Ayrıca cihazda akü voltaj seviyesini ölçme özelliği de var. Bununla Akü tam bitmeden Cihaz haber veriyor. Belli bir seviyenin altında ise çalışmasına izin vermiyor. Akünün şarj edilmesi gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri