Motorlarda tork kontrolü PID kontrol ile mi yapılır ?

eskici09

Üye
12-24v redüktörlü dc motorlarda arduino ile tork kontrolü nasıl yapılır ?

tork motorun doğasında olan bişi . magnetik akımla alakalı . magnetik akım ne kadar yüksekse tork o kadar yüksek olur .

tork motorun doğasında olan bişi . magnetik akımla alakalı . magnetik akım ne kadar yüksekse tork o kadar yüksek olur .
evet demek istediğinizi anlıyorum fakat motor sürücülerinin veya yazılımsal olarak çalıştırılma şekillerinden bahsediyorum tork kontrol uygulaması gibi veyahut pıd kontrol uygulaması

ha o kolay iş ama dc motorlarda bilmiyorum . servo motorda olurda onuda sürücü yapıyor. şimdi sende 12 volt dc motor var bunun magnetik akısını artırmak için nasıl bir şey yapılması gerektiğini bilmiyorum .
voltajı arttırsak devri artar . akımı artırısak magnetik alan artarda bu sefer sargı zarar görür. motoru görmeden bir şey söylemek yanlış .

hız olsa kolay da tork dediğimiz zaman mevzu karışıyor . PID uygulamaları sanırım bu işe yaramaz Tam bilmiyorum oradını oransal integralitik türevsel ayarı biz sıcaklık devir gibi ayarları stabilite etmekte kullanıyoruz yani atıyorum motoru belirli bir hıza çıkaracaksın yada sıcaklığı bir dereceye 0dan başlayıp istediğin değere göre düzgün bir eğriyle çıkıp o eğrinin tepede salınım olmadan korunması için .
ama torku hiç kullanmadım rastlamadımda . bu olmuyor anlamında değil ben bilmiyorumdur .

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri