Motorlar için kablo kesiti

Ekli programdan yararlanabilirsiniz.Güç giriş değeri KW tır.Hesaplama yapılıken,gerilim düşümü/ akım taşıma kapasitesi / start gerilim düşümü ( max. % 15 ) / hat kayıpları faktörleri gözönüne alınır ve üst limit değerler kullanılmaz.Programı kendinize göre
yorumlayabilirsiniz.Benim görüşüm belli !

Ekli dosyalar

• Gerdüş Desteknik.rar
    9.4 KB · Görüntüleme: 16
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Öksüz Çocuk Bey; Fahri Bey'e sorduğum soruyu göremediğinizi düşünerek size de soruyorum lütfen siz de, Fahri Bey de yanlış anlamasın cevaplarınıza olan güvensizliğim den değil sadece sizin gibi tecrübeli insanlardan ne kadar fazla görüş gelirse o kadar iyi olur.Biz bu hesabı yaparken sadece toplam gücü mü ele alacağız yani 90 KW yoksa motorun verimini, yıldız-üçgen yol almasını falan da hesap etmemiz lazım mı?Çünkü bulduğum bir motor kataloğunda verim, yıldız-üçgen vs. gibi kriterlerde işin içine girince tabloda 220mm² lik bir kesit gösteriyor.
Siz herkesi dinleyin ; en son fahri yetiş abimiz ne diyorsa onu yapın ; onun pusulası şaşmaz .

Ekli programdan yararlanabilirsiniz.Güç giriş değeri KW tır.Hesaplama yapılıken,gerilim düşümü/ akım taşıma kapasitesi / start gerilim düşümü ( max. % 15 ) / hat kayıpları faktörleri gözönüne alınır ve üst limit değerler kullanılmaz.Programı kendinize göre
yorumlayabilirsiniz.Benim görüşüm belli !
Fahri Yetiş Bey, o zaman sizin de ilk başta dediğiniz gibi 70lik bakır yada 95lik alüminyum kablo yeterli olacaktır.

%e = 0,0124 x L x P/s

motor yüklerinde gerilim düşümü %3'ü aşmamalıdır

%e=GERİLİM DÜŞÜMÜ
L=HAT UZUNLUĞU(METRE)
P=AKTİF GÜÇ (KW)
S=İLETKEN KESİTİ (mm2)

0,0124=BAKIR 3 FAZ İÇİN KATSAYI

0,074 =BAKIR TEK FAZ İÇİN KATSAYI

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar