Motor yön kontrol devre çalışma hatası?

hocam şöyle bir yöntem geliştirdim. Geri butonu yerine röle koydum. Fakat kararlı çalışırmı çok bir bilgiye sahip değilim şemadaki çalışırsa istediğim şuanda tam olarak böyle bir çizimdi.? Fotoğraftaki şemada kısa devre olacak veya sorun olacak bir şey varsa uyarırsanız sevinirim. Son koyduğum çift kontak rölenin sebebi elimde o röleden mevcut baskı devre uygularken sorun olmasın diye. Normalde tek Kontak roleye olmalıydı. Teşekkürler

gördüğüm kadarıyla devre çalışır fakat bekleme pozisyonuna dönerken start butonuna basılırsa motorun enerjisi kesilir ve durur.

klasik kumanda ileri-geri devrelerinde emniyet önemli. mekanik veya elektriksel koruma mutlaka sağlanmalı.

son gönderdiğim kumanda şemasını yine üc röleye uyarlayarak daha güvenli bi devre tasarlayabilirsiniz.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
gördüğüm kadarıyla devre çalışır fakat bekleme pozisyonuna dönerken start butonuna basılırsa motorun enerjisi kesilir ve durur.

klasik kumanda ileri-geri devrelerinde emniyet önemli. mekanik veya elektriksel koruma mutlaka sağlanmalı.

son gönderdiğim kumanda şemasını yine üc röleye uyarlayarak daha güvenli bi devre tasarlayabilirsiniz.

mekanik veya elektriksel korumadan kastettiğinizi anlamadım.
son gönderdiğiniz devrede 3 röleyle tasarlayacak bilgiye sahip değilimki. ama 2. attığım devrede mantık yoluyla 3 röleye çıkartıp resetleme işini çözdüm öylelikle.
sorun var dediğim ilk devrenin şemasında sıkıntı yokmuş. konunun başlığını düzeltebilirim artık. :) sadece switchlerin bağlantısını ve yapısını yanlış mantıkla çizmişim. doğrusunu zar zor kafama öğrettim kavradıktan sonra sorunsuz çalıştı. fakat problem şuki ilk devrede akım switchlerinde üstünden geçtiği için sürekli devrenin bir yerinde arıza oluşuyor. ya swicth yanıyor yada sigorta atıyor. sonuçta 12v 10a güç geçiyor üstünden zamanla parçalar işlevini yitiriyor. fakat son benim yaptığım 3 röleli sistemde bunu en aza indirmeyi başardım sanırım. teşekkürler.

not ; simülasyon isteyene

http://tinyurl.com/ycpskycu

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri