motor kompanzasyonu acil yardım

Arkadaşlar benim sorum şu Elimde 380V 12 KW ve 380v 7,5 KW iki adet motor var.Bunlar yıldız üzgen çalışacak ve kompanzasyon panosu tasarlanacak.Her motor için ayrı pano yapılacak.Motorlar için ayrı ayrı kompanzasyon devresi ve seçilecek kondansatörlerin değeri acil olarak lazım birde motorlar için reaktif güçkontrol rölesi gerekiyormu gerekiyorsa nereden ve nasıl özellikde temin edebilirim.Kompanzasyon hakkında bilgisi olanlar acil olarak cevap verirse çok sevinirim yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim

12kw motor için 8,25kvar kompanzazyon yapman gerekir, 7,5kw motor için de 5kvar kompanzasyon yapmak gerekir sadece motorları çalıştıracaksan

___

önemli not motorun cosq0,8 alınarak hesaplanmıştır

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sadece iki motor için reaktif güç kontrol rölesine ihtiyaç yoktur.Tek tek komp. yapabilirsin.Kondansatör hesabı için motor etiket değerlerine ihtiyaç vardır.

Ayrıca standarlara göre 12 kW motor olmadığı için ya 11kW veya 15kW oolmalıdır.

Cevap yazan arkadaşlar çok teşekkür ederim cevaplarınınz için ama kompanzasyon bağlantı şemasınıda gönderebilirmisiniz çünkü ben bugüne kadar hiç kompanzaasyon yapmadım kondansatörler yıldız üçgen yol vermede nasıl bağlanır hiç bilmiyorum yanlış bi şey yapmayalım çünkü bi emek harcanacak yapılan işde yazık etmeyelim(mümkünse jpg formatında olursa çok sevinirim)

erdal çolak kardeşim ;
motorun üzerindeki etiket değerlerini verir misin ?

evet bu iş için öncelikle motor etiket değerleri gerekli ayrıca bağlantı şemesına gerek yok eğer motor üçgen kontaktörün büyük ise onun altına kondansatörleri girelebilinir. ( kondansatörler muhtamelen küçük çıktıkları için )amma üçgen kontaktörüne paralel bir kontaktör kullanarak üçgen devreye girdiğinde devreye girecek kontaktör ile bunu yapabilirsiniz...

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri