motor hızını değiştirme

melih41

Üye
Ben kocaeli üniversitesinde öğrenciyim ve böyle bir soruyla karşı karşıya kaldım ve baktıgım hıcbır sıtede buna daır net ve acıklayıcı bı cevap bulamadm bana yardımcı olursanız teşekkür ederim.

Bir asenkron motorun anma hızı 1440 d/dak dır. Hiçbir güç elektroniği elemanı
(sürücüsü) kullanmaksızın, bu motorun hızını nasıl değiştirebilirsiniz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
asenkron motorlarda hiz temel olarak iki sekilde degisir. Bir frekansi degistirmek iki kutup sayisini degistirmek. Surucu kullanmaksizin dediginize gore frekansi degistirmek devre disi kaliyor. o zaman griye kutup sayisini degistirmek kalir. O da sonradan motora uygulanabilecek birsey degildir. Motor sarim asamasinda dahlender dedigimiz sarim sekli uygulanir. İki ayri motor sargisini tek bir stator uzerine sarildigini dusunun.Bu da iki kademe devir ayari demek yani ya 1440 yada 2950 gibi. Birkac secenek daha var fakat bu secenekler devir sayisini cok sinirli etkiler. Ornegin rotoru sargili asenkron motorlarda rotor sargisina disaridan baglanacak direnclerle yaklasik %10 gibi devir degistirilebilir. Aslinda bura degisen direk devir degil motorun kayma orani oldugu unutulmamalidir.

tek çözüm mile redüktör bağlamak :):):)

- - - Updated - - -

Ben kocaeli üniversitesinde öğrenciyim ve böyle bir soruyla karşı karşıya kaldım ve baktıgım hıcbır sıtede buna daır net ve acıklayıcı bı cevap bulamadm bana yardımcı olursanız teşekkür ederim.

tek çözüm mile redüktör bağlamak :):):)

Kayış-kasnak sistemini uygula..

teşekkür ederim yalnız bir sorum daha olucak başka bir konuyla ilgili ondada yardımcı olursanız sevinirim

Flanşlı tip asenkron motoru normal tip asenkron motor gibi kullanabilir miyiz?

Ben kocaeli üniversitesinde öğrenciyim ve böyle bir soruyla karşı karşıya kaldım ve baktıgım hıcbır sıtede buna daır net ve acıklayıcı bı cevap bulamadm bana yardımcı olursanız teşekkür ederim.Bir asenkron motorun anma hızı 1440 d/dak dır. Hiçbir güç elektroniği elemanı (sürücüsü) kullanmaksızın, bu motorun hızını nasıl değiştirebilirsiniz?

Makina Lab.'a giderseniz bunlardan farklı bir çözüm de olduğunu göreceksiniz. Deneylerde kullanılan yöntem.

teşekkür ederim yalnız bir sorum daha olucak başka bir konuyla ilgili ondada yardımcı olursanız sevinirim

Flanşlı tip asenkron motoru normal tip asenkron motor gibi kullanabilir miyiz?

elektriksel olarak hicbir farki yoktur. Tek fark motorun yuk ile baglanti seklidir. Govde ve mil uzerinde yapilacak degisiklerle istedigin yerde kullanmam mumkundur.

arkadasım sana youtube de izlediğim bir videoyu göndermek isterim 3000 dv.\d dönen bir motora motorun dısından uygulanan mıknatıslarla 9000 dv. kadar cıktıgını gösteriyordu. videoyu bulursam sana en kısa zamanda göndereceğim.

motorun pervanesini sök kaytan bağla sonra kaytanı çek

Asenkron motorun hızını hiç bir eleman kullanmadan değiştirmenin tek yolu kutup sayısını değiştirmektir. Asenkron motora kutup sargısı (stator) eklerseniz motorun devir sayısı azalır kutup sayısını azaltırsanız motorun devir sayısı artar fakat bu yöntem öyle zahmetlidir ki hiç kullanılmaz bu yüzden motorun hızını azaltmak yada çoğaltmak istiyorsanız frekansını değiştirecekseniz bunun yoluda İnverter kullanmaktır :)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri