Motor gücünü nasıl arttırabilirim?

g.ozcelik

Üye
Merhaba,
Evdeki stor perdeyi açıp kapatmak için aşağıda detaylarını belirttiğim motoru aldım. Düzeneğimde stor perdeyi başarıyla indiriyor. Ancak yukarıya çekmek için gerekli gücü (torku ya da her ne ise) sağlayamıyor ve duruyor.
12V 1A adaptör ile çalıştırıyorum. Sormak istediğim, eğer 2A'lik bir adaptör alırsam güçte artış olur mu? Yoksa başka bir motor bakmam mı gerekecek? Sadece redüktör veya metal çark kutusu gibi bir şey bulamadım. Perdeyi çok yavaş indirip kaldırsa bile benim için sorun olmaz.

Teşekkürler.

N20 12V Dc 100 Rpm Redüktörlü Motor
Tork 6kg/cm yazıyor.
https://www.banggood.com/N20-DC12V-...r-p-972986.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Aldığınız motor için seçilecek adaptör min 2 A secilmelidir.

Cevaplar için teşekkürler.
Özetle akım artarsa motorun gücü de artar diyorsunuz yani öyle mi? Yoksa sadece deneme yanılma mı yapmalıyım?

arkadaşım ister 2 amper istersen 5 amper adaptör kullan o motorun daha güçlü çalışmaz, sadece yükteyken daha az yorulur. torku daha yüksek veya daha büyük bir motor kullanırsan sorunun çözülür. 12 volt motora 14 volt verirsen daha güçlü çalışır ama aşırı yüklenmeden dolayı yanar, 2-3 amperde çalışması gereken motoru en düşük değer olan 1 amper güçle beslersen yükteyken zorlanır yanar. yani sana daha güçlü bir motor lazım.

Sizin motorunuz yük altında 2Ah akım çekiyorsa siz 3Ah'lık adaptör almanız daha uygundur. 10Ah adaptörle daha güçlü olur diye düşünmeyin. Tasarlandığına uygun akımı çekecektir. Adaptör çekeceği akımı sağlayamazsa çekişi olmaz, durur. Gerekli akımın yüzde 30 fazlasını almanız adaptörü de yormaz. Voltajı bir miktar yükseltmeniz çekeceği akımı artıracağından gücü de o oranda artacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken ısının ısınmadığını kontrol etmektir. Yoksa DC12V harici besleme doğasına uygun değildir.

arkadaşım ister 2 amper istersen 5 amper adaptör kullan o motorun daha güçlü çalışmaz, sadece yükteyken daha az yorulur. torku daha yüksek veya daha büyük bir motor kullanırsan sorunun çözülür. 12 volt motora 14 volt verirsen daha güçlü çalışır ama aşırı yüklenmeden dolayı yanar, 2-3 amperde çalışması gereken motoru en düşük değer olan 1 amper güçle beslersen yükteyken zorlanır yanar. yani sana daha güçlü bir motor lazım.

Anladım sanıyorum. Teşekkür ederim.

Aldığınız motor için seçilecek adaptör min 2 A secilmelidir.

yanlış bilgi. verilen linkte etiketi okusanız 1A olduğunu görürdünüz. burada asıl sorun tork, yani motorun gücü. motoru değiştirmelisiniz.

Selamlar,
Cevaplar için teşekkürler. Uygun fiyatlı yüksek torklu bir servo motor aldım. Sonra söküp servo özelliğini söküp normal motora dönüştürdüm. İşimi gördü:)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri