Motor cok ısınıyor

wukong

Üye
Merhabalar
Bitirme projesi ödevim için el yapımı bir jeneratör yaptım. Hocamız bunu elimle çevirmek yerine motorla çevirmemi istedi.
Bende yaptım fakat Motor cok ısınıyor. Motor 14.4V gücünde. Kaynak olarak 12V 2.5A lik matkap bataryası ile besliyorum fakat motor 3 aralıksız calıstığı zaman acayip ısınıyor içinden dumanlar çıkıyor bunun sorunu nedir önüne nasıl geçebilirim?

Sevgilerle, wukong

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yaptigin jenaratorun milinde mekanik anlamda sikisma yoksa sargilarinda kisa devre olabilir.

Ya sikisma ya kisa devre. Ya da jenaratoru cok fazla yukluyorsun.

Yaptigin jenaratorun milinde mekanik anlamda sikisma yoksa sargilarinda kisa devre olabilir.

Ya sikisma ya kisa devre. Ya da jenaratoru cok fazla yukluyorsun.
Milinde mekanik anlamda bir sorun yok. Jeneratorüm elektrik üretebiliyor 30 volta kadar. Kısa devre oluşması çok zor ama jeneratörü döndürmek için kullandığım motorun ucuna 12V 2.5A değerindeki bataryayı takarken bir ark oluşuyor. Daha sonrasında motor 3 saniye aralıksız calısınca cok sıcaklaşıyor motordan dumanlar çıkıyor. Haliyle bende korkudan dolayı motor yanmasın proje çöp olmasın diye hemen kapatmak durumunda kalıyorum. Önerebileceğiniz başka alternatifler var mı?

Peki urettigin 30V gerilimle ne calistiriyorsun? Kac amper asiliyorsun?

Kullandigin motorun 12v icin uretildiginden eminmisin?

Milinde mekanik anlamda bir sorun yok. Jeneratorüm elektrik üretebiliyor 30 volta kadar. Kısa devre oluşması çok zor ama jeneratörü döndürmek için kullandığım motorun ucuna 12V 2.5A değerindeki bataryayı takarken bir ark oluşuyor. Daha sonrasında motor 3 saniye aralıksız calısınca cok sıcaklaşıyor motordan dumanlar çıkıyor. Haliyle bende korkudan dolayı motor yanmasın proje çöp olmasın diye hemen kapatmak durumunda kalıyorum. Önerebileceğiniz başka alternatifler var mı?
Sanırım topraklamanız yok ve bu durumdan kaynaklı bir problem yaşıyorsunuz.

Bence hareket aldığınız motor 12 voltluk motor değil. Daha düşük voltajla çalışacak bir motor. Yada çevirdiği sistem için küçük kalan bir motor.

Düzenekle ilgili bir resim eklermisiniz? Hareket aldığınız motorun marka modeli varmı?

Bence hareket aldığınız motor 12 voltluk motor değil. Daha düşük voltajla çalışacak bir motor. Yada çevirdiği sistem için küçük kalan bir motor.

Düzenekle ilgili bir resim eklermisiniz? Hareket aldığınız motorun marka modeli varmı?
Motorun üstündeki değer 14.4V idi. Motor çok güçlü fakat bugun farkettim ki bağlantı kablosunu yaktı. Yani Kablolardan çok fazla ısı çıkıyor.
Peki urettigin 30V gerilimle ne calistiriyorsun? Kac amper asiliyorsun?

Kullandigin motorun 12v icin uretildiginden eminmisin?
Hic birsey calıstırmıyorum şerit led çalıştırmayı düşünüyorum. Bataryadan çıkan 2.5A. asilmak kelimesi ile ne söylemek istediğinizi anlamadım üzgünüm:(
Kullandığım motor kesinlikle 14.4 ile çalışıyor eminim üstünde öyle yazıyordu. Matkap motoruydu daha öncesinde.

Yanan video

Ekli dosyalar

• asdasfg.jpg
    asdasfg.jpg
    156 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Tahta malzemeden yaptigin yataklar mili fazla sikiyor gibi gorunuyor.

Tahta malzemeden yaptigin yataklar mili fazla sikiyor gibi gorunuyor.
aslında hic sıkmıyor mil 0.6 mm yataklar ise 0,7mm belki 0,8mm. Benim için sorun suan Motorun kablosu cok fazla ısınıyor ve motor da ısınıyor neler yapabilirim duzenek icin?
Sanırım topraklamanız yok ve bu durumdan kaynaklı bir problem yaşıyorsunuz.
Mator uc fazlı değil ondan dolayı topraklama ile alakası yok diye biliyorum.

Son düzenleme:
soğutmak için pervanesi yok. normale matkap çalışırken pervana motoru soğutur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri