Mosfet transistör hakk.

teknkr

Üye
Arkadaşalar mosfet transistörün sağlamlık kontrolü nasıl yapılır.

Sayın teknkr,

N-kanal ve P-kanal MOSFET transistör doğruluk testini gerçekleştirmek için diyot test özelliği olan herhangi bir multimetreye ihtiyacınız olacak.

N- ve P-kanal MOSFET lerin 3 pin ayağı bulunmaktadır. Bunlar gate (G), drain (D) ve source (S) tur.

Şimdi adım adım anlatıyorum:

1. Transistörü plastik kılıından tutun. Pinlerine elle veya bez bir kumaşla dokunarak statik elektriğin transistöre zarar vermesine neden olabilirsiniz.

2. Ölçü aletinin negatif probunu (siyah), MOSFET in (S) source pinine bağlayın

3. Ölçü aletinin pozitif (kırmızı) probunu, MOSFET in (G) gate pinine dokundurduğunuz anda, multimetreniz diyot test moduna geçmelidir

4. Şimdi pozitif (kırmızı) probu (D) drain çıkışına bağlayın. Bu işlem p-n kapısının (gate) dahili kapasitansını şarj ederek, transistörü turn-on moduna geçirecek. Multimetre düşük seviye sinyaller gösterirecektir.

5. Pozitif (kırmızı) prob (D) drain ucuna halâ bağlıyken, bir parmağınızla (S) source ve (G) gate e dokundurduğunuzda, dahili kapasite vücudunuz üzerinden deşarj olacak ve multimetre sinyali yükselecektir.

Bütün bunları gerçekleştirdiğiniz zaman MOSFET transistörünüz sağlam demektir

Sayın hopdedix arkadaşım.

Paylaşımın için sana teşekkür etmek istedim.

Ben den de bir ekleme Eğer Mosfetin S ve G uçları arasında ölçü aletinizin (eğer varsa) Kapasite konumunda ölçtüğünüzde çok küçük değerler okumanız da gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri