Monitör gücü kesme sorunu

xDeust

Üye
Samsung SyncMaster 920NW isimli LCD monitör kullanım halindeyken durduk yere gücü kesiliyor. Belirli aralıklarla da yapmıyor, bazen uzun süre hatta günlerce olmazken bazen günde 10 kere oluyor. Fişini söküp biraz bekledikten sonra (bu da değişkenlik gösteren bir süre) geri takıyorum ve monitöre güç geliyor. Sizce sorun neresinden kaynaklı olabilir? İçini daha açmadım ama içinde sorun varsa kendim mi yapsam, tamirciye mi götürsem? Yahut bu şekilde ne kadar gider, tamir ettirmesem mesela yanabilir mi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sadece tahmin kondanstör arızası olabilir, açıp kontrol etmeden bilemeyiz.
Ben de öyle düşünüyorum çünkü kritik bir parça olsa şimdiye kadar çoktan işi biterdi değil mi? Neredeyse 2 yıla yakın bu arıza mevcut ve 5-6 ay boyunca sorunsuz çalıştığı bile oldu. O yüzden hep unuttum gitti ama şu aralar tekrar olmaya başladı. Sizce kondansatör arızası için tamirciye götürsem ne kadar tutar? Çok tutarsa kondansatör ve lehim makinesi alıp kendim yapacağım. Tahmin bile yeterli.

Ben de öyle düşünüyorum çünkü kritik bir parça olsa şimdiye kadar çoktan işi biterdi değil mi? Neredeyse 2 yıla yakın bu arıza mevcut ve 5-6 ay boyunca sorunsuz çalıştığı bile oldu. O yüzden hep unuttum gitti ama şu aralar tekrar olmaya başladı. Sizce kondansatör arızası için tamirciye götürsem ne kadar tutar? Çok tutarsa kondansatör ve lehim makinesi alıp kendim yapacağım. Tahmin bile yeterli.
Güç kablosunu degisin ve soketlerde bir problem olmadığına emin olun. Kondansatör tamiri kolay değildir hele ki böyle hassas cihazlarda kaş yapayım derken göz çıkarma ihtimaliniz yüksek.

Güç kablosunu degisin ve soketlerde bir problem olmadığına emin olun. Kondansatör tamiri kolay değildir hele ki böyle hassas cihazlarda kaş yapayım derken göz çıkarma ihtimaliniz yüksek.
Güç kablosunu değiştirip denedim, soketlerde de sorun yok. PC'den anlıyorum ama elektrik konusunda fazla deneyim sahibi değilim. Youtube'da tutoriallar var. Oralardan bakarak yapamam mı diyorsunuz? O zaman bir ustaya gitsem maliyeti hakkında tahminde bulunabilir misiniz?

Güç kablosunu değiştirip denedim, soketlerde de sorun yok. PC'den anlıyorum ama elektrik konusunda fazla deneyim sahibi değilim. Youtube'da tutoriallar var. Oralardan bakarak yapamam mı diyorsunuz? O zaman bir ustaya gitsem maliyeti hakkında tahminde bulunabilir misiniz?
Eğer birkaç kondansatör ise sorun 50 60 tl fln tutar galiba.

bak güzel insan, elektronik tamircisi (eğer gerçek usta ise) parça satmaz, bilgisi ile para kazanır. değiştirdiği parça 5- 10 TL olabilir ama önemli olan hangi parçayı değiştireceğidir. bunun ederi ise günlük yövmiyesidir. şimdi aç monitörün kapağını değiştirelecek kaç tane kondastör varsa değiştir. bundan 20 yıl önce bende bilgisayara takla attırıyordum. ama şimdi sadece klavye kullanıyorum. mecbur kalırsam uzaktan format bile atabilirim. kimseyi hiç bir ustalığı küçümseme. sıhhi tesisattan anlarım, ama her zaman usta çağırırım benim işim değil. AC yi hiç sevmem anlarım ama ustasını çağırırım. makinemdeki kartı ustasına söktürürüm ama kendim tamir ederim. aradaki fark ustalık ...

bak güzel insan, elektronik tamircisi (eğer gerçek usta ise) parça satmaz, bilgisi ile para kazanır. değiştirdiği parça 5- 10 TL olabilir ama önemli olan hangi parçayı değiştireceğidir. bunun ederi ise günlük yövmiyesidir. şimdi aç monitörün kapağını değiştirelecek kaç tane kondastör varsa değiştir. bundan 20 yıl önce bende bilgisayara takla attırıyordum. ama şimdi sadece klavye kullanıyorum. mecbur kalırsam uzaktan format bile atabilirim. kimseyi hiç bir ustalığı küçümseme. sıhhi tesisattan anlarım, ama her zaman usta çağırırım benim işim değil. AC yi hiç sevmem anlarım ama ustasını çağırırım. makinemdeki kartı ustasına söktürürüm ama kendim tamir ederim. aradaki fark ustalık ...
Yani diyorum ki eğer 300-400 tl isteyecekse kendim yapmayı deneyeceğim. Yapamazsam da yeni monitör alacağım. Zaten almayı düşünürken bir bahane olmuş olur.

Uzun zamandır bilgisayara girmiyordum bu hafta bir işim düştü ve monitör aynı sorunu verince dediğiniz gibi "Usta"ya götürdüm. Kıyıda köşede kalmış mahalle bilgisayarcısından bahsetmiyorum, kurumal bi' bilgi işlem firmasına götürdüm. Floresanlarını led ile değiştirmesini ve bir de besleme kartına bakmasını rica ettim. Led ile değişimi yapmış ama besleme kartına bakmamış bu yüzden sorun devam ediyordu. Tekrar götürdüm ve garanti (tamirden sonra garanti veriyorlar hani kurumsal falan ya) kapsamında taktıkları ledde sorun gördüklerini ve değiştirdiklerini söylediler. Test ettik şu anda bir sorunu yok dediler. Neyse dedim o kadar usta çalışıyor onlardan iyi mi bileceğim demek ki besleme kartında sorun yok diye düşündüm. Bugün monitörü aldıktan sonra tekrar kullanmayı denedim 1 saat sonra tekrar aynı sorun olmaya başladı. Ustaya git dediniz, bir sürü usta çalıştıran kocaman bir bilgi işlem ofisine gittim ve adamlara sorunu söylememe rağmen hâlâ tamir edemediler. Şu anda led değişimi için 250 TL verdim, başka para vermedim. Evimle arası 3 km, gidip gelmesi 6 km yapıyor. 4 kere gidip geldim ve 1-2 haftadır bu monitörle uğraşıyorum. Artık namus meselesi gibi bir şey oldu bu ya bu monitör tamir olacak ya da olacak, mükemmelliyetçi bir insan olarak kibrime yediremiyorum. En sonunda AliExpress'den 400-500 liraya bi' tamir kiti almayı düşünüyorum, lehim makinesi falan da dahil bir set böyle. Kendi başıma söke taka, internetten bakarak tamir edeceğim. Manyak mısın o paraya yeni monitör alırdın diyebilirsin. Ancak ben bu monitörü tamir ettirmeye 1-2 haftamı verdikten sonra bu işi bitirmeden bırakmayacağım. Kimseyi ve hiçbir ustalığı küçümseme diyordunuz. O yüzden bu mesajı yazdım. Bir daha da monitör için ustaya gider miyim? Siz olsanız gider misiniz? Şu olaydan sonra sanmıyorum.

Benim tv de benzer sorun vardı,arkasını açıp elektrik süpürgesiyle bir güzel temizledim,sorun ortadan kalktı.
Bu tarzda arasıra olan arızaları bulması oldukca zor.Eski bir cihaz oldugunu düşündügümüzde aklımıza ilk gelen cevap kondansatörlerin deger kaybetmiş olma olasılıgı geliyor.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri