Monitör besleme kartı arızası yardımcı olabilir misiniz?

Merhabalar ASUS VW193D-B modeli monitörüm vardı mikroskop'da kullandığım monitör şuan görüntü vermiyor.
söktüm büyük 400v kondansatörde akma ve biraz şişme vardı kondansatörü değiştirdim birkaç soğuk lehim gördüm düzelttim.
220v bağlayıp baktığımda 12v yazan yere 14.6V geliyor, aynı volt florasanlara da gidiyor.
5v kanalı 5.30v stabil çalışıyor.

garip olan şey trafo sesi tık tık tık tık tık şeklinde devam ediyor..
trafo ya bağlı 2 adt 50v 10uF kondansatörü de değiştirdim belkide parazit yapıyordur değer kaybetmiştir diye ama düzelen birşey olmadı.
tl817 optokuplorü de değiştirdim, yine aynı.

kartın resmini yükledim yardımcı olur musunuz ne olabilir nereye bakalım..

WhatsApp Image 2022-08-03 at 15.00.29.jpeg

WhatsApp Image 2022-08-03 at 15.00.59.jpeg

Elinizde esr metre varsa çıkış kapasitorlerini olcermisiniz?

Cik cik arızası cikistan geri feedback sorunudur. Cihaz kendini açıp kapatıyor çıkış voltajini oluşturmasını için.

Elinizde esr metre varsa çıkış kapasitorlerini olcermisiniz?

Cik cik arızası cikistan geri feedback sorunudur. Cihaz kendini açıp kapatıyor çıkış voltajini oluşturmasını için.
cevap için teşekkürler.

yalnız çıkış kapasitörlerini ölçmedim ama çıkıştaki kablonun baglantı yerinde yazan voltajlara baktım 5v yazanda: 5.30volt, 12v yazanda 14.6volt ölçtüm.

esr metrem yok ama uni-t pro serisi multimetre ile kondansatör ölçtüm söktüğüm 50v 10uF olanlar saglam 11uF değer gösteriyorlar. optokuplorde sağlam görünüyor.

Osiloskop var onunla yapabilecegi bişey var mı?

Hocam bunlar diyot mu? Yanmış görünüyorlar. Voltajın biraz yüksek olması yük altında voltaj düşeceği için biraz yüksek ayarlamış olabilirler eğer işaretlediğim kısımlar sağlam ise güç girişinden parçaları test etmenizi öneririm. Bozuk ise değişip diyotlara gelen enerjiyi takip edin.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-08-03 at 15.00.29.jpeg
    WhatsApp Image 2022-08-03 at 15.00.29.jpeg
    270 KB · Görüntüleme: 33
Hocam bunlar diyot mu? Yanmış görünüyorlar. Voltajın biraz yüksek olması yük altında voltaj düşeceği için biraz yüksek ayarlamış olabilirler eğer işaretlediğim kısımlar sağlam ise güç girişinden parçaları test etmenizi öneririm. Bozuk ise değişip diyotlara gelen enerjiyi takip edin.
merhaba birisi sigorta görevi görüyor. digeri diyot ikiside sağlam hocam.

Bu cik cik sesi ana smps trafosundan mi yoksa backlight inverter trafolarindan mi geliyor ayırabilir misiniz?

Dediğinize göre dc voltajlar cikiyor. Dc voltajdaki çıkışların dengesiz olması genelde kapasitorlerden dolayı olur.

Ayni zamanda voltaj çıkarıp cik cik oten guc kaynagi görmedim.

Bu cik cik sesi ana smps trafosundan mi yoksa backlight inverter trafolarindan mi geliyor ayırabilir misiniz?

Dediğinize göre dc voltajlar cikiyor. Dc voltajdaki çıkışların dengesiz olması genelde kapasitorlerden dolayı olur.

Ayni zamanda voltaj çıkarıp cik cik oten guc kaynagi görmedim.
ana trafo ötüyor bende ilk defa böyle birşey görüyorum. trafo zamanlamayı karıştırıyor diye düşünüp 50v 10uF lik kondansatörü değiştirdim ama yine düzelen birşey olmadı.

12 volt 14.6 volt yani yüksek. Cihaz yüksek voltaj feedback den algılayıp çıkışı kesiyor. Çıkış düşünce yine açıyor. Bu süreç böyle döngüye girip cik cik diye ötüyor. Elektronikciler bu olaya başka bir tabir diyordu ama ben unuttum.

Çıkışı okumasinda sorun var gibi. Optokuplor, oncesinde varsa çıkışta tl431 veya gerilim bolucu ile opto dan geri pwm entegresi önüne kadarki elemanlar kontrol edilmeli.

Yine çıkış kapasitorleri pwm ic etrafındaki kapasitorler kontrol edilmeli. Entegre görev yapıyor gibi ama yinede belli olmaz. Entegre de sorunlu olabilir.

Kolay gelsin.

12 volt 14.6 volt yani yüksek. Cihaz yüksek voltaj feedback den algılayıp çıkışı kesiyor. Çıkış düşünce yine açıyor. Bu süreç böyle döngüye girip cik cik diye ötüyor. Elektronikciler bu olaya başka bir tabir diyordu ama ben unuttum.

Çıkışı okumasinda sorun var gibi. Optokuplor, oncesinde varsa çıkışta tl431 veya gerilim bolucu ile opto dan geri pwm entegresi önüne kadarki elemanlar kontrol edilmeli.

Yine çıkış kapasitorleri pwm ic etrafındaki kapasitorler kontrol edilmeli. Entegre görev yapıyor gibi ama yinede belli olmaz. Entegre de sorunlu olabilir.

Kolay gelsin.
yolu takip ettim direk entegreden 14v çıkıyor. entegreden çıkan voltajı ayarlayan bir direnç vs vardır diye düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri