Moduler Hücrelede Gerilim Trafosu Sigortası

Doğrudur kullanmışsınızdır ve kullanılıyorda lakin uygunluğu tartışılır.

Uygunsuzluk sadece gerilim trafosunun sigortasız olması değil mi ? bu da tarşılır zaten başka bişey var mı kii ??

Kesicili ve gerilim trafolu hücrelerde OG sigortası kullanılmaz . Sebebi ise kesici ile korumanın yapılıyor olmasıdır. Bu tip hücreler genellikle senkron kontrolünün yapılmasının gerekli olduğu yerlerde kullanılır. (senkron kontrolünün yapılabilmesi için hat ve bara gerilimlerinin bilinmesi gerekir.) Ayrıca senkron kontrolünün yapıldığı yerlerde gerilim trafoları OG sigortalarıyla korunuyor ise sigortaların durumunun izlenmesi gerekir . Atık sigortalar hatalı kapamaya yol açabileceğinden çok ciddi sorunlara sebep olabilir.

Sonuç olarak zaten kesiciyle korunan bir sisteme ,kesici kadar iyi koruma yapamıyacak ileride bazı sıkıntılar yaratacak ilaveler yapmak çokta anlamlı değil.

Kolay gelsin..........

Kesicili ve gerilim trafolu hücrelerde OG sigortası kullanılmaz . Sebebi ise kesici ile korumanın yapılıyor olmasıdır. Bu tip hücreler genellikle senkron kontrolünün yapılmasının gerekli olduğu yerlerde kullanılır. (senkron kontrolünün yapılabilmesi için hat ve bara gerilimlerinin bilinmesi gerekir.) Ayrıca senkron kontrolünün yapıldığı yerlerde gerilim trafoları OG sigortalarıyla korunuyor ise sigortaların durumunun izlenmesi gerekir . Atık sigortalar hatalı kapamaya yol açabileceğinden çok ciddi sorunlara sebep olabilir.

Sonuç olarak zaten kesiciyle korunan bir sisteme ,kesici kadar iyi koruma yapamıyacak ileride bazı sıkıntılar yaratacak ilaveler yapmak çokta anlamlı değil.

Kolay gelsin..........

O.G. sigorta neden atar? Gerilim trafosundaki problemden.Pekala hasarlı gerilim trafosu kesiciyi açmada-kapamada sorun yaratmayacakta bu nedenle açan sigorta mı problem olacak? Bu nasıl bir mantıkdır?
İzleme konusunda hem fikiriz. Önemli noktalarda Sekonder koruma sistemi uzaktan izlenmelidir.

Senkron kontrol değil sekonder koruma demek istediniz herhalde.

Merhaba konu oldukça uzadı, temelde Sn. testcimurat'ın teorisine katılmıyorum bence olabiliyorsa gerilim trafosu kullanılmalıdır. Bilmediğim konu Ulusoy'un bu hücreyi yapabiliyor olmasıydı. Şimdi öğrenmiş oldum arkadaşlar yapmışlar.
Benim üzerinde durmaya çalıştığım konu biraz daha başka. Dağıtımda iki kavram var; 1 - Primer istasyonlar, 2- Sekonder istasyonlar.
Primer istasyonlardan kasıt enerjinin üretildiği noktalar, sekonderden kasıt enerjinin son kullanıcıya ulaştığı istasyonlar.
Malumunuz ikisi arasında oldukça fazla fark var.
Sekonder istasyonda ki sıkıntı lokaldir ve sadece o işletmeyi ilgilendirir.
Primer istasyonda ki sıkıntı tüm dağıtım sistemini etkiler.
Dolayısıyla ikisinde ki işletme sürekliliği farklı olmak zorundadır. Konuyu açan Sn. akarelk sözkonusu kesicili hücreyi, generatörü baraya bağlamak için kullanıyor. Yani üretim kaynağını. Bu hücrede ki bir sorun durumunda hem üretici yani Hes'in sahibi enerji satamayacak, üstüne sözleşmesi gereği ceza yiyecek, hemde ana Şebeke bu yüzden sıkıntı yaşayacak, dizel gruplar kullanılmak zorunda kalınacak.
Dolayısıyla burda işletme sürekliliği çok daha yüksek, yedeklenebilen, daha yüksek koruma donanımına sahip olabilen, çekmeceli, metal-clad hücreler kullanmak bence zorunludur.
Ancak malesef hala insanlar yatırım maliyetini birazcık azaltabilmek için Sn. akarelk'in müşterisinin istediği gibi ucuz hücreler istiyor. Ve ilgili kurumlar da bunu kabul ediyor. Konumuz olan hücreler(Schneider SM6-36 DM1-A) metal enclosed tabir edilen seridendir ve bu tür yerler için tasarlanmamıştır.

Sn muratdeli bu türdeki primer istasyonlarda metal clad kullanmak doğru bir tercih olacak ama her yerde metal enclosed kullanıyoruz. metal clad için tavsiye edebileceğin bir marka seri model var mı ??

Sn muratdeli bu türdeki primer istasyonlarda metal clad kullanmak doğru bir tercih olacak ama her yerde metal enclosed kullanıyoruz. metal clad için tavsiye edebileceğin bir marka seri model var mı ??

Hep reklam yapmış gibi oluyorum ama benim iyi tanıdığım hücreler Schneider F400 Xe serisi. Xe serisi Türkiye'de üretiliyor. Öte yandan Siemens ve benzerlerinin de çözümleri var ancak detay bilmiyorum. Avrupalı üreticilerin yanında mesela Ulusoy'da metal-clad üretiyor. UMC serisi. Lakin kritik konularda yerli üreticilerin gerekli kriterlere sahip olup olmadığından çok emin değilim, belki çok iyilerdir fakat emin olmak gerekir.

Öncelikle bazı konulara açıklık getirelim. Sigorta ile gerilim trafosu korunmaz . Gerilim tarafosunun önündeki sigortanın amacı tarafoda meydana gelen bir aksaklığın sistemin gerisine sirayet etmesini engellemektir. Gerilim trafosunun sigortası atmışsa o trafo çoktan tahrip olmuştor. Diger mesele sigortalar koruma yaptıkları kadar kendileride arıza kaynağıdır. Sigortalı koruma yapan sistemlerin hepsi eninde sonunda sigorta hatası sebebiyle tahrip olurlar. (Sigortanın aşırı ısınması yada porselen kısmının patlaması sonucu.) Elbette arzu eden kullanıcılar. Kesicili korumayla birlikte sigortalı korumada yaptırabilir.

Benim kişisel tecrübelerim kesiciyle korunan bir sistemin ardına sigorta takma diyor.

Bu arada hat gerilimi ölçme sebebi çogunlukla senkron kontrolü içindir demiştim. Arkadaşımız sekonder koruma olarak düzeltmiş.

Bahsettiğim senkron kontrolüdür. Sekonder koruma değil.

Kolay gelsin.........

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,229
Kullanıcılar
450,019
Son üye
ivanko_100

Yeni konular

Geri