Modifiye ampli test ve tasarım prosedürleri.

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
Forumumuz içerisinde yapılmakta olan full modifiye ampliler için test, ölçüm ve montaj prosedürleri bu konumuz içerisinde işlenecektir.
Montaj ön aşamalarını tamamlayan arkadaşlar, bu konu içerisine ilgili devrelerin resimlerini ekleyerek nasıl ölçüm ve test yapılacağını benim yönergelerimle adım adım uygulayacaklardır.
İlk olarak @sasen1 in amplisi için giriş devrelerinin ölçüm ve testlerini yapacağız.
Sasenin tasarımında yapmış olduğumuz INPUT kartı daha önce yapmış olduğumuz PC bazlı osiloskop ön devresi ile aynıdır.
Bu sebeple bu kartın beslemesini sağladıktan sonra bir PC ye bağlantı yapılarak gerekli ölçümler yapılacaktır.

@Mr_YAMYAM hocam bilgilendirici paylaşıma açık çok güzel bir konu açmışsınız. Bu konuda yapay zekanın verdiği bilgileride konuya eklemek istedim.

Modifiye ampli test ve tasarım prosedürleri, amplifikatörlerin performansını ve özelliklerini test etmek ve tasarlamak için kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler genellikle ölçümler yaparak amplifikatörlerin güç, güç verimliliği, gürültü düzeyi, tepki süresi, frekans tepkisi ve diğer özelliklerini değerlendirir. Ayrıca, amplifikatörlerin tasarımı da modifiye edilerek daha iyi performans ve özellikler elde etmeyi amaçlar. Modifiye ampli test ve tasarım prosedürleri için aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

1. Amplifikatör tasarımının belirlenmesi: Bu adımda, amplifikatörün hangi özelliklerine sahip olması gerektiği ve hangi girdi ve çıktı sinyallerine ihtiyaç duyulacağı belirlenir.
  2. Ölçümlerin yapılması: Amplifikatörün performansını ve özelliklerini ölçmek için gerekli olan cihazlar ve yöntemler seçilir. Örneğin, güç ölçümü için bir wattmetre, güç verimliliği için bir termistör ve gürültü düzeyi için bir gürültü metre gibi cihazlar kullanılabilir.
  3. Amplifikatörün modifiye edilmesi: Eğer amplifikatörün tasarımı modifiye edilecekse, bu adımda yapılır. Örneğin, amplifikatörün güç verimliliğini arttırmak için daha efektif bir soğutma sistemi tasarımı veya gürültü düzeyini azaltmak için daha kaliteli parçalar kullanılabilir.
  4. Ölçümlerin tekrarlanması: Amplifikatörün modifiye edildikten sonra, ölçümler tekrarlanır ve değişikliklerin etkisi incelenir. Bu adım, amplifikatörün tasarımının iyileştirilmesine yönelik bir iteratif süreçtir ve genellikle birkaç kez tekrarlanır.
  5. Sonuçların değerlendirilmesi: Amplifikatörün modifiye edilmesinin sonuçları değerlendirilir ve amplifikatörün tasarımı iyileştirilerek daha iyi performans ve özellikler elde etmeyi amaçlayan bir iteratif süreç olması nedeniyle, ölçümler tekrarlanarak ve amplifikatörün tasarımı modifiye edilerek bu süreç devam ettirilebilir.

• Ölçüm cihazlarının doğrulanması: Ölçüm cihazlarının doğruluğunun test edilmesi, doğru ölçümler alınmasını sağlar. Bu, ampli test ve tasarım prosedürlerinde öncelikli adımdır.
    • Ölçümlerin yapılacağı frekans aralığının belirlenmesi: Amplifikatörün test edileceği frekans aralığının belirlenmesi, ölçümlerin doğruluğunu etkileyebilecek bir faktördür. Ölçümler, amplifikatörün performansını en iyi şekilde göstermek için mümkün olduğunca geniş bir frekans aralığında yapılmalıdır.
    • Sinyal kaynağının ayarlanması: Amplifikatörü test etmek için kullanılacak sinyal kaynağının frekansı, amplitüdü ve düzeneği ayarlanmalıdır. Bu, doğru ölçümler alınmasını sağlar.
    • Amplifikatörün test edilmesi: Amplifikatör, sinyal kaynağından alınan giriş sinyali ile test edilmelidir. Bu, amplifikatörün performansının ölçülmesine yardımcı olur.
    • Amplifikatör tasarımı: Amplifikatörün tasarımı, test edilen amplifikatörün performansına göre yapılmalıdır. Bu, amplifikatörün tasarımının iyileştirilmesine yardımcı olur.
    • Amplifikatör tasarımının test edilmesi: Amplifikatör tasarımı, sinyal kaynağından alınan giriş sinyali ile test edilmelidir. Bu, amplifikatör tasarımının doğruluğunun kontrol edilmesine yardımcı olur.

Bilgi kaynağı Chat.GPT

Tam köteklik bir cevap👊🔨
Ancak konu ile ilgili olmadığın için sadece geçiştirebilirim.
Eğer ben ses teknisyeniyim elektronikçiyim diyen birisi olsaydı sadece köteklenmekle kalmaz başka şiddetler de uygulanabilirdi :D
Bir yükselteçin girişine uygulanacak sinyalin seviyesini ölçebilen bir alet bile bir dünya paradır.
Literatürde sadece voltmetre olarak adlandırılsa dahi bu gibi aletler bilindik voltmetre olmayıp, belli band genişliğine sahip ve çok düşük AC sinyal seviyelerini doğru olarak okuyabilen hassas ve pahalı aygıtlardır.
Sadece giriş sinyal seviyesinin hassas ve doğru ölçümü yeterli olmayıp, aynı zamanda bir yükselteçin çıkışındaki gürültü seviyesi dahil bozulma seviyelerinin de hassas olarak ölçülebilmesi gerekmektedir.
Aynı zamanda oldukça temiz ve seviyesi bilinen bir sinyal kaynağı da olmalıdır. Basit bir PC'nin basit ses kartı ile elde edilebilecek bir sinyalin temizliği, günümüzde çöpe atılmış bir CD oynatıcısının ses kalitesi kadar bile temiz olamaz.
Bu unsurları bir arada ölçebilen bir aygıta AUDIO ANALYZER adı veriliyor olup, bir ev kullanıcısının alıp kullanabileceği bir cihaz değildir.
https://testequipmentconnection.com/specs/Neutrik_A1.PDF

Bulabildiğin en ucuzu.
https://www.ebay.com/itm/265583778996
Tabii ki kullanılmış bu cihazın kalibrasyonlarının yapılıp yapılmadığı bilinmemektedir. Eğer calibrated değilse bu kadar ücreti daha ödemek gerekmektedir.
Konu içerisinde yapılmakta olan modifiye ampliler sadece birkaç adet devreyi bir araya getirerek bir cihaz yapımı değildir.
Daha önceki test ve deneyimlerimin amatör bir kullanıcıyı nasıl bir cihazı tekniğine uygun olarak yapabileceğidir.
Her kişide böyle pahalı bir cihaz olamayacağı için, böyle bir cihazı yıllarca kullanmış kişilerin tecrübeleri burada en büyük yol göstericidir.

Yamyam hocam yaptığımız ampli modifiyesinin INPUT devresinin testi için gerekli ön hazırlıkları tamamlamış bulunmaktayım.
Input devresi röleleri için gerekli 12V, LED&FAN devresi ile sağlanmış bulunmakta.Ayrıca 2X13,5V da L/N devresi için besleme devresinden gitmekte.

INPUT devresinin birinci konnektörlerine CD playeri bağladım.
Devrenin PC line konnektöründen de bilgisayarın PC line girişine kablo bağlantısını yaptım.

Bilgisayarda ADOBE AUDITION programını açtım.
SW devresinde FUNCTION 1.sw seçili ve 4.sw olan PC line konnektörününki basılı değil.

Bilgisayar ses kartı ayarlarından line giriş seviyesi yüzde 50 de ve yüzde yüz açıkken CD çalmadan ve çalarken görüntüledim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-01-11 at 16.44.58.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-11 at 16.44.58.jpeg
    98.2 KB · Görüntüleme: 19
  • WhatsApp Image 2023-01-11 at 16.45.03.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-11 at 16.45.03.jpeg
    86.1 KB · Görüntüleme: 22
  • Yüzde 50 seviye  boşta.jpeg
    Yüzde 50 seviye boşta.jpeg
    232.1 KB · Görüntüleme: 20
  • Yüzde 50 seviye CD çalarken.jpeg
    Yüzde 50 seviye CD çalarken.jpeg
    225.4 KB · Görüntüleme: 19
  • Yüzde 100 seviye  boşta.jpeg
    Yüzde 100 seviye boşta.jpeg
    222.9 KB · Görüntüleme: 21
  • Yüzde 100 seviye CD çalarken.jpeg
    Yüzde 100 seviye CD çalarken.jpeg
    207.7 KB · Görüntüleme: 18
GOOD (Güzeel)
Şimdi şu doğrulamayı yap.
Aynı eseri CD ile senin LM li amplide çal. LM li amplinin PPM i ile seviyeyi ölç.
Eğer CD çalarken PPM seviyesi 0db yi gösteriyor veya aşıyorsa başka bir eser çal.
-3db gibi gösteriyorsa, aynı eseri tekrar CD de çal ve ampliye bağla.
Seviye ayarları ile oynayarak adobe PPM de de -3db ler civarında olacak şekilde ayarla.
Böylece giriş seviyemiz hata payı olsa da doğrulanmış olacaktır.
Bu işlemleri seviyesi bilinen bir ton frekansı ile yapmak daha sağlıklı olacaktır.
Ama ton işine ön gürültü ölçümlerinden sonra gireceğiz.
Seviye doğrulamasından sonra FUNCTION girişlerinin birisine 50 şer ohmluk jakları diğerine ise 10 k ohmluk jakları bağla.
CD yi pause moduna al ve gürültüyü ölç.
50 ohm jakları bağladığın functionu seçerek gürültüye bak.
10k lık jakların bağlı olduğu girişi seçerek gürültüyü ölç.
DİKKAT:
Bu kıyaslama ölçümünde her bir ölçüm esnasında hiçbir ayarla oynanmamalıdır.
Önemli olan girişler arasındaki gürültü faktörünün değişimleri kıyaslanacaktır.
Örneğin...
10k giriş gürültü ölçümü -70 civarı olsun.
50 ohm giriş gürültüsü -73 olsun.
CD boşta gürültüsü de bu civarlarda ise herşey normaldir.

1-CD Player ile LM1875 amplide -3dB seiyesinde bir parçayı buldum.
2-Ampliye CD playerı bağladım ve ADOBE de PC line seviyesini -3dB olarak ayarladım.
3-CD playerı pause aldım.

50R ve 10K jakları baştan takmıştım.
1. SW CD PLAYER
2. SW 50R
3. SW 10K

ÖLÇÜMLER:
Önce cd player pause de,sonra 50R sonra 10K sonra tekrar cd player da

Ayrıca 2. ve 3. function konnektörlerinin çalışıp çalışmadığından emin olmak için 2,ve 3. konnektörlere CD playerı bağlayıp aynı müziği ( -3dB) çalıp test ettim.Hepsinde aynı seviyede çalıyor.

Ekli dosyalar

• Tekrar CD PAUSE.jpeg
    Tekrar CD PAUSE.jpeg
    228.4 KB · Görüntüleme: 13
  • 10K 3.SW.jpeg
    10K 3.SW.jpeg
    189.8 KB · Görüntüleme: 12
  • 50R 2. SW.jpeg
    50R 2. SW.jpeg
    223.8 KB · Görüntüleme: 10
  • CD PAUSE.jpeg
    CD PAUSE.jpeg
    207 KB · Görüntüleme: 10
  • 50R ve10K JAK.jpeg
    50R ve10K JAK.jpeg
    89.5 KB · Görüntüleme: 9
  • CD PAUSE.jpeg
    CD PAUSE.jpeg
    69.3 KB · Görüntüleme: 10
  • -3dB line giriş seviye ayarı.jpeg
    -3dB line giriş seviye ayarı.jpeg
    139.6 KB · Görüntüleme: 14
  • -3dB PPM.jpeg
    -3dB PPM.jpeg
    66.7 KB · Görüntüleme: 8
Şimdi 50 ohm jakları çıkart ve giriş boşta iken bu girişin gürültüsünü ölç.
Bu ölçümde SHIELD'i söküp takarak ölçüm yapılabilirse SHIELD faktörü de test edilmiş olur.
Ancak adobe spectrumu 20Hz leri bile gösterecek şekilde ayarlamalısın.

NOT:
Bu ölçümler ile PC osilaskop ölçümleri kıyaslanabiliyorsa aynı olduğu halde iki devrenin karakteristiği de kıyaslanabilecektir.

SHIELD ile ve SHIELD olmadan ölçtüm .Bir fark göremedim.
ADOBE PPM i -96dB gösterecek şekilde ayarladım.Monitor record level göstergesi.3 SW e ayrı ayrı bastığımda önce -45dB ye çıkıp hemen -75dB ye düşüyor.3 SW de aynı -75db de duruyor

Ekli dosyalar

• P_20230111_202725.jpg
    P_20230111_202725.jpg
    133.9 KB · Görüntüleme: 10
  • P_20230111_202743.jpg
    P_20230111_202743.jpg
    230.6 KB · Görüntüleme: 8
  • P_20230111_203003.jpg
    P_20230111_203003.jpg
    201.8 KB · Görüntüleme: 11
  • P_20230111_203055.jpg
    P_20230111_203055.jpg
    232 KB · Görüntüleme: 9
  • P_20230111_205630.jpg
    P_20230111_205630.jpg
    213 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
INPUT board ölçümleri tamamlanmıştır.
Şimdi yapılacaklar.
1) İnput board çıkışlarından bir kablo ile ton kontrole girilir.
2) ton kontrol çıkışı ilgili kablo ile özel rölelerin ilkinin girişine irtibatlanır.
3) Bu rölenin çıkışındaki RCA lar doğrudan ölçüm PC sinin line in'ine bağlanır.
(PC monitör çıkış kablosu çıkartılıp röle 1 çıkışına bağlanır.) Bu PC'nin ses çıkışı (line out) istenirse bir ampliye bağlanabilir. Böylece hem ölçüm hem de dinleme yapılabilir.

Ton kontrolün beslemesi verilerek, CD ile bir eser çalınarak bu müziği hem PC de izlenmeli hem de isteniyorsa bir ampli ile dinlenmelidir.
4) müzik dinlerken ton kontrolleri minumum ile max arası değiştirerek müzikteki ton farkı ampliden duyulur. Aynı zamanda PC de adobe spectrumda ton farkları görülebilmelidir.
5) Herşey normal ise CD pause yapılır ve çıkış gürültü seviyesi ölçülür.
Çıkış gürültü seviyesi bass ve tiz ayarları max ve minumumda iken de yapılmalıdır.
İzlenen sinyal seviyeleri iki kanalda da eşit ise aynı zamanda gürültü seviyesinde aşırı artış görülmüyorsa ton kontrol ölçümleri tamamdır.

ÖZEL NOT:
Ton kontrol testinde müzik dinlerken eğer TECHNICS ampli kullanılırsa, bir ara CD çıkışları direk technics ampliye bağlanarak bizim ton kontrol ile technicsin kendi ton kontrol farklarını kulaklarımızla algılamaya çalışabiliriz.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri