Modem tetikleme

oonurr

Uzman Üye
Selamlar; yerleşim yerinden uzak bağ evinde güvenlik kameraları 3g destekli modem ile internet üzerinden izleme yapılıyor. Sorun şu elektrikler kesilip tekrar geldiğinde modem tekrar açılmıyor birinin gidip modemin on-of butonuna basması gerekiyor. Bu sorunu basit bir tetikleme devresiyle nasıl çözebilirim. Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

Cep ya da sabit telefonla aç kapa yapılan kontrol devreleri ile veya mesafe yeterli ise rf alıcı verici devrelerlevyapabilirsiniz. Hazırları da var elektronik bilginiz varsa kendiniz de yapabilirsiniz.

Modemin marka modeli nedir. Düğmeden açılan bir modemse elektrik kesintisinde kapanıp açılacaktır. Yoksa dokunmatik düğmeli mi? Ya da içinde elektrik kesintisinde nasıl davranacağının (bilgisayar bios'larında olduğu gibi) bir ayarı vardır. Bunların haricinde ayrı bir ups veya akü ile beslenerek kesintiden etkilenmemesi sağlanabilir. Akü tercihinde bir adet şarj devresi ya da kartı temin etmek gerekiyor.

Modemin ON-OFF anahtarı basıldığında bir yerleri kısa devre ediyor. Bir devreyi tamamlıyor.
Bu bir Transistör veya daha iyisi bir opto ile rahatlıkla yapılır.
Gereken elektrik geldiğinde bir kaç sn sürecek bir puls üretmek.
Bu da 555 veya bir XOR kapısı vb ile sağlanabilir.
Mesela XOR için giriş bacaklarından biri direkt, diğer bacak 100-500K + 1-10Uf kapasitör ile 5V a bağlanırsa olur. XOR un çıkışı ise, butona paralel optoya.
Gereken modemin içinden bir yerlerden 5V bulmak ve anahtara paralel bir opto bağlamak.

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Modem zte mf612 modem üzerinde tek basçek buton var yani elektrik kesilip tekrar geldiğinde tetiklenmesi lazım. Modem ayarlarında ilgili ayar göremedim.usp veya akü üzerinden besleme aklımda fakat daha basit yollu çözmek istiyorum.
Modemin ON-OFF anahtarı basıldığında bir yerleri kısa devre ediyor. Bir devreyi tamamlıyor.
Bu bir Transistör veya daha iyisi bir opto ile rahatlıkla yapılır.
Gereken elektrik geldiğinde bir kaç sn sürecek bir puls üretmek.
Bu da 555 veya bir XOR kapısı vb ile sağlanabilir.
Mesela XOR için giriş bacaklarından biri direkt, diğer bacak 100-500K + 1-10Uf kapasitör ile 5V a bağlanırsa olur. XOR un çıkışı ise, butona paralel optoya.
Gereken modemin içinden bir yerlerden 5V bulmak ve anahtara paralel bir opto bağlamak.
Buton uçlarından uç alıp kısa süreli kısa devre yaptırmamız lazım. 555 li hazır devreler var vakat onlar ayarlanan süre sonunda sürekli çıkış veriyor. Dediğiniz gibi plus vermesi lazım.

Bu devre ile yapılabilir. Yalnız düğmeye basıp bırakacak bir step motor gibi bir mekanizma yapmak lazım.

555 entegresi ve röle kullanarak devre hazırlamıştım. Modeme monte edecekken biraz kurcaladım. Buton uçlarında 3.3 v olduğunu gördüm 3.3 v tu sıfıra çekince modem tetikleniyordu. Ben de buton uçlarına paralel kondansatör lehimledim ve sonuç başarılı oldu. Yaptığım devre ve harcadığım zman birden buhar oldu .) Aynı sorunu yaşayan veya yaşayacak olanlarlar için kaynak olması sebebiyle yazıyorum. İyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

• IMG_20210116_160555.jpg
    IMG_20210116_160555.jpg
    126.9 KB · Görüntüleme: 230
teşekkürler,

Bende tetikleme işlemi gerekmiyor, powebank butona basmadan elektrik git/gel durumunda 1 saniye kesiyor tekrar enerji veriyor. Bu 1 saniyelik enerjiyi nasıl sağlayabiliriz, yani modemdeki enerji hiç kesilmesin istiyorum. USB uçlarına böyle bir kondansatör bağlasak o 1 saniyelik kayıp voltajı takviye etmiş olur muyuz ?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri