Modbus RTU İle Modbus ASCII Karşılaştırılması.

gulvediken

Üye
Selam arkadaşlar Modbus Ascii ile Modbus RTU arasındaki fark nedir ? Ve bunların çalışma mantığı/prensibi nedir ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
MODBUS RTU'da transfer edilen bilginin boyu daha azdir ama transfer edilen bilgi okunakli degildir, ne gidip geldigini anlamak icin bazi islemler yapmak gerekir.

MODBUS ASCII'de transfer edilen bilgiyi herhangi bir cevrim yapmadan okuyabilirsiniz.

Test ortamlarinda hatalarin hizli yakalanabilmesi icin ASCII cok uygundur. Yogun veri trafigi olan yerlerde ve tasarruf edilecek her bit cok onemli ise RTU cok uygundur.

Veri transfer hizi ve miktari kritik degilse ASCII kullanmak daha pratiktir.

Teşekkürler emrah bey,
Eğer cevap verirseniz birşey daha sormak istiyorum. Ben önceden acsii ile küçük bir uygulama geliştirmiştim. Çalışma prensibi olarak rtu ile aynımıdır. Yani cihaza gönderilecek olan datanın formatı (çerçevesi) rtu da nasıldır ? Ascii ile farklı olan kısım nedir ?
Tekrar teşekkür ediyorum.

Evet formati farkli. Bununla ilgili dökümanlar Internette birçok yerde var.

Biraz araştırayım, eğer içinde çıkamazsam yardım isterim.

Ascii'de bir sayı göderimi şu şekilde olur: Gönderilecek Sayı "12345" olsun 49 50 51 53 54
"49" 1 sayısının ascii değeridir(Decimal olarak).
Rtu'da ise 12345/256 = 1 byte'dır
12345 - (1 byte * 256) = 2 byte'dır.
Gördüğünüz gibi Ascii'de 5 byte olarak gönderdiğiniz sayı Rtu'da iki byte olarak gönderildi.

Modbus ASCII, bilgisayarın ethernet portundan çıkan sinyallerdir.

MODBUS RTU ise, RTU ve PLC'lerin algılayabildiği modbus sinyalleridir.Seri port üzerinden algılanır.

Ethernet - Seri port çeviricilerle, MODBUS ASCII sinyalleri MODBUS RTU sinyallerine çevrilerek RTU'ların anlayacağı biçime getirilir.

İyi çalışmalar.

******** adresini ziyaret ediniz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba arkadaşlar,
Benimde modbus la ilgili bir sorunum var. Bir plc ye, bir enerji analizörünün bilgilerini aktarmak istiyorum.
Elimde adres listesi var analizörün ancak, adreslerde örneğin L1 voltajı için 2h, frakans için 48h, power bilgileri içinde
1Ah, 1Ch, 1Eh gibi harfli karışık bilgiler yazıyor.
Normalde daha önce uyguladığım bu adresler sadece rakam olsa mesela L1 voltajı 2h olan adresi için 40002 yazmam yeterli olacaktır.
Kaldıki yazdım da, ama haberleşmiyor, bilgi alamıyorum. Bu harf rama ilişkisini nasıl çözebilirim acaba?
Yardımcı olabilirmisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri