Mitsubishi klimadan anlayam bir uzmandan yardim lazim lutfeni

merhabalar ustam bu cihazlardaki bilginiz suphesiz prefesyonel seviyedi sorumunda cevabini biliceginizi umid ediyorum ve siI uzulerel rahatsiz ediyorum benim 24 klimama cikma mitsubishi dia unite fan motoru buldum fakat bu motorun 5 kablosu var 2 acik pembe bir koyu pembe mavi ve beyaz eski motorumda sari kirmizi siyah gri eslemeyi nasil yapabilirim bir fikrini varmi acaba simdiden cok tesekkurederim saygilar sevgiler ustlarim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba Murat bey bir adet ölçü aleti bulun ,ohm ölçen bir ölçü aleti, birde yeni aldığınız fan motorunun kablolarını bir elinize alın ve tamamı çıkacak şekilde fotoğraflayın geri kalan kısmını ben size tarif edeceğim.

Tesekkurederim ustam hemen atiyorum resmi allah raziolsun
20200701_182144.jpg
15936171375523622317255830988417.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şimdi hocam fan motorunda bizim bulmamız gereken 3 adet uç var bunlar :

C ortak uç, S yardımcı sargı ucu, R ana sargı ucu

Ölçü aletini ohm konumuna getirip uc tespitinden başlayacağız. İstersen kohm kademesine al daha garanti olur belki değerler küçüktür. Tek tek not alarak yapacağız kalem ve kağıdımız hazır olacak. Kablo renklerinin verdiği değeri karşılarına yazacağız. 3 adet değer veren kablo çıkacaktır diğer ikisi değer vermeyecektir. Bu 3 kabloyu bulmak için

Şu şekilde ölçüm yapacağız:

Kırmızı-beyaz (probun birini kırmızıya, diğerini beyaza), kırmızı-mavi, kırmızı-kahve, kırmızı-turuncu tek tek hesine propları değdirerek değer vermeyen kabloları arkaya bantla.

Bu renklerde değer alamazsan , beyaz-mavi, beyaz-kahve, beyaz-turuncu dene. Yine değer alamazsan

Mavi-kahve, mavi-turuncu dene

Değer gösteren 3 kabloyu bulduğumuz zaman örneğin kırmızı beyaz ve mavi de değer gördün diyelim, diğer kabloları bantlayıp arka tarafa ayır kafa karıştırmasın. Şimdi bu 3 kablo arasında ölçüm yapacağız yine aynı ölçü kademesiyle yani kohm kademesinde ölçeceğiz

Kırmızı-beyaz ölçtün değer diyelim 0,40 çıktı

Kağıda kablo renklerini yaz. Kırmızı ve beyazı ölçtük boşta hangi kablo kaldı? Mavi, bu ölçtüğümüz değer mavinin değeri, karşısına yazıyoruz

Kırmızı

Beyaz

Mavi 0,40

Şimdi kırmızı-maviyi ölçelim diyelim 0,30 çıktı bu değerde boşta kalan yani beyazın değeri bunu da yazalım

Kırmızı

Beyaz 0,30

Mavi 0,40 (bunu önce bulmuştuk)

Şimdi beyaz ve maviyi ölçeceğiz, diyelim 0,70 çıktı. Bu değer de boşta kalan kırmızı kablonun değeri bunuda yazalım

Kırmızı 0,70

Beyaz 0,30 (önce bulmuştuk)

Mavi 0,40 (önce bulmuştuk)

Artık C,S,R uçlarını tayin edeceğiz.

En yüksek değer yani kırmızı kablomuz C ucumuz

Orta değer veren mavi kablomuz S ucumuz

En düşük değer veren kablomuz da R ucumuz.
Zaten bu iki düşük değerin toplamı en yüksek değeri vermesi gerekir yoksa fan motoru sargılarında sıkıntı var demektir. (Bu yöntem kopuk sargı yada arızalı fan motoru tespitinde ve yine klima kompresör uc bulma ve sargı arıza tespitinde kullanılabilir)

Kapasitör ve klemens bağlantılarına gelirsek

Eğer klimanızdaki kapasitör dual kapasitörse yani kapasitörde 3 adet bağlantı soketi varsa (C, HERM ve FAN yazan) bu modele bağlantıyı şu şekilde yapacağız.

C ortak ucunu, dış ünite klemensinde fan besleme ucuna bağlayacağız. Yüksek ihtimalle 4. Kablo yine kontrol etmek lazım.

S yardımcı sargı ucunu, dual kapasitörün C yazan 4 soketli kısmına takacağız.

R ana sargı ucunu, dual kapasitörün fan yazan soketine takacağız.

Eğer klimanız ayrık kapasitörlüyse (yani kompresör için ayrı kapasitör fan için ayrı kapasitör varsa) şu şekilde bağlantı yapacağız

C ortak ucu dış ünite klemensinden nötr e gireceğiz
S yardımcı sargı ucunu fan kapasitörünün bir kutbuna gireceğiz
R ana sargı ucunu fan kapasitörünün diğer kutbuna gireceğiz. Fan kapasitörünün bir ucuda zaten klemensten besleme alıyor olması lazım ona dokunmayın.
İnsallah sade, anlaşılır olmustur en basite indirgemeye çalıştım. Kolay gelsin yine takıldığınız bir yer olursa buradayız.

Allah razi olsun ustam eline diline saglik saygilar sevgiler takilirsak yine sana danisirim....

Cümlemizden hocam rica ederim ne demek bilgi paylaştıkça güzeldir ogrendiklerin seninle giderse kimseye bir faydan olmazsa bu hayat boş. Elinden gelen kardeslerimiz bu bilgilerden faydalanıp kendini gelistirirse ne mutlu bizlere...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri