Milisaniye olarak tetikleyip bırakma

adiga

Üye
aşağıda link bıraktığım devre butona basınca 1 saniye çıkış veriyor butondan elimizi çektiğimizde ise 1 saniye çıkış veriyor ve kapanıyor.
http://www.bilgiveuygulama.com/index.php?git=1767

bu devreyi şu şekilde düzenleyebilir miyiz;
butona basınca 140 milisaniye çıkış (high) verecek. daha sonra low olacak (low süresi de potansiyometre ile ayarlanabilir olacak 140 milisaniye ile 2 saniye arasında). butona basıldığı sürece 140 milisaniye çıkış verip sonrasında low olacak butona basıldığı sürece bu devam edecek. butondan elimizi çektiğimizde çıkış üretmeyecek. böyle bir şey 555 entegre ile mümkün mü?

araştırmalar;
555 Timer Calculator şeklinde google üzerinden arama yaptım aşağıdaki sitede hiçbir şekilde low süresini high süresinden fazla yapamadım.

aşağıda link bıraktığım devre butona basınca 1 saniye çıkış veriyor butondan elimizi çektiğimizde ise 1 saniye çıkış veriyor ve kapanıyor.
http://www.bilgiveuygulama.com/index.php?git=1767

bu devreyi şu şekilde düzenleyebilir miyiz;
butona basınca 140 milisaniye çıkış (high) verecek. daha sonra low olacak (low süresi de potansiyometre ile ayarlanabilir olacak 140 milisaniye ile 2 saniye arasında). butona basıldığı sürece 140 milisaniye çıkış verip sonrasında low olacak butona basıldığı sürece bu devam edecek. butondan elimizi çektiğimizde çıkış üretmeyecek. böyle bir şey 555 entegre ile mümkün mü?

araştırmalar;
555 Timer Calculator şeklinde google üzerinden arama yaptım aşağıdaki sitede hiçbir şekilde low süresini high süresinden fazla yapamadım.
İşler biraz karıştığında stabil bir devre elde etmek zaman alacağından ben basit bir denetleyici ile bu işi yapmak isterdim zira 10ms hassasiyetle çalışmak gerektiğinde ve buton arkları söndürmek ve esnek geliştirilebilir işler için ucuz bir denetleyici kullanmak iyi olabilir. Böyle durumlardan ötürü ; elinden çıkartmak istediği yaklaşık 20 adet pic16f628a entegresini 90-100 tl ye almıştım, onları böyle uygulamalarda kullanıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular

Geri