Mikrodalga fırın kaçak akım rolesini attırma problemi

xtarox10

Üye
Merhabalar öncelikle herkese,Vestel marka emektar bir Mikrodalga fırınım var.Bu fırında geçtiğimiz günlerde annem bir şey ısıtırken metal kap vasıtasıyla bu ısıtma işlemini gerçekleştirmiş akabinde de kaçak akım rolesi atmış.Kaçak akım rolesini aktif duruma tekrar getirip.Fırını fişe taktığımda fırın hiçbir şekilde çalışmıyordu,elektrik almıyor gibiydi.İçini açıp incelediğimde içersinde bulunan elektronik kart devresindeki cam sigortanın attığını gördüm ve yenisiyle değiştirdim.

Fişe taktım ilk bi çalıştı akabinde tekrar kaçak akım rolesi attı ve aynı senaryo içindeki cam sigorta yandı.Daha sonra kondansatörü test ettim sağlam mı diye,sağlam çıktı.Bende bi ucu kondansatöre bağlı diğer ucu magnetrona bağlı yaylı bir sigorta vardı onu ve topraklama olarak kullanılan güç diyodunu değiştiriyim dedim belki fayda eder diye fakat gene aynı senaryo ile karşılaştım.

Sizce problem nerede olabilir.Elektronik karttaki elemanları kontrol ettim fakat bir arızalı durum göremedim kartı komple değiştireceğim ama tekrar aynı sorunla karşılaşırsam param boşa gitsin istemiyorum.Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri