mikroc jumper motherboard

alfa89

Üye
Merhaba, aparatı 8 girişten 2 li seçilcek şekilde jumper a takınca ilgili girişler aynı tel hale geliyor.Bu jumperda mikroişlemciye bağlı,mikroişlemci bu işlemi anlıyor.Ve ona göre işlemler yapılıyor,örneğin 8 girişin her farklı 2 li seçiminde a değişkenimiz farklı bir değer alsın.Bana böyle bir örnek lazım nasıl yapabilirim bu işlemi ?Devre şeması (özellikle bağlantıları) ve pic kodu (mikroc de olursa iyi olur).Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler.

8 girişten 8 bitlik yani 256 farklı değer alabilirsin. Basit bir program, ccs c ile yapabilirim sanırım ancak mikroc bilmiyorum.

Ortaklaşa bir şeyler yapabiliriz elinizde ham şema varmı?

8 girişten 8 bitlik yani 256 farklı değer alabilirsin. Basit bir program, ccs c ile yapabilirim sanırım ancak mikroc bilmiyorum.
Merhaba,yani aslında devre şeması kısmı bile olsa yani pic e ne şekilde bağlanıcak ve mantık nasıl olucak,bunu anlatan bir örnek bile yeter aslında,internette nasıl aratmam gerektiğini bilmediğim için pek bir şeye rastlayamadım.Basit olarak şöyle düşünebiliriz.Bir tane değişkenim var,ve bu değişken jumperi taktığımız yere göre farklı değerler alacak.İyi akşamlar

Ortaklaşa bir şeyler yapabiliriz elinizde ham şema varmı?
Hocam elimde şema yok hazır,ben şema arıyorum birnevi zaten,birde pic tarafında mantığını anlamam lazım.Yani jumper ı taktığım durumlara göre pic in basit işlemler yapması lazım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hangi mikrodenetleyici kullanıyorsunuz?
Pic in portların tamammını giriş olarak belirleyip sorgulayıp ona göre deger atarsın örnek olarak

İf(input(pina0)
{
i=20;
}

Hangi mikrodenetleyici kullanıyorsunuz?
Pic in portların tamammını giriş olarak belirleyip sorgulayıp ona göre deger atarsın örnek olarak

İf(input(pina0)
{
i=20;
}
Merhaba,pic herhangi orta seviyeli birisi olabilir.Dediğiniz olayı direk yaparsam,her türlü koşul gerçek olur.Akımın jumperın takıldığı yerin üzerinden akıp pice bağlanması lazım ki,jumperın nereye takıldığını anlasın pin bana bu devre şeması lazım.

Tamam zaten size örnekledim kod da bu zaten basitce jumper baglı pinleri sorgulayıp hangi pinden degişkene deger verecekseniz yazın örnekteki i degişkeni gibi sorgulamayı çogaltıp veya başka bir fonksiyonlar da oluşturulabiilir swich case gibi

Tamam zaten size örnekledim kod da bu zaten basitce jumper baglı pinleri sorgulayıp hangi pinden degişkene deger verecekseniz yazın örnekteki i degişkeni gibi sorgulamayı çogaltıp veya başka bir fonksiyonlar da oluşturulabiilir swich case gibi
Aslında şöyle özetleyebilirim : mikroişlemci bir portunun,bir bacağının diğer bacağına bağlı olup olmadığını nasıl anlayabilir?yani şöyle if(PORTB.F3==PORTB.F4) yapısı ile kontrol edemeyiz.çünkü bağlı olsa da bu bacaklar olmasada bu döngünün içine girilcektir.Ama farklı akımlar akıtırsak jumperdan o zaman girişler farklı seviyede olur,bağlanırsada aynı seviyede olur.Ama bunun için ana devredeki akımın bir kısmını çekmeliyiz.İşte bu devre şeması lazım.herhangi bir ana devrenin çalışmasını etkilemeyecek şekilde.ya da akım akıtmadan anlamanın bir yolu varmı?Teşekkürler.

Keypad tarama, buton tarama, tuş takımı tarama
gibi konulara bakarsan fikir verir,
tam olarak ne yapmak istediğin anlaşılmıyor zaten.

Örnek:
https://elektrokod.wordpress.com/2014/05/14/4x4-keypad-tus-takimi-tasarimi/
Sadece sol baştaki sutunda butonlar var diye düşünebilirsin.

howkeymatricesworks_1277639564.gif

Keypad tarama, buton tarama, tuş takımı tarama
gibi konulara bakarsan fikir verir,
tam olarak ne yapmak istediğin anlaşılmıyor zaten.

Örnek:
https://elektrokod.wordpress.com/2014/05/14/4x4-keypad-tus-takimi-tasarimi/
Sadece sol baştaki sutunda butonlar var diye düşünebilirsin.

howkeymatricesworks_1277639564.gif
Merhaba cevap için teşekkürler öncelikle.konuya resim eklemiştim silinmiş.verdiğiniz örnekleri inceleyeceğim.ne yapmak istediğime gelince şu resimde sol tarafta j21 sütununa bakınız girişler görüyorsunuz.http://www.altaskitap.com/class/INNOVAEditor/assets/MDS_P2-I2C.jpg bir aparat oluyor,bu aparatın iki girişi var yine ufak birşey şu resimdeki siyah parça yani http://turkish.wire-to-boardconnect...ht-pin-header-connector-with-mini-jumper.html .bu girişlerden herhangi iki tanesine takınca o 2 giriş aynı tel haline geliyor.attığım linkteki resim üzerinden gidelim.atıyorum 1.satır,1.sütundaki girişle,1.satır 2.sütundaki girişlere takmışsam bu aparatı mikroişlemci bunu algılayıp önceden tanımladığım bir işlemi yapacak.Ama 3.satır 1.sütundaki girişle,3.satır 2.sütundaki girişlere takmışsam,yine mikroişlemci bunu algılayıp önceden tanımladığım başka bir işlemi yapıcak.Mesele buydu.Verdiğiniz örnekle biraz benzerlik görüyorum ve inceleyeceğim.

Bunun dışında şöyle bir soru sormak istiyorum,şu resim de http://ozgunelektronik.com.tr/image/cache/data/Urunler/PROGRAMLAYICI/PIC/PICDEKATEMEL-1024x1024.jpg devrenin en sağının ortasında konnektör tarzı birşeyler bir sütün boyunca sıralanmış.Bunların elektronik devrede kullanım amacı nedir?bunlarda jumperın dişi versiyonumu yoksa.Yani yine seçme işlemlerini yapabildiğimiz elemanlarmı,eğer öyle ise bunun mantığı nasıl oluyor,örnek varsa bakabilirim,ismini bilmediğim için nasıl aratmam gerektiğini bilmiyorum.Teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri