athenamsx

Üye
Arkadaşlar merhaba, 3.7volt girişi 12volt 1 amper çıkışa çevirmesi için MC34063 şeması arıyorum ama basit ve verimli bir şema bulamadım henüz. Daha önce bu entegreyi kullananlar ya da bilgisi olanlar yardımcı olursanız sevinirim. Çok kapsamlı değil 5-6 parçadan oluşsa yeter. Elektrik kesintisinde modemin enerjisi kesilmesin diye 18650 pilden gelen 3.7 volt elektriği 12 volt yapacak sadece. MC34063 1.5 ampere kadar çıkış veriyor diye biliyorum zor olmasa gerek? Bir de elektrik geldiği zaman otomatik olarak pili devre dışı bırakacak bir devre lazım. Minik bir UPS diyebiliriz özetle.
Lütfen alakasız ve "ne gerek var" gibi yorumlar olmasın. Maksat öğrenmek, öğretmek el yapımı işlerin keyfini tatmak ve eldeki elektronik parçaların boş durmasını engellemek. Şimdiden teşekkürler.

34063.png

3.5v-12v boost converter

Son düzenleme:
Schottky diyot olarak elimde 1n5819 var ve transistör olarak 2n3055 (Metal kılıf) kullansam olur mu? Yanıt için çok teşekkür ederim bu arada.

1 amper çıkış akımı için yeterli gelmez. fakat daha düşük akım için olur.

Peki sizi yormamak adına transistörlerin hangi özelliklerine bakmalıyım eşdeğer transistörleri ararken? Tek tek her şeyi sormayayım :)

fzt849 zaten olmuyormuş. kollektör güç harcaması yetersiz. yerine d44h11 kullanabilirsin.. mbrs360 yerine mbrs320 yada mbrs340 kullanabilirsin.

Şöyle izah edeyim: elimde bir sürü hurda ve eski elektronik modem, tv anakartları, ev telefonu kartları, alarm sistemi kartları, mp3 çalar kartları, pır sensör kartları, tonla smps güç kartları, dvd, vcd, uydu alıcısı kartları vs. Bilimum ürünün kartları mevcut. Fakat çoğunu aradım, taradım, deştim. Mbr ve fzt model parçalar yok. Daha spesifik yani bilindik, bulunması kolay modeller olurlarsa mutlaka bende vardır diye düşünüyorum. Bd139 olabilir, ss34 olabilir, d882 olabilir gibi gibi. (pek güçlü değiller ama bilindik olduğuna örnek diye yazdım) Transistör yerine mosfet kullanabilir miyim? (IRF630, K3569 ve BUZ80 mevcut)

diyotlar shotky ise belki olabilir. mosfet transistörler ve düşük akım , yüksek voltajlı transistörler olmaz.
bd139 12 volttta 350 ma e kadar çalışabilir.

Darlington bd139 işe yarar mı? Ya da farklı transistörde darlington? Bd243 6 amper yazıyor.

bd139 lardan 4 tane paralel yap beyzlerine 10 ar ohm seri direnç ekle.
darlington bd139 olmaz.
bd243 ile denedim netice vermedi.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri