Makine panolarında kullanılan trafolar hakkında

povulon

Üye
Merhaba
Bazı makine panolarında trafo görüyorum . Bu trafo ne işe yarar trafonun fotosunu ekte gönderdim

Ayrıca birde 24vdc güç kaynağı kullanılmış . Güç kaynağı varsa trafo neden kullanılır

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    544.5 KB · Görüntüleme: 63
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Trafo çıkışı bildiğin üzere AC'dir. Kumanda devresinde kullanılabilir, bir çok yerde kullanılabilir.
Güç kaynağı dediğin şeyin fotosunu koymamışsın onun da çıkışı DC'dir muhtemelen.

Kuru tip tek fazlı (220 vac'lik) besleme trafosudur.Daha düşük ac gerilim veya dc gerilimle çalışan soğutma fanı,sair cihazlar,vb. bu panoda varsa büyük ihtimal onları beslemek içindir.Güç kaynağına 24 volt dc'yi tam sağlamak için bu besleme trafoları kullanılmış da olabilir.Mesela 0-28 volt arası ac alınır,regüle devresiyle 24 volt dc. elde edilebilir,regülasyonda volt kaybı olur,daha fazla ac girmek gereklidir,böyle beslenmesi de düşünülmüş olabilir.Yani redresör devresine gerekli olan alçak ac gerilimden,24-28 volt ac sağlanması için.Kolay gelsin.

genellikle 24 v. kontaktör varsa besleme trafosudur.

Avrupa panolarda genelde. Kumanda için 380/220 v.s. trafo kullanılır. Kumanda, bu trafodan beslenir. Elektrik carpmamasi için izolasyon amaçlı.

Son düzenleme:
bende hıc bır zaman anlama verememıstım 220 sebeke gerşlşmş varken panoda 380_220 trafo kullanılıyor megersem carpılma rıskıne karsı trafolar da fazla akım olmadıgıı ıcın hayatı tehlıkeyı bır nebze azaltmıs oluyor

Güç kaynağı demişsin ama foto yok acaba kesintisiz güç kaynağı mı?

Merhaba
Bazı makine panolarında trafo görüyorum . Bu trafo ne işe yarar trafonun fotosunu ekte gönderdim

Ayrıca birde 24vdc güç kaynağı kullanılmış . Güç kaynağı varsa trafo neden kullanılır
torna gibi tezgahlarda o trafo 2 fazla yani 380 voltla çalışır 380 v tu 220 volta çevirir... bununla tezgah motorunu faz kesilmelerinde % 65 korur

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Geri