Makinalarda kaçak akım rölesi kullanımı

Sn @aumat yeter artık. İyice kabak tadı vermeye başladın. Konuyla ilgili fikrini öğrendik. Yani şu: Sıfırlama yapılmış bir makine KAKR olan yerde çalışmaz.
Bu söylediğin şeyi ilk mesajlarda gerekli kişiler söylemiş. Bakarsanız görürsünüz. Ramazan ayında insanları yorup sinirlendirmeyin.

Sizde anlayış sorunu var. Ben TN-C sisteminde kaçak akım koruma fonksiyonu işlevsizdir diye yazdım zaten. İlgili kişinin de, artık akım cihazı takması için yapması gerekenleri de yazdım. Buradaki tartışma, artık akım cihazının, her durum için zorunluluğu. Seninle olan tartışmamı zaten bitirdim. Bu tartışmayla alâkalı diyecek bir şeyin varsa, bildiklerini paylaşırsın.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Asıl siz okuyun o yönetmelikleri. Bildiğim kadarıyla, Norveç'teki yerel normlardan kaynaklanan istisna dışında, benim dediğim ifade, Türkiye de dahil, diğer bnzer ülkelerde geçerlidir.

Son olarak şunu yazıyorum: Ben kimsenin öğretmeni değilim. Bu böyledir veya değildir demem bile, bir cevap niteliğindedir. Ama, kimseye de, şu ve şu sebeplerden ötürüdür diyecek değilim. Bilmeyen, yönetmelik ve standartları okusun. Aksini iddia eden de, istediğini yapmakta serbest.

Karnindan konusuyorsun mevzuat dedin yonetmelik dedin onune koydum. Yonetmelikte ne dedigi nasil yapilmasi gerektigi acik ve net yaziyor. simdi bizim goremedigimiz gormus oldugumuz maddeninde yanlis oldugunu isbatlayan bas ka madde var ise buyrun yazin. İsbatlayin bize. Yok isbatlayamiyorsan bosuna karnindan konusup nefesini tuketme..!

Ya anlayışında ciddi bir sorun var, ya da kendi hatalarını, sözleri çarpıtıp örtebileceğini sanıyorsun. Yukarıda yazdıklarımız aynen duruyor, isteyen okur, karar verir. Seninle daha konuşmaktansa, deveye hendek atlatmayı tercih ederim.
Evet birçok ustamız okudu ve karar verdi. Kimin anlayısında sorun var belli. Kendi mesajında bile benim yazdıklarımın bazılarını okumadığını atıfta bulundugum mesajla ne demek istediğimi az çok anladın.
Ama bir mühendis olarak gururuna yediremeyip kiminle tartışacağını bilmiyorsun. Kendini ispatlama çabasındasın ama ortaya 7-10 maddelik bir şey koyamadın...:eek::eek::eek:

Karnindan konusuyorsun mevzuat dedin yonetmelik dedin onune koydum. Yonetmelikte ne dedigi nasil yapilmasi gerektigi acik ve net yaziyor. simdi bizim goremedigimiz gormus oldugumuz maddeninde yanlis oldugunu isbatlayan bas ka madde var ise buyrun yazin. İsbatlayin bize. Yok isbatlayamiyorsan bosuna karnindan konusup nefesini tuketme..!

Hayır, burada yazmayacağım; ama, o kadar istiyorsan, özelden ileti gönder, sana izah ederim.

Bazı mesajları okuyunca Dini konularda abidik kubidik uydurma fetvalar veren uydurma hocalar aklıma geldi, laf cambazlığını seven uydurma hocalar, sen hocaysan bende şimendiferim :) Oğlum şifan bende ama özel görüşmemiz lazım diyen sahte hocalar :p

Konu hakkında detaylı bilgi isteyen ekteki dosyaları incelesin. Şu 7-10 maddelik eylem planı sanarsınki pentagonu ele geçirecek muhteşem eylem planı :) heh işte onlarda ekteki dosyada.

Ekli dosyalar

• KAKR.zip
    2.2 MB · Görüntüleme: 38
Bazı mesajları okuyunca Dini konularda abidik kubidik uydurma fetvalar veren uydurma hocalar aklıma geldi, laf cambazlığını seven uydurma hocalar, sen hocaysan bende şimendiferim :) Oğlum şifan bende ama özel görüşmemiz lazım diyen sahte hocalar :p

Konu hakkında detaylı bilgi isteyen ekteki dosyaları incelesin. Şu 7-10 maddelik eylem planı sanarsınki pentagonu ele geçirecek muhteşem eylem planı :) heh işte onlarda ekteki dosyada.

Hocalarla, hacılarla... fazlasıyla vakit geçirdiğinize yönelik şüphem yok. Bilgi de sahibinindir. Keyfim ister paylaşırım, istemezse de, paylaşmam. Ben insanların, balık avlamasını teşvik etmeyi istiyorum. Siz balık pişirip, akşam yemeğine davet etmek istiyorsanız, sizin bileceğiniz iş.

Ve hayır, ekteki dosyanızda, atıfta bulunduğum maddeler yok.

Öncelikle tüm bilgiler için teşekkür ederim. Topraklama sistemleri için detaylı bilgim olmadığı için temel seviyede bu şekilde bir sorum olmuştu; ancak yazdıklarınızı okuyunca ve bu konuyla ilgili derinlemesine araştırma yaptığımda sorunun tam manasıyla ne olduğunu anladım. Bazı arkadaşlarımızın da ifade ettiği gibi, özellikle Almanya'dan gelen makinelerde böyle bir sorun var. Yani sıfırlama (TN-C) sistemine sahip. Mevzuat konusuna gelince açık ve net bir şekilde makinelerin içerisinde KAR'ın kullanım zorunluğu belirtilmemektedir. Ancak bazı İSG uzmanları bu şekilde yorumlayabiliyor ve sonuç olarak bu tip makinelerde KAR'ın uygulanıp uygulanmadığına ister istemez bakmak zorunda kalıyoruz.

Öncelikle tüm bilgiler için teşekkür ederim. Topraklama sistemleri için detaylı bilgim olmadığı için temel seviyede bu şekilde bir sorum olmuştu; ancak yazdıklarınızı okuyunca ve bu konuyla ilgili derinlemesine araştırma yaptığımda sorunun tam manasıyla ne olduğunu anladım. Bazı arkadaşlarımızın da ifade ettiği gibi, özellikle Almanya'dan gelen makinelerde böyle bir sorun var. Yani sıfırlama (TN-C) sistemine sahip. Mevzuat konusuna gelince açık ve net bir şekilde makinelerin içerisinde KAR'ın kullanım zorunluğu belirtilmemektedir. Ancak bazı İSG uzmanları bu şekilde yorumlayabiliyor ve sonuç olarak bu tip makinelerde KAR'ın uygulanıp uygulanmadığına ister istemez bakmak zorunda kalıyoruz.
Sn. Alidumanlı KAKR makine içinde kullanılmaz yerleştirilmez yine yanlış anlaşılma var, tesisata dahil edilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,414
Kullanıcılar
450,321
Son üye
qvpngell

Yeni konular

Geri