Makinalarda kaçak akım rölesi kullanımı

Verilen bilgilerin, soruya cevap olmadığını söylemem bile, yeter de artar. Yanlış veya işlevsiz uygulamaların anlamı yok.
Ben uygulamada 7-10 maddelik bilgiyi istiyorum. Boş mesaj yazmayın.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ben uygulamada 7-10 maddelik bilgiyi istiyorum. Boş mesaj yazmayın.

O kadar bu konuya yazdığın mesaj içinde, soruya yönelik yararlı tek bir veri yok. Sen önce, TN-C sistemde kaçak akım fonksiyonun çalışmadığını öğren. Senin o 7-10 maddeye, daha çok yolun var.

O kadar bu konuya yazdığın mesaj içinde, soruya yönelik yararlı tek bir veri yok. Sen önce, TN-C sistemde kaçak akım fonksiyonun çalışmadığını öğren. Senin o 7-10 maddeye, daha çok yolun var.

1. Bak yazdıklarımı baştan sonra oku. Anlamazsan bir daha oku. Gözüne gözlük al da öyle oku.
2. Ben TN-C sistem de kaçak akım rolesi çalışır mı dedim?
3. Ben bir onursal üyemizin TN sistemde kaçak akım rolesi nasıl bağlamış yazmış onu aktardım. Bu şekilde yaparsanız KAKR çalışır veya çalışmaz demiş miyim?
Ayrıca kaçak akım rolesi ile ilgili bir tartışmaya girmiştik ağzının payını vermiştim diye hatırlıyorum. KAKR çalışma prensibini bence sen öğren. Bu tartışmada da ısrarla sana bir soru yönetmiştim ne yazık ki cevap verme lüksünde bulunamadın.
SIFIRLAMANIN OLDUĞU YERDE KAKR ÇALIŞMAYACAĞINI İLK MESAJLARIMDA YAZMIŞIM.
TEKRAR EDİYORUM YAZDIKLARIMI İYİ OKU VE ANLA!!!

1. Bak yazdıklarımı baştan sonra oku. Anlamazsan bir daha oku. Gözüne gözlük al da öyle oku.
2. Ben TN-C sistem de kaçak akım rolesi çalışır mı dedim?
3. Ben bir onursal üyemizin TN sistemde kaçak akım rolesi nasıl bağlamış yazmış onu aktardım. Bu şekilde yaparsanız KAKR çalışır veya çalışmaz demiş miyim?
Ayrıca kaçak akım rolesi ile ilgili bir tartışmaya girmiştik ağzının payını vermiştim diye hatırlıyorum. KAKR çalışma prensibini bence sen öğren. Bu tartışmada da ısrarla sana bir soru yönetmiştim ne yazık ki cevap verme lüksünde bulunamadın.
SIFIRLAMANIN OLDUĞU YERDE KAKR ÇALIŞMAYACAĞINI İLK MESAJLARIMDA YAZMIŞIM.
TEKRAR EDİYORUM YAZDIKLARIMI İYİ OKU VE ANLA!!!

Sen kafanın içinde ağzımın payını vermiş olabilirsin; aynı son zamanlarda moda olan capslerdeki gibi "aklımda ben, gerçekte ben"....

Konuya dönecek olursak:

1- Benim 7-10 maddelik bahsettiğim konu, konunun ilk açılışında yazılan soruya yönelik.

2- Atıfta bulunduğunuz cevapta, TN-C sisteminin, belirli bir noktadan sonra TN-S, yani genel olarak sistemin TN-C-S yapılması ile, kaçak akım fonksiyonunun kullanımı yer alıyor; ama bahsedilen yükün kendine ait bağlantı sistemi TN-C Şebeke için değil. Soruyu soran kişi ise, Avrupa'dan gelen makinaların (muhtemelen Almanya'dan) iç tasarımının TN-C şebeke için olduğunu, şebeke TN olursa, kaçak akım fonksiyonunun çalışıp çalışmayacağını soruyor. Makina bağlantı tasarımında değişiklik yapılmadığı müddetçe, kaçak akım fonksiyonun çalışmayacağını yazmanız gerekirdi.

Sen kafanın içinde ağzımın payını vermiş olabilirsin; aynı son zamanlarda moda olan capslerdeki gibi "aklımda ben, gerçekte ben"....

Konuya dönecek olursak:

1- Benim 7-10 maddelik bahsettiğim konu, konunun ilk açılışında yazılan soruya yönelik.

2- Atıfta bulunduğunuz cevapta, TN-C sisteminin, belirli bir noktadan sonra TN-S, yani genel olarak sistemin TN-C-S yapılması ile, kaçak akım fonksiyonunun kullanımı yer alıyor; ama bahsedilen yükün kendine ait bağlantı sistemi TN-C şebeke için değil. Soruyu soran kişi ise, Avrupa'dan gelen makinaların (muhtemelen Almanya'dan) iç tasarımının TN-C şebeke için olduğunu, şebeke TN olursa, kaçak akım fonksiyonunun çalışıp çalışmayacağını soruyor. Makina bağlantı tasarımında değişiklik yapılmadığı müddetçe, kaçak akım fonksiyonun çalışmayacağını yazmanız gerekirdi.
Yahu arkadaşım ilk cevaplarımda zaten sıfırlama oldugu yerde kakr çalışmayacağını belirtmişim. Buradan hareketle makine de sıfırlama oldugu için ve kendi sistemleri TT oldugu için KAKR çalışmayacağı anlamı çıkmaz mı?
Boşu boşuna mesaj kirliği yapmayalım lütfen...

Yahu arkadaşım ilk cevaplarımda zaten sıfırlama oldugu yerde kakr çalışmayacağını belirtmişim. Buradan hareketle makine de sıfırlama oldugu için ve kendi sistemleri TT oldugu için KAKR çalışmayacağı anlamı çıkmaz mı?
Boşu boşuna mesaj kirliği yapmayalım lütfen...

Hayır, buradan o sonuç çıkmıyor. Şebeke TT olduğu için değil; şebeke TN-C-S de olsa, TN-S de olsa, ne olursa olsun, makinanın iç tasarımı TN-C sistemi için olduğundan, artık akım fonksiyonu çalışmaz. Yukarıda da izah ettiğim gibi, yaptığınız atıf ile, konuyu açanın sorduğu soru, besleme ve yükün topraklama şekilleri bakımından, birbirlerinin tam tersi.

Hayır, buradan o sonuç çıkmıyor. Şebeke TT olduğu için değil; şebeke TN-C-S de olsa, TN-S de olsa, ne olursa olsun, makinanın iç tasarımı TN-C sistemi için olduğundan, artık akım fonksiyonu çalışmaz. Yukarıda da izah ettiğim gibi, yaptığınız atıf ile, konuyu açanın sorduğu soru, besleme ve yükün topraklama şekilleri bakımından, birbirlerinin tam tersi.
Yaptıgım atıf ona bilgi vermesi için sundum. TN sistem de kakr çalışır mı diye sormuş. Ben de bilgi vermesi için o konuya benzer bir konu buldum ve arkadaşa sundum.
Sorulan soru belli ve atıfta bulunduğum mesaj belli. Artık bir şey diyemeyeceğim.
Yapmış oldugum atıf doğrudur yanlıştır da demedim
Sıfırlamanın oldugu yerde KAKR çalışmaz diye de belirttim.

Yaptıgım atıf ona bilgi vermesi için sundum. TN sistem de kakr çalışır mı diye sormuş. Ben de bilgi vermesi için o konuya benzer bir konu buldum ve arkadaşa sundum.
Sorulan soru belli ve atıfta bulunduğum mesaj belli. Artık bir şey diyemeyeceğim.
Yapmış oldugum atıf doğrudur yanlıştır da demedim
Sıfırlamanın oldugu yerde KAKR çalışmaz diye de belirttim.

Açıkça konuşmam gerekirse, siz "sıfırlama" bahsi geçen bir konuya atıf yaparak bence yapmaya çalıştığınız, konuda bahsi geçen sisteme yönelik bir cevap gibime geldi. Ama öyle değilse de, TN sistemlerde artık akım anahtarı kullanımına yönelik olarak genel şartlardan uzak, tek bir duruma yönelik bir örnek olarak, soruyu cevaplamaktan uzak.

"Sıfırlama" mevzusunda, evet, bahsetmişsiniz. Genel olarak, yönetmelik veya standartlarda kullanılmayan bir terim olduğundan, hızlıca okurken gözümden kaçmış.

Açıkça konuşmam gerekirse, siz "sıfırlama" bahsi geçen bir konuya atıf yaparak bence yapmaya çalıştığınız, konuda bahsi geçen sisteme yönelik bir cevap gibime geldi. Ama öyle değilse de, TN sistemlerde artık akım anahtarı kullanımına yönelik olarak genel şartlardan uzak, tek bir duruma yönelik bir örnek olarak, soruyu cevaplamaktan uzak.

"Sıfırlama" mevzusunda, evet, bahsetmişsiniz. Genel olarak, yönetmelik veya standartlarda kullanılmayan bir terim olduğundan, hızlıca okurken gözümden kaçmış.
Şükürler olsun. Sonunda anlaştık. Atıfta bulunduğum mesaj bilgi vermesi açısından sundum. Evet sıfırlama hususunda behsettim.
Beni çok yordun bana iftar yemeği borçlusun.:eek:

Şükürler olsun. Sonunda anlaştık. Atıfta bulunduğum mesaj bilgi vermesi açısından sundum. Evet sıfırlama hususunda behsettim.
Beni çok yordun bana iftar yemeği borçlusun.:eek:

Tartışma derdinde değilim. Yine de, ilk cevabımda yazdıklarımdan vazgeçmiş değilim. Tek bir kişinin cevabının, ancak bir kısmı konuyu açana yardımcı olacak nitelikte.

Forum istatistikleri

Konular
128,604
Kullanıcılar
450,606
Son üye
csancar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri