Mach3te bütün eksenleri aynı anda home yapabilirmiyiz ?

Benim Y ekseninde iki adet motor var. Boşta çalışırken ikiside ilerleme yapıyor. A yı Y ye slave yapmıştım fakat Home a giderken Y motoru dönüyor ve ona slave yaptığım A motoru dönmüyor. Nasıl bir ayar yapabilirim veya sorun nerede? yardımcı olursanız sevinirim. Herkese teşekkürler.

Benim Y ekseninde iki adet motor var. Boşta çalışırken ikiside ilerleme yapıyor. A yı Y ye slave yapmıştım fakat Home a giderken Y motoru dönüyor ve ona slave yaptığım A motoru dönmüyor. Nasıl bir ayar yapabilirim veya sorun nerede? yardımcı olursanız sevinirim. Herkese teşekkürler.
Bence slave eksen seçmek yerine iki motorun pulse ve dır uçlarını paralel olarak karta bağlamak daha garanti bir çözüm olur.. Ben aynı eksen de 2 motor olan bir iş yapmıştım bana paralel bağlamak daha mantıklı geldi bende öyle yaptım. Bence siz de öyle yapın çok daha garanti bir çözüm

Slave axis işin en doğrusu. Reff al home butonuna yazılan macroyu kontrol edin. Onunla alakalı olabilir belki.

Port&pins sekmesinde input sayfasında A eksenine ait home inputunu enable etmediysen enable yapıp pin numarasına y ekseni ile aynı değeri yazarak dene

Bence slave eksen seçmek yerine iki motorun pulse ve dır uçlarını paralel olarak karta bağlamak daha garanti bir çözüm olur.. Ben aynı eksen de 2 motor olan bir iş yapmıştım bana paralel bağlamak daha mantıklı geldi bende öyle yaptım. Bence siz de öyle yapın çok daha garanti bir çözüm

slave eksen olmadığında sürücüler yanabiliyormuş aslında en başından onu da düşünmüştüm.

Slave axis işin en doğrusu. Reff al home butonuna yazılan macroyu kontrol edin. Onunla alakalı olabilir belki.

Port&pins sekmesinde input sayfasında A eksenine ait home inputunu enable etmediysen enable yapıp pin numarasına y ekseni ile aynı değeri yazarak dene

demin A eksenini enable yaptım port&pins sekmesinden, bu seferde A motoru ilerliyor fakat Y motoru takılı kalıyor. pin numarasına gene eskisine çevirip Y eksenindeki anahtara fiziksel olarak bağladım. Gene düzelmedi. Slave olarak başka bir ayarı mı vardır ki acaba? yardımlarınız için teşekkür ederim şimdiden.

Birde A ekseninin sayısal değerleri hiç değişmiyor hep 0 da... bu normal midir ?

5b62f3ad-c2fb-4db4-8d13-a0aeb05b05d2.jpg

Slave axis olduğu için a ekseninde değer göstermemesi lazım diye düşünüyorum. Çünkü A ekseni y ekseni ile beraber çalışıyor.

A ekseni home enable yaparken y eksenini kapatmıyorsun değil mi

general config te home master slave gibi bir ibare var tam hatırlayamadım ne yazdığını onu işaretlediğiniz de slave olan ekseni master eksen ile aynı anda home yaptırır

home slave with master axis ibaresini işaretlemeniz gerekli

A ekseni home enable yaparken y eksenini kapatmıyorsun değil mi

Yok hocam kapatmadım onu.

Yarın mutlaka deneyeceğim Yusuf Bey teşekkür ederim sağolun. İyi geceler herkese.

Yusuf Bey, dediğiniz sekmeyi işaretledim fakat düzelmedi malesef aynı sorunu halen yaşıyorum. in put sekmesinden de pin numaralarını değiştirerek gene denedim gene düzelmedi.

Zero4 dediği yer devamlı olarak sıfır da bu normalmidir?

CODE "G30" yazdım düzeldi. Aynı zamanda da input signals den A home enable ve Y home ile aynı pin numarasından besleniyor. Kolay gelsin herkese teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri