Mach3 makine kordinatlari ve İş parçası ayarları sorunu

şimdi ben gcode u çıkarmak için çizim yaptığım solidworks programına ek olarak yüklenen solidcam programını kullanıyorum. program biraz girintili çıkıntılı olduğundan başlangıç için kafa karıştırabilir.

2 boyut çizimlerinizden gcode çıkarmak için vectric programlarını tavsiye ederim. dxf çizimlerinizi direk aktarabiliyorsunuz.

çizimde de sıfırlama yeri vardır yani origin noktası. orayı farklı yerlerde yaparsanız gene makine parçaya gidecektir. o yüzden makineninde programında sıfırlamasını bilmek lazım

Sayın asenyurt , dediklerinizi yarın deneyerek rapor edeceğim cevap içinde ayrı teşekkür ederim, vectric programı free-lisans mıdır? Son olarak versiyonları arasında bariz fark varmıdır?

Merhaba hayırlı akşamlar, sonucu bildirmek için hemde okuyan aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için birde teşekkür etmek rapor edicem demiştim ... Sayın asenyurt ve sayın Kayseri dediğiniz gibi sorunum Cam ile ilgiliymis o yüzden aspire yükledim ve dediğiniz gibi sorunum çözüldü aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa bilgilendireyim... Çok teşekkür ederim şimdi makineden keyif almaya başladım sayenizde ,birde Bir sorum olacak makine çizimi çok hızlı işliyor bunu da cam yaparken mi yavaslatacagiz yoksa mach3 içinde mi anlamadım daha doğrusu bulamadım kullandığım cam programı aspire 8.5 .. Hepinize çok teşekkür ederim sağlıcakla kalın

makine işleme hızlarını cam programında ayarlıyorsunuz. birde sizin önceki sorun için şöyle bir öneri aklıma geldi onuda belirteyim. post çıkarılırken (gcodu) hangi çalışma ofseti kodu ile çıkarıldı örneğin G54 offset kodu varsa programda ve sizdeki G54 offseti bütün eksenler için sıfır değilse sizin sıfırladığınız noktayı referans alıp G54 veya 55,56..... bu kodların içersindeki offset kadar çalışma kordinatlarına ekleme yapıp orayı iş offseti olarak kabul edip oradan işe başlayacaktır. biraz karışık oldu ama en sade böyle anlatabildim

Sayın askinaslan aynen belirttiginiz gibi oldu cam de sıfır noktasini belirleyip mach3 içinde aynı yerde sifirlayinca sorun kalmadı, Çok teşekkür hayırlı günler herkese

arkadaslar merhaba mach3 programinda henuz yeniyim ve ogrenmek istiyorum. yasadigim ana problem su belki elektriksel belki donanimsal cozemedim cnc’de yapilan islem sirasinda mach3 birdenbire donuyor ve hicbir sekilde mudahale edemiyorum. mach3 uygulamasini acip kapatmadan duzelmiyor ve cnc elektrigi sigortayi kapatmadan kesilmiyor, uzerinde islem yaptigim urun de cogu zaman zarar goruyor. bu duruma alistim kendimce yollar da buldum yalniz sorum su, mach3 dondugu andaki koordinatlari manuel girip makineyi tekrar o noktaya hizlica getirebilcegim bir sekme mach3’ te mevcut mudur? ozel mesaj veya buradan cevaplarsaniz sevinirim, saygilarimla.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…