Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Şikayet ettiğin kodlardan birini buraya ekle , bakalım.

"Gcode" ile ilgili pek çok anlatım var.
G00 G01 G02...G80 ... gibi.
Bunlar başına geldikleri satırlarda ve bazıları bir sonraki komuta kadar etkilerini gösterir.
Ayrıca istediğin satıra Fxxx kodu ekleyerek hızı değiştirebilirsin.

şikayet ettiğim komut derken oval bir iş keserken başladığı andan bitirene kadar hız yavaşlıyor
yolladığım rar dosyasının içinde dxf gcode ve txt olarak kayıt ettim bakabilirseniz çok sevinirim
teşekkürler

İlginize teşekkür ederim.mach3 driver de kurulu gözüküyor.ordan mach3 driveri kapatırsam GCODE leriyüklediğimde proğram çalışıyor.
driveri aygıtlardan aktif edersem proğram run olup adımlar yürümüyor, zannedersem proğram portu arıyor. proğram run olduğu halde gcode satırları hareket etmiyor.laptopun paralel port olayı gibi gözüküyor.Şunuda denedim port test proğramıyla sürücüyü test ettim çıkışlar çalışıyor yani sürücü üzerindeki ledler yanıyor .portta çalışıyo görünüyor .ama olayı çözemedim.teşekkür ederim kolay gelsin.dahada olmazsa masa üstüne kurup deneyecem.

Sayın @elecoskun, Bence laptop u terket sıkıntıya girme, bi tane 2. el LCD ekranlı masaüstü al.. yaklaşık 250 tl .. sorunlar çözülür, ama siz hiç mi süremediniz? hatalı da olsa hareket elde etmeniz lazım.. Mach3 ün motor output ve output signals sekmelerine doğru değerleri girmelisiniz. Birde mach3 ü kurarken paralel port diriverleriyle birlikte kurmalısınız.
Kolay gelsin..

Sayın Malitas,ilginize teşekkür ederim.
Mach3 driverin kurulu olduğunu aygıtlardan görüdüm.driver aktifken Gcodları yükleyip cycle start verdiğimde run olduğu halde ,gcode stepleri kaymıyo ,sanki bir eksik var gibi.ama mach3 port driver kapatınca proğram çalışıyor.
paralel portuda test proğramı ile test ettim kart üzerindeki 3 adet ledin yanıp söndüğünü gördüm
sanki proğram port arıyo gibi geldi bana .port ayarlarına güç olayına bir daha bakacam olmazsa sizin tavsiyenizle masa üstüne kurup bir daha deneyeceğim. Sğolun kolay gelsin.

eğer program hiç çalışmıyosa reset e iki defa tıklayın veya bir başka gcode dosyası deneyin. başarılar.

...dxf gcode ve txt ...
Her hangi bir sorun yok , normal çalışıyor.
Kodlarda gözüktüğü gibi F30 hızında Z yi 0 a alıyor ve F300 hızında dolanıyor.

Servo sürücülerinizde program sorunu yada kısıtlamaları gibi şeyler olabilir.
Sürücü aldığınız yere ve ya sürücü marka servisine danışmanız sorunu çözebilir.

Kod:
( This file was created automatically using CamBam )
( [URL="http://www.brusselsprout.org/CAMBAM"]CamBam[/URL] )
( 12/7/2011 10:59:28 AM )
( T0 : 0 )
G21
G90
G64
G00 Z1.5
( MOPEngrave_2 )
M06 T0
M03
G00 X-3.719905 Y-4.13697
G01 F30 Z0
G01 F300 Y4.13697
G01 X-0.202275
G01 X-0.039315 Y4.13608
G01 X0.117945 Y4.13344
.
.
.

Her hangi bir sorun yok , normal çalışıyor.
Kodlarda gözüktüğü gibi F30 hızında Z yi 0 a alıyor ve F300 hızında dolanıyor.

Servo sürücülerinizde program sorunu yada kısıtlamaları gibi şeyler olabilir.
Sürücü aldığınız yere ve ya sürücü marka servisine danışmanız sorunu çözebilir.

Kod:
( This file was created automatically using CamBam )
( [URL="http://www.brusselsprout.org/CAMBAM"]CamBam[/URL] )
( 12/7/2011 10:59:28 AM )
G21
G90
G64
G00 Z1.5
( MOPEngrave_2 )
M06 T0
M03
G00 X-3.719905 Y-4.13697
G01 F30 Z0
G01 F300 Y4.13697
G01 X-0.202275
G01 X-0.039315 Y4.13608
G01 X0.117945 Y4.13344
.
.
.

ilginiz için teşekkürler
fakat step sürücülü bir makinamız daha var aynı sorun ondada var bir anlam veredim

Kullandığınız program , ayarları , arabirimler... gibi şeylerde sorunlar olmalı .
Görüldüğü üzere normal çalışıyor.

cevap güme gitti anlaşılan Gökhan, ben daha ayrıntılı cevaplar bekliyordum ama hayal kırıklığına uğradım....seni bilmem.?

alaylı elektronikci oldugumdan ukalalık etmeye cesaret edemedım.ancak deneyimlerimden yola cıkarak olmayacak bisey degil.mantık olarak driverlere elnizle bile puls uygulasananız hareket ettigini göreceksiniz.arkadasın dedigi gibi ne555 gibi puls ureten entegrelerle bu isi halletmek mümkün.microislemci (pic) ile oldukca kolay bir sekilde ve hatta ilave butonlar tanımlayarak hız ve yön bilgileride butonla kumanda edilebilir hale gelebilir.sabit is yapan makinalar icin oldukca ekonomik ve pratik cözüm olur.pic kullanılarak basit işleri ögrenmeli yapmak bence en mantıklısı.yani butonlarla x ve y eksenleri manuel olarak hareket ettirilir ve istenilen koordinatlara geldiginde (icden kac puls gonderildigi hafızaya alınarak) kaydet butonu ile kayıt yapılabilir ve sonra maina aynı verdiginiz sekilde calısmıs olur.mehmet kose kardesimiz hic kızmasın.daha fazla bilgisi olanlar yazar düsüncesi ile ukalalık etmek istemedim.malüm asıl meslek elektronik mühendisligi olmayınca insan bazı bildiklerini yazmaya cekiniyor.yarım doktor hesabı candan etmeyelim...:).
kısacası microislemci ile sürücü kartları yönetmek konusunda elimden geldigince cevaplamaya calısırı.herkese saygılar.

merhaba arkadaşlar kendi yaptığımız
servo sürücülü bir cnc makinamız var paralel porttan interface kart ile step olarak sürüyoruz
ölçü ve normal hızda bir sıkıntı yok fakat tek sorun elisp ve oval bölgelere gelince kesim hızı çok yavaşlıyor bunu hızlandırmamnın bir yöntemi varmıdır
birde boşta ilerleme hızı ve kesim hızlarını ayrı olarak ayırmak mümkünmüdür

Sayın @bay.xx

Prensip olarak bir süredir cevap yazmıyorum bu konuya ama o kadar emek vermişsiniz kayıtsız kalamadım. Sizin sorununuz Mach3 ekranında Settings sekmesine geldiğinizde CV Feedrate kısmının solunda "Yeşil" konumda olduğuna bakın. Değilse üzerine tıklayarak aktif edin ve yanındaki değeri 2000 yapın. Bu değer dairesel hareketlerdeki hızınızı belirler. Duruma göre düşürüp yada yükseltebilirsiniz.

Umarım faydalı olur.

Ayrıca kodlarını gördüm. K ve J veya R parametrelerini kullanan bir postla denersen daha hızlı ve temiz iş çıkar.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,247
Kullanıcılar
450,057
Son üye
ZÜMRÜDÜANKA12

Yeni konular

Geri